12 lutego 2018

 

Zapraszamy do odwiedzenia naszej nowej strony Szkoły Podstawowej spostrow.edupage.org

Strona jeszcze jest na etapie tworzenia, lecz najnowsze informacje są już na niej umieszczane.

 

Trochę chemii, trochę fizyki.

31 stycznia 2018

Jak "otrzymać" wodór, dwutlenek węgla i inne związki chemiczne mogli się przekonać uczniowie kl. I - VI w trakcie pokazu o nazwie " Zelektryzowani". Prezentujący zaprosił do wspólnych eksperymentów chętnych uczniów. Było przy tym niemało zabawy, w szczególności eksperymenty z helem. Prowadzący podkreślił, jak ważne jest bezpieczne obchodzenie się z ogniem i korzystanie z gazu w gospodarstwie domowym.

 

30 stycznia 2018

BUDAPESZT – WIEDEŃ

Wycieczka trzydniowa 28,29,30 maja 2018r.

Program:

DZIEŃ 1

 • 04:45 – zbiórka pod szkołą
 • 05:00 – wyjazd
 • przejazd ok. 8h do Budapesztu (ok. 500 km)
 • ok. 13:00 spotkanie z przewodnikiem na Placu Bohaterów , zwiedzanie miasta: wyjazd na wznoszącą się ponad 130 m nad poziom Dunaju górę Gellerta, spacer widokową trasą wzdłuż cytadeli, Bazylika Św. Stefana, przejazd na Wzgórze Zamkowe: Zamek Budański, Kościół Macieja, Baszty Rybackie.
 • 18:00 - przejazd do hotelu, zakwaterowanie
 • obiadokolacja
 • nocleg

DZIEŃ 2

 • 08:00 – śniadanie,
 • 09:00 - po śniadaniu objazd wyspy Małgorzaty, ruiny klasztoru Dominikanów z XIII w., Teatr Letni, przejazd pod Parlament, zwiedzanie z zewnątrz neogotyckiego gmachu, który jest jednym z największych budynków parlamentarnych na świecie.
 • Następnie przejazd na Plac Bohaterów z Pomnikiem Tysiąclecia, przejście przez Park Miejski na dziedziniec Zamku Vajdahunyad - uznawanego za jeden z najpiękniejszych zabytków stolicy (zwiedzanie z zewnątrz).
 • zakończenie zwiedzania
 • obiadokolacja, nocleg

DZIEŃ 3

 • 07:00 - śniadanie
 • 08:00 -  przejazd do Wiednia (ok. 250 km),
 • 12:00 - spotkanie z przewodnikiem
 • zwiedzanie miasta z przewodnikiem (ok. 3-4 h): wyjazd na wzgórze  Kahlenberg –  polski kościół św. Józefa, kaplica Sobieskiego, panorama Wiednia.
 • Przejazd do centrum przez dzielnicę winiarzy Grinzing
 • Zwiedzanie miasta: Ring, przejście ulicami Am Graben, Kohlmarkt, Kartnerstrasse, Katedra św. Szczepana, zegar figuralny Anker,  kościół św. Ruprechta,
 • pałac Hofburg, plac Marii Teresy, Parlament, Ratusz, Volksgarten.
 • ok. 16:00 - wyjazd w drogę powrotną (ok. 520 km)

 

Świadczenia w cenie:

 • transport autokarem klasy LUX
 • opłaty drogowe i parkingowe
 • usługa przewodnika 2 dni w Budapeszcie i 1 dzień we Wiedniu
 • ubezpieczenie uczestników wyjazdu (NNW, KL)
 • Signal Iduna zagranica (nr umowy - 202821) kwoty:
 • KL (koszty leczenia) - 10 000 EUR
 • KR (koszty ratownictwa) - 6 000 EUR
 • NWI (świadczenia na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu) - 15 000 PLN
 • NWS (świadczenie na wypadek śmierci) - 15 000 PLN
 • 2 x nocleg, 2 x śniadanie, 2 x obiadokolacja
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiekt

*podany program jest ramowy, kolejność zwiedzania może ulec zmianie

 

Dzień Babci i Dziadka

27 stycznia 2018

Do tradycji naszej szkoły należy zapraszanie babć i dziadków z okazji ich święta. Uczniowie młodszych klas przygotowują program artystyczny, by w tym uroczystym dniu zaprezentować swoje taneczne i wokalne umiejętności. Dla prawie 80 zaproszonych gości bogaty poczęstunek przygotowały mamy uczniów. Babcie i dziadkowie podziwiali występy swoich wnuków - taniec "Babuszki, polonez, "Belgijka" i inscenizacje. Goście przeżyli chwile wzruszenia, śpiewając piosenki swojej młodości. Radość sprawiły im również drobne upominki od ukochanych wnucząt.

 

Ogłoszenie

22 stycznia 2018

Dnia 24 stycznia 2018r. (środa) odbędzie się zebranie rodziców z wychowawcami klas.

Harmonogram spotkania:

 • godz. 16:00 spotkanie z wychowawcami klas 0 - III,
 • godz. 16:45 - spotkanie ogólne z dyrektorem szkoły na sali gimnastycznej;
 • godz. 17:15 spotkania z wychowawcami klas IV -VII.

 

Sukcesy naszych uczniów.

21 stycznia 2018

 

20 stycznia 2018

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
TO JUŻ 26 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.
 

W dniu 14 stycznia 2018 r. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała już 26 raz wszystkim ludziom o wielkim sercu. Podczas tegorocznego finału  celem było pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”

W naszej szkole w dniach od 12 do 14  stycznia Wolontariusze  zebrali do puszek WOŚP aż  1939,09zł. i 10 euro

Za każdą ofiarowaną na ten cel kwotę serdecznie dziękujemy!
To nasz kolejny sukces!

 

 

 

Świećmy przykładem - nośmy odblaski.

11 stycznia 2018

Dnia 9 I 2018 grupa strażaków pod kierunkiem druha Krzysztofa Kowalskiego przeprowadziła szkolenie pod hasłem "Świećmy przykładem - nośmy odblaski". Uczniowie dowiedzieli się jak ważne jest noszenie odblasków w czasie  poruszania się po drodze.

Osobiście mogli uczestniczyć w pokazie udzielania pierwszej pomocy - bandażowali "rany", wykonywali masaż serca, sztuczne oddychanie, obsługiwali defibrylator.

Spotkanie ze strażakami zaszczycił pan burmistrz Grzegorz Cichy, który wręczył pani dyrektor podziękowanie dla szkoły za udział w akcji "Świećmy przykładem". Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali od strażaków opaski odblaskowe. Uczniowie mogli wsiąść do strażackiego wozu, założyć hełmy i chociaż przez chwilę poczuć się strażakami.

 

2 stycznia 2018

 

Wizyta Księdza Biskupa Andrzeja Kalety

27 grudnia 2017

26 grudnia 2017 roku odbyła się uroczysta Wizyta Księdza Biskupa Andrzeja Kalety w naszej parafii

'' Jestem tu, by by razem z wami modlić się i podziękować wszystkim za spędzone wspólne lata'' powiedział przed rozpoczęciem uroczystej mszy świętej w kościele filialnym pod Wezwaniem Ducha Świętego w Ostrowie Ks. bp. Andrzej Kaleta.

Przed modlitwą nie zabrakło również życzeń dla Ks. biskupa złożonych przez przedstawicieli lokalnego środowiska, która stroikiem świątecznym, wytworami i wiktuałami ziemi Ostrowskiej, koszem czerwonych róż, a przede wszystkim serdecznym i ciepłym słowem przepełnionym wspomnieniami przywitały swojego byłego proboszcza parafii.

W modlitewnym spotkaniu uczestniczyli licznie zebrani parafianie, Dyrekcja Szkoły Podstawowej p.Anna Kotyza, grono pedagogiczne, dzieci, młodzież szkolna, przedstawiciele Rady Rodziców oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Ostrowa.

 

 

22 grudnia 2017

 

Jasełka

21 grudnia 2017

Dnia 21 grudnia 2017, jak co roku, w naszej szkole odbyły się jasełka bożonarodzeniowe. Zostały przygotowane przez uczniów klasy piątej i czwartej pod opieką p. D. Bartkowskiej. To przedstawienie było wyjątkowe, ponieważ miało charakter spotkania wigilijnego przy stole.

O wyznaczonej godzinie wszystkie klasy wraz z wychowawcami udały się na salę gimnastyczną, na której miało odbyć się przedstawienie. Przedstawianie rozpoczęło się wspólną kolędą przy akompaniamencie p. Marcina Kowalika. Mogliśmy także posłuchać pastorałki „ Pada śnieg” w wykonaniu dwóch naszych uczennic z klasy szóstej Kasi Żabińskiej i Wiktorii Jamróz. Uczniowie wykazali się świetną grą aktorską, a wspaniała sceneria dopełniała całe przedstawienie. Na zakończenie aktorzy złożyli wszystkim zebranym życzenia bożonarodzeniowe  i zaprosili do wspólnego kolędowania. Muzyczną oprawę uświetnił występ ucznia klasy piątej Wiktora Świecy, który pięknie grał na gitarze. Cała publiczność wynagrodziła ich gromkimi brawami.

Te jasełka będę zapamiętane przez wszystkich, a na kolejne czekamy z niecierpliwością.

 

 

 

Festiwal Kolorów, Smaków i Tradycji

20 grudnia 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

Dwa dni trwał Festiwal Kolorów, Smaków i Tradycji zorganizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Ostrów, Dyrekcję Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Ostrowie oraz Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotniczą Straż Pożarną, przy finansowym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego.

Pierwszy dzień Festiwalu był pełen atrakcji przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń. Pod ich profesjonalnym okiem uczniowie lepili uszka, piekli i ozdabiali pierniczki, które jeszcze gorące znikały prosto z piekarników. Również gorący barszczyk z uszkami cieszył się dużym powodzeniem.

Największą atrakcją było kiszenie kapusty, to zadanie przypadło chłopcom, gdyż do jej szatkowania i ugniatania potrzeba niemałego wysiłku.

Oprócz warsztatów kulinarnych dużym powodzeniem cieszyły się warsztaty plastyczne. Malowanie drewnianych choinek i ozdabianie styropianowych bombek techniką decupagu było dużą frajdą dla uczniów.

Przybyli goście - zastępca burmistrza pani Iwona Latowska, skarbnik Gminy pani Aneta Lipowiecka i sekretarz Gminy pani Magda Koperczak - Basta podziwiali prace uczniów i częstowali się wigilijnymi przysmakami.

Drugiego dnia Festiwalu, którego gościem był Marszałek Województwa pan Wojciech Kozak, Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice pan Grzegorz Cichy i jego zastępca pani Iwona Latowska wprowadzono nastrój świąteczny.

Zebrani w remizie goście przy akompaniamencie muzycznym śpiewali znane kolędy, uczniowie klasy III szkoły podstawowej przedstawili inscenizację "Uwierz w Świętego Mikołaja", a uczennice z Zespołu Szkół w Piotrkowicach zaprezentowały pastorałki.

Wszystkie festiwalowe działania uwieczniali młodzi fotograficy z Koła Fotograficznego.

                 

 

 

Laurka dla Wisły

20 grudnia 2017

Filie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie mieszczące się w: Miechowie, Nowej Hucie i Proszowicach zorganizowały konkurs plastyczno - literacki pt. "Laurka dla Wisły". Nasza uczennica Oliwia Sędek dostała podziękowanie za udział w tym konkursie.

 

Powiatowy Turniej Szachowy Chłopców

14 grudnia 2017

 

 

 

 

Basen w Proszowicach ma już 2 latka!

13 grudnia 2017

 

 

 

10 grudnia 2017 r. kryta pływalnia w Proszowicach świętowała swoje II urodziny. Aż 93 osoby uczestniczyły  w Urodzinowo-Świątecznych  Zawodach Pływackich. Miło nam poinformować, że uczennica klasy III – Lena Placek zdobyła II miejsce oraz uczennica klasy IV - Nikola Adamska również zdobyła II miejsce (w różnych kategoriach wiekowych).

Serdecznie gratulujemy Lenie i Nikoli!

 

 

 

Kiermasz książki w naszej szkole

12 grudnia 2017

 

 

W ramach promocji czytelnictwa biblioteka szkolna we współpracy z Hurtownią Taniej Książki w Tuliszkowie zorganizowała kiermasz książek w dniach od 4 do 12 grudnia 2017 roku- w holu szkoły.

Podczas przerw i pracy biblioteki można było zakupić pięknie wydane i bardzo bogato ilustrowane wydawnictwa.

Oprócz ciekawych pozycji literackich dużym zainteresowaniem i dużą popularnością cieszyły się albumy, bajki, opowiadania, malowanki, książki przygodowe, fantastyka, literatura dziecięca oraz popularnonaukowa w bardzo atrakcyjnych cenach.

Celem kiermaszu była popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i lokalnego środowiska.

Owocem współpracy z Hurtownią Taniej Książki w Tuliszkowie było wzbogacenie zasobów biblioteki szkolnej oraz propagowanie i zdobywanie wiedzy o świecie i książkach. 

 

Wolontariat

12 grudnia 2017

Uczniowie klasy VII : Jakub Janczyk, Szymon Adamczyk, Bartłomiej Makola, Bartosz Gazda, Emilia Kotyza, Klaudia Wadowska, Zuzanna Gronba i Justyna Psica w dniach 8 i 9 grudnia 2017 r. wzięli udział w akcji zbiórki żywności „Tak, pomagam” organizowanej przez Zespół Placówek Caritas w Proszowicach.

Zebrane w sklepach: „Paleo” w Opatkowicach i w „Biedronce” w  Proszowicach produkty żywnościowe posłużą do przygotowania paczek, które w pi

erwszej kolejności trafią do rodzin będących w

trudnej sytuacji materialnej. Akcja ta uczy młodych ludzi empatii i teg

o, że warto bezinteresownie pomagać innym.

 

Sukcesy uczniów

11 grudnia 2017

8 grudnia 2017 r. w budynku Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom trzech konkursów zorganizowanych przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach. Dwoje naszych uczniów zajęło w nich zaszczytne miejsca. Gratulujemy.

 

Konkurs Poezji Józefa Barana

7 grudnia 2017

 

 

Dnia 7 grudnia uczennica kl. V Gabriela Wąsowicz wzięła udział w konkursie poezji Józefa Barana w Borzęcinie. Trwający kilka godzin konkurs był okazją do poznania poezji tego poety, który osobiście go zaszczycił swoją obecnością.

Pochodzący z Borzęcina p. Józef Baran wręczał nagrody książkowe opatrzone jego autografem.

 

 

Sala Doświadczeń Światła

6 grudnia 2017

5 grudnia 2017 r. uczniowie klasy II i III pod opieką wychowawczyń (p. M. Nowakowskiej i p. G. Jachnej) wzięli udział w warsztatach sensorycznych organizowanych przez "Famiga" w Sali Doświadczania Światła (Kraków ul. Wrocławska 55). Program warsztatów podzielony był na dwie części. W pierwszej - uczniowie uczestniczyli w doświadczeniach typu: mieszanie barwników na bazie soku z czerwonej kapusty, pompowanie balona bez użycia pompki, wulkan sody, węże faraona i wiele innych.

Druga część była swobodną zabawą w Sali Doświadczania Światła, podczas której docenili możliwości swoich zmysłów. Na zakończenie warsztatów pomocnicy Mikołaja rozdali dzieciom drobne upominki.

Warto podziękować rodzicom za zaangazowanie i pomoc w organizowaniu wycieczki.

 

Malowanie bombek

1 grudnia 2017

 

 

 

 

 

 

Dnia 30 listopada 2017r. pod kierunkiem p. J. Szczesiul i p. M. Nowakowskiej na sali gimnastycznej zorganizowano warsztaty z malowania bożonarodzeniowych bombek dla uczniów naszej szkoły. Dzieci i młodzież tworzyły swoje małe arcydzieła pod opieka dwóch pań z fabryki bombek z Bębła, które służyły wszelką pomocą w dekorowaniu, suszeniu oraz pakowaniu gotowych bombek do kartonowych pudełek.

 

 

 

Zabawa Andrzejkowa i wróżby

29 listopada 2017

28 listopada 2017r. pod kierunkiem p. J. Szczesiul odbył się Szkolny Dzień Wróżb. Uczennice przebrane za wróżki wróżyły całej społeczności szkolnej, a na pięknie udekorowanej sali dzieci z oddziału ) i klas I - III pod opieką swoich wychowawców bawiły się w dyskotekowo - andrzejkowym szaleństwie. Po południu zaś uczniowie klas IV - VII też bawili się w dyskotekowych rytmach i pląsach.

         

 

Sukcesy uczniów

26 listopada 2017

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

26 listopada 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

25 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Dzień ten uczciły również dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Ostrowie.

W piątek 24 listopada przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III przekroczyli próg szkoły dzierżąc w ręce ulubionego pluszaka. Dzieci podczas wspólnej zabawy opowiadały o swoim misiu. Ten dzień był bardzo radosny i "misiowy" - zabawy z misiem odbywały się w rytm piosenek o misiach, rysowano i kolorowano misie. Podczas wspólnej zabawy dzieci poznały historię pluszowego misia, wzięły udział w misiowych konkursach np. wyjadanie miodku, wyścigi z misiami na czworakach. Uśmiech i zadowolenie na twarzach dzieci to podsumowanie zorganizowanej przez p. Małgorzatę Smusz imprezy.

          

 

 

Szkolny Dzień Czekolady

24 listopada 2017

 

 

Dnia 23 listopada 2017r. odbył się Szkolny Dzień Czekolady pod kierunkiem p. Jolanty Szczesiul i pomocy p. Wiesławy Serwy. Na przerwach uczniowie i nauczyciele mieli okazję napić się gorącej czekolady w różnych smakach, z różnymi dodatkami oraz zakupić słodkie czekoladki, czekolady, batony i batoniki, aby zasmakować w czekoladowych słodkościach.

 

 

"Kłamstwo ma krótkie nóżki".

22 listopada 2017

 

 

 

Dnia 20 listopada uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć spektakl " Krowa - kłamczucha" w wykonaniu teatrzyku lalkowego "Tomcio" z Nowego Sącza. Widzowie trafnie odczytali przesłanie bajki, że "kłamstwo ma krótkie nogi". Żywa reakcja dzieci była dowodem na to, że świetnie się bawiły.

         

 

Dzień Praw Dziecka

21 listopada 2017

  

 

 

Poniedziałek 20 XI był dniem bogatym w wydarzenie. W związku z tym, że obchodzony jest wtedy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka uczniowie przygotowali scenki rodzajowe odzwierciedlające treść tych praw. Ich celem było uświadomienie dorosłym jak ważne jest ich respektowanie.

O prawach dziecka mówiła również aspirant Elżbieta Kowal. W swojej prezentacji przypomniała o zagrożeniach płynących z Internetu, o cyberprzemocy i źródłach pomocy ze strony dorosłych. Wspominając całoroczną akcję "Kręci mnie bezpieczeństwo" przedstawiła różnorodne sytuacje, które zagrażają dzieciom. Są to np. niebezpieczeństwa w czasie prac polowych, uczestnictwo w ruchu drogowym, stosowanie używek.

Uczniowie zostali zapoznani z listem Rzecznika Praw Dziecka, który jest apelem do dorosłych, by uważnie wsłuchiwali się w głosy dzieci.

 

         

 

16 listopada 2017

OGŁOSZENIE

Dnia 22 listopada 2017r. (środa) odbędzie się zebranie rodziców z wychowawcami klas.

Harmonogram spotkania:

 • godz. 17:00 - spotkanie ogólne z dyrektorem szkoły na sali gimnastycznej;
 • spotkania z wychowawcami poszczególnych klas.

 

 

 

Sukcesy uczniów

16 listopada 2017

GRATULUJEMY

 

99 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

13 listopada 2017

11 listopada 2017r. delegacja naszej szkoły uczestniczyła w powiatowych obchodach 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się koncertem orkiestry dętej „Sygnał” z Zielenic. Następnie w Kościele Parafialnym w Proszowicach odbyła się  uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny odprawiona przez  ks. dra Jana  Zwierzchowskiego. Wśród licznych pocztów sztandarowych był również obecny poczet naszej szkoły w składzie:  Konrad Kura, Zuzanna Gronba i Emilia Kotyza.

Następnie odbyły się uroczystości na płycie Rynku przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki gdzie przedstawiciele naszej szkoły: pani dyrektor Anna Kotyza, nauczyciel Dorota Bartkowska i uczniowie Wiktoria Jamróz, Katarzyna Żabińska i Marcin Ostrowski złożyli kwiaty przed pomnikiem bohatera  oraz wysłuchali okolicznościowych przemówień.    Ostatnim akcentem były występy młodzieży Szkół Powiatu Proszowickiego.

Zdjęcie pochodzi z: http://www.dziennikpolski24.pl

 

10 listopada 2017

 

9 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie uczniowie kl. 0 – VII obejrzeli występ swoich kolegów i koleżanek, który przypomniał o losach Polski od rozbiorów po odzyskanie wolności, a wzruszające  pieśni przy gitarowym akompaniamencie ucznia klasy V - Wiktora Świecy przybliżyły atmosferę tamtych czasów i wprowadziły w nastrój sobotniego święta. Dziękujemy uczniom  klasy  VI oraz  p. Jolancie Szczesiul  za przygotowanie części artystycznej - ciekawej lekcji historii i patriotyzmu. Występ uczniów wzbogacił koncert pieśni patriotycznych przygotowany przez chór pod kierunkiem p. Marcina Kowalika. Do śpiewu włączyli się również nauczycieli i wszyscy uczniowie obecni na akademii. O randze tego święta świadczyła podniosła atmosfera, galowe stroje uczniów i biało-czerwone barwy chorągiewek, pomponów i plakietek w kształcie serca.

            

 

 

 

Dzień Pamięci Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej - 07.11.2017r.

8 listopada 2017

 

 

 

 

 

 

Delegacja uczniów Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Ostrowie wraz z panią dyrektor Anną Kotyzą i nauczycielem Danutą Rusek dzięki  zaproszeniu  jakie szkoła z racji swojego imienia otrzymała od Charge d’affaires  Ambasady Kanady w Polsce, pana Jeremiego Wallace’a,  Brytyjskiego  Attache Obrony, Pułkownika Simona Blake’a oraz Brytyjskiego Konsula Honorowego w Krakowie, pana Kazimierza Karasińskiego wzięła udział  w uroczystościach obchodów Dnia Pamięci( Remem brance Day)Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej poległych na frontach wszystkich wojen i konfliktów zbrojnych.

Uroczystość miała miejsce 7 listopada o godzinie 10:40 w Kwaterze Wspólnoty Brytyjskiej na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Na cmentarzu tym pochowanych jest 7 żołnierzy, którzy zginęli na polach Ostrowa w sierpniu 1944 roku.

Przedstawiciele naszej szkoły uczcili pamięć poległych składając  kwiaty i zapalając znicze na grobach lotników .

Po oficjalnych; uroczystościach odbyło się spotkanie  wszystkich gości  w Muzeum; Lotnictwa Polskiego  w Krakowie .Obecny był tam również  profesor, major  Wojciech Narębski. Ten 92 letni weteran spod Monte Cassino  jest zasłużonym;żołnierzem  odznaczonym Krzyżem Oficerskim  i  Kawalerskim  Orderem Odrodzenia Polski. Ostatni w Polsce żołnierz 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii armii gen. Andersa, „towarzysz broni” szeregowego Misia Wojtka oraz wybitny petrolog i geochemik. Jednocześnie niezwykle skromny i życzliwy człowiek, podzielił się swoimi wspomnieniami z młodzieżą z Ostrowa.  Była to niesamowita lekcja historii i patriotyzmu.

 

Poniższe zdjęcia pochodzą z strony: www.sekowa.info

profesor, major Wojciech Narębski

Polecamy również videorelację z uroczystości

https://youtu.be/lqGIeIe0ohU

 

Pamiętamy O Patronach Naszej Szkoły

2 listopada 2017

Listopad to miesiąc wspomnień o tych, którzy odeszli. Zapaleniem zniczy oraz cichą modlitwą przed tablica upamiętniającą poległych lotników uczniowie oddali hołd bohaterom, którzy są patronami naszej szkoły.

  

  
  

 

Spotkanie z pisarką Zofią Stanecką

25 października 2017

25 października uczniowie klas młodszych mieli okazję poznania twórczości pisarki Zofii Staneckej.

Spotkanie autorskie zorganizowane zostało przez Bibliotekę Publiczną, a sfinansowane ze środków Instytutu Książki w ramach Ogólnopolskiego Programu - Dyskusyjne Kluby Książki.

Pisarka czytała fragmenty swoich książek, ilustrując proces twórczy zabawnymi rysunkami.

Włączała do zabawy młodych czytelników, pomagając im zrozumieć otaczający świat.

Na zakończenie spotkania jego uczestnicy mogli kupić książki Pani Zofii Staneckej i poprosić o autograf.

 

 

Wyjazd do kina - klasa II

25 października 2017

We wtorek 24 października 2017 roku uczniowie klasy II pojechali do Multikina na film pt. „Gang Wiewióra 2”. Ta pełna energii, humoru i  zabawy  opowieść o woli walki i o przyjaźni  bardzo podobała się dzieciom . Mali widzowie mocno trzymali  kciuki za bohaterów – sympatycznych futrzaków, którzy dzielnie  walczyli o ocalenie miejskiego parku. Czas spędzony w kinie minął bardzo szybko. W drodze powrotnej wszyscy uczestnicy wycieczki udali się udali się do McDonalda na drobną przekąskę, po czym pełni wrażeń i dobrego humoru wrócili do szkoły. Opiekunami wyjazdu byli:  Marzena Nowakowska oraz Anna Kotyza.

 

 
 

 

 

Wizyta w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie

24 października 2017

W dniu 23 października 2017 roku uczniowie klasy VII, II i III gimnazjum odwiedzili Sąd Apelacyjny w Krakowie. Każdy uczeń został poddany kontroli przy wejściu do Sądu. Następnie na sali sądowej byliśmy świadkami symulacji rozprawy karnej. Wspólnie z asystą policji doprowadziliśmy skazanego do miejsca tymczasowego aresztu. W trakcie spotkania wiele dowiedzieliśmy się na temat polskiego sądownictwa.

Dla wszystkich zapewne było to nowe i ciekawe doświadczenie, które uświadomiło nam, jak ważną rolę odgrywa przestrzeganie prawa w życiu obywatela oraz jakie konsekwencje występują przypadku jego łamania.

Była to bardzo ciekawa i pouczająca lekcja historii i wiedzy o społeczeństwie.

  

 

Już pływam fotorelacja

24 października 2017

 

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO 2017/2018

24 października 2017

Dnia 20.10.2017r. odbyły się w szkole wybory do Samorządu Szkolnego. Były one poprzedzone kampanią wyborczą. Na początku apelu Pani. dyrektor odczytała fragment Statutu Szkoły (& 23 pkt 5), który zawiera informacje dotyczące zakresu praw i obowiązków, jakie spełnia ten ważny organ szkoły. Następnie p. Dorota Bartkowska, (która pełniła funkcje opiekuna SU w roku szkolnym 2016/2017) przypomniała zasady oddawania głosów na wybranych kandydatów. Po tych słowach głos zabrali kandydaci, którzy w kilku zdaniach przedstawili swoje „programy wyborcze”. Po prezentacjach nadszedł czas na głosowanie, w którym wzięli udział również nauczyciele i pracownicy szkoły

Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono następujące osoby do Zarządu SU:

Przewodniczący: Gabriela Wąsowicz kl. V

Zastępca przewodniczącego: Bartłomiej Makola kl. IV

Sekretarz: Aleksandra Kozera kl. V

                Łukasz Rokita kl. VI

Skarbnik :Mateusz Srefański kl. VII

Pierwszym zadaniem SU będzie wybranie sobie dwóch nauczycieli, którzy będą ich opiekunami w tegorocznym roku szkolnym.

    

 

Ślubowanie Klasy I

24 października 2017

Uczniowie klasy pierwszej przygotowali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek i wytrwale ćwiczyli podczas prób.

13 października 2017 roku od samego rana panowała świąteczna atmosfera w Szkole Podstawowej im. Lotników Alianckich w Ostrowie. Uczniowie klasy pierwszej ubrani w świąteczny strój galowy, dekoracja sali gimnastycznej, przygotowany sprzęt nagłaśniający- to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.

Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Pani dyrektor szkoły powitała gorąco rodziców, krewnych, nauczycieli uczniów, a w szczególności serdecznie klasę pierwszą której oddała głos. Dzieci w granatowych biretach ma głowach błysnęli talentami. Znajomość przepisu ruchu drogowego, pięknie zaśpiewane piosenki, przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej to dowód, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole.

Po zakończonej części artystycznej wychowawczyni klasy pierwszej zwróciła się do pani dyrektor o przyjęcie tej grupy dzieci do grona społeczności szkolnej.

W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor, dokonała symbolicznego pasowania na ucznia.

'' Pasuję Cię na ucznia''- mówiła pani dyrektor, dotykając ołówkiem- jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych.

Następnie ślubowanie złożyli również rodzice pierwszaków. Potem były życzenia i prezenty, a następnie uczniowie klasy I udali się do swojej klasy gdzie rodzicie przygotowali słodki poczęstunek.

Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

 

 

Sukcesy naszych uczniów

13 października 2017

Katarzyna Żabińska uczennica klasy VI zdobyła wyróżnienie w konkursie plastycznym pt.: "Mój bohater - Tadeusz Kościuszko" ; również wyróżnienie zdobyła Oliwia Sędek uczennica klasy III w konkursie technicznym pt.: "Tadeusz Kościuszko - rzeźba bohatera narodowego". Gratulujemy

 

Sukcesy Uczniów

6 października 2017

4 października 2017 r. uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Jesiennych Powiatowych Sztafetowych Biegach Przełajowych. W kategorii Dziewcząt szkołę reprezentowały:

 • Świeca Zuzanna,
 • Sekunda Kinga,
 • Sekunda Justyna,
 • Gronba Julia,
 • Grabska Magdalena,
 • Sendek Marcelina,
 • Gronba Zuzanna,
 • Jamróz Wiktoria,
 • Żabińska Katarzyna.

Natomiast w kategorii Chłopców:

 • Wąsowicz Jakub,
 • Gronba Kacper,
 • Ciepły Szymon,
 • Stępiński Bartosz,
 • Rokita Łukasz,
 • Adamczyk Szymon,
 • Ostrowski Marcin.

 

Powiatowe Zawody Pływackie o Puchar Prezesa MOSiP w Proszowicach

2 października 2017

Szkołę Podstawową w Ostrowie reprezentowali:

 • Katarzyna Żabińska
 • Wiktoria Jamróz
 • Gabriela Wąsowicz
 • Jakub Wąsowicz

 

Krakowska Godka - warsztaty

28 września 2017

27 września 2017r. odbyły  się  w naszej szkole warsztaty  dotyczące gwary i kultury krakowskiej.

Były one prowadzone przez dr hab. Kazimierza  Sikorę z katedry historii i dialektologii na wydziale j. polskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego,  mgr Zbigniewa Grzyba -  politologa, dziennikarza, miłośnika gwary krakowskiej oraz p. Emilię Kuczaj - członka  stowarzyszenia  Bene Tibi.

Główną ideą i celem spotkania  było przypomnienie oraz propagowanie pięknej, krakowskiej Godki Prowadzący  starali się zainteresować  uczniów  mową ich przodków, tożsamością, korzeniami, w taki sposób, by w przyszłości mogli być dumni ze swojego pochodzenia.

Zachęcamy do odwiedzenie polecanych przez prowadzących stron:

 • wislon.republika.pl - tu znajduje się słownik Godki Krakowskiej
 • krakowskagodka.pl

  

 

 

Sprzątanie Świata

26 września 2017

26 września uczniowie naszej Szkoły pod opieką nauczycieli wzięli udział w "Jesiennej Akcji Sprzątania Świata". Zostały uprzątnięte okolice:

 • Remizy OSP i Kaplicy - uczniowie klas IV i VI z opiekunem p. D. Dziurą, 
 • Kadzice - uczniowie klas V i VII z opiekunami: p. W. Lorensem i p. M. Wójcik,
 • Szkoły - uczniowie klas I, II, III z opiekunami: p. M. Smusz, p. M. Nowakowską, p. G. Jachną.

Łącznie zostało zebranych ok. 60 worków, zawierających głównie puszki i butelki plastikowe. Wszyscy uczestnicy doszli do wspólnego wniosku, iż śmieci jest coraz mniej, a ludzie zaczęli bardziej dbać o czystość okolicy, w której żyją.

Znalezione obrazy dla zapytania sprzątanie świata gif
 

 

X Sztafetowy Bieg Przełajowy

26 września 2017

Dnia 26 września 2017r. drużyna w składzie: Gronba Julia, Gronba Kacper, Sekunda Justyna, Ryńca Jakub, Świeca Zuzanna, Rokita Łukasz, Sekunda Kinga, Sekunda Adam, Gronba Zuzanna, Wąsowicz Jakub wzięła udział w biegu patriotyczno-sportowym zorganizowanym ku czci generała Bolesława Michała Nieczui-Ostrowskiego ps. Tysiąc. Zawodnicy mieli do pokonania trasę 6-ciu kilometrów podzieloną na 10 zmian po 600 metrów każda.

 

26 września 2017

 

26 września 2017

Spotkanie z rodzicami

W dniu 29 września 2017 roku odbędzie się zebranie z rodzicami.

Harmonogram spotkania:

 • godz. 15 : 30 - klasy 0-III,
 • godz. 16 : 15 - spotkanie ogólne z dyrektorem szkoły na sali gimnastycznej,
 • godz. 16 : 30 - klasy IV - VII.

 

Już pływam

25 września 2017

Znalezione obrazy dla zapytania już pływam W następny czwartek tj. 5 października 2017 r. rusza projekt "Już pływam". Grupy uczniów pod opieką p. Małgorzaty Smusz i p. Jolanty Szczesiul wyjadą spod budynku szkoły o godz. 15:15. Zajęcia na krytej pływalni w Proszowicach będą trwały od godz. 15:45 do 17:45. Powrót przewidziany jest na godz. 18:15. Odbiór uczestników po zajęciach spod budynku szkoły przez rodziców.

 

Poświęcenie i nadanie Sztandaru Szkole Podstawowej w Ostrowie imienia Lotników Alianckich

24 września 2017

W życiu każdego człowieka są chwile niezwykłe, które zapadają na stałe w jego świadomości.Takim doniosłym wydarzeniem dla dzieci i młodzieży, rodziców, dyrekcji, grona pedagogicznego i pracowników szkoły było poświęcenie i nadanie naszej Szkole Sztandaru.

Ta długo oczekiwana przez nas uroczystość odbyła się 23 września 2017 roku.

O godzinie 14 : 00 cała społeczność szkolna, poczty sztandarowe i zaproszeni goście zgromadzili się w kościele filialnym pod wezwaniem Ducha Świętego w Ostrowie. Podczas Mszy Świętej, którą celebrowali: ks.dr dziekan Jan Zwierzchowski i ks.kanonik Jan Majka został poświęcony Sztandar Szkoły.

O godzinie 15 : 30 rozpoczęła się na placu szkolnym uroczysta akademia nadania Sztandaru naszej Szkole.

Pani dyrektor Anna Kotyza przywitała wszystkich zgromadzonych na dzisiejszej uroczystości, w swoim przemówieniu, podkreśliła, że dzisiejszy dzień jest bardzo szczególny w historii naszej Szkoły. Wyraziła wdzięczność dla wszystkich przybyłych i zaproszonych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.

Przybyli licznie zaproszeni goście przez Dyrekcję Szkoły, Radę Rodziców i Burmistrza Miasta i Gminy Proszowice między innymi: przedstawiciele władz miasta Proszowice, Kuratorium Oświaty w Krakowie, I Wicewojewoda Małopolski, 8 Baza Lotnctwa Transportowego Kraków-Balice, Dyrektorzy Szkół, Komendant Powiatowy Policji, Rodzice, Sołtysi, Radni, Księża, dzieci i młodzież, absolwenci i sympatycy naszej Szkoły.

Nadszedł moment, na który cała społeczność czekała z ogromną niecierpliwością.

Rada Rodziców Szkoły Podstawowej przekazała na ręce pani dyrektor Anny Kotyzy prawo własności posiadania sztandaru.

W tej uroczystej chwili pani dyrektor serdecznie podziękowała za cenny dar oraz zapewniła, że otoczy go czcią, gdyż jest on symbolem wartości, które są i będą fundamentem pracy wychowawczej Szkoły.

Przekazując Sztandar Szkolnemu Pocztowi pani dyrektor zwróciła uwagę na symbolikę, godność i najgłębszą więź z naszą małą Ojczyzną.

Niezwykłym podniosłym momentem było złożenie przez przedstawicieli uczniów naszej Szkoły ślubowania na Sztandar. Tekst przysięgi przeczytała uczennica klasy siódmej Emilia Kotyza.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście: Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice pan Grzegorz Cichy-gospodarz gminy, Wojewoda Małopolski pan Józef Gawron, Wizytator Kuratorium Oświaty pani Grażyna Samborek.

W swoich przemówieniach przedstawiciele władz samorządowych, oświatowych składali pan dyrektor gratulacje, którym towarzyszyło wzruszenie, radość i poczucie satysfakcji, podkreślając, iż uroczystość nadania sztandaru to znak tożsamości Szkoły i symbolu idei, którym służy. Drogą do pomyślności Ojczyzny i ludzi jest wykształcenie, główny zaś cel szkoły to rzeźbienie osobowości człowieka, umiejącego oddzielić dobro od zła i potrafiącego myśleć nie tylko o sobie, ale i o wspólnocie w której żyje.

Po uroczystościach oficjalnych pani Agnieszka Kozieł i pan Waldemar Lorens zaprosili wszystkich do wysłuchania części artystycznej, przygotowanej przez uczniów naszej szkoły. Głównym przesłaniem zaprezentowanego montażu słowno-muzycznego było przybliżenie tematyki dotyczącej patronów naszej Szkoły.

Na zakończenie pani dyrektor Anna Kotyza podziękowała wszystkim przybyłym i zaproszonym gościom za uświetnienie uroczystości swoją obecnością.

Ponadto podziękowała nauczycielom, uczniom, rodzicom za włożony wysiłek w przygotowanie tej uroczystości, która odbyła się w tak wspaniałej atmosferze.

Ostatnim punktem uroczystości było zaproszenie wszystkich gości na poczęstunek oraz obejrzenie przygotowanej ekspozycji w holu szkoły o naszych patronach, a także złożenie okolicznościowych wpisów w księdze pamiątkowej.

Z pewnością uroczystość ta na długo pozostanie w naszych sercach.

Zdjęcie pochodzi z strony http://www.dziennikpolski24.pl, autorstwa Aleksandra Gąciarza.

 

 

 

Zagłosujmy

21 września 2017

Na poniższej stronie można oddać głos na ostatniego polskiego pilota biorącego udział w bitwie o Anglię.

http://www.telegraph.co.uk/men/thinking-man/britons-raf-needs-have-say-vote-forthe-peoples-spitfire-pilot/

 

20 września 2017

 

Dlaczego Księżyc znika?

18 września 2017

W dniu 17.09.2017r. uczniowie klasy VI z opiekunem p.Dorotą Dziurą wzięli udział w wykładzie dr Marcina Cikały pt."Dlaczego Księżyc znika" zorganizowanym przez Zespół Placówek Caritas w Proszowicach w ramach projektu "Jak daleko sięga cień Ziemi?".

 

 

14 września 2017

 

INFORMACJA DLA RODZICÓW

Szanowni Państwo, wszelkie informacje dotyczące ubezpieczenia waszych dzieci znajdują w zakładce "Ubezpieczenie".

 

9 września 2017

Wycieczka Do Muzeum Lotnictwa Polskiego

W czwartek 7 września 2017 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Ostrowie uczestniczyli w wycieczce do Krakowa, której celem było zwiedzanie Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Jest ono zlokalizowane na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny.

Uczniowie wraz z nauczycielami mogli zobaczyć stare modele samolotów, śmigłowców, szybowców oraz wiele ciekawych pamiątek związanych z historią polskiego lotnictwa.

Z dużym zaciekawieniem oglądaliśmy wnętrze samolotu rządowego, którym latali polscy prezydenci oraz wnętrze śmigłowca MI-8, który służył Papieżowi Świętemu Janowi Pawłowi II podczas pielgrzymek po Polsce.

Wizyta w muzeum zakończyła się w sali doświadczeń,gdzie mogliśmy obserwować zjawiska fizyczne związane z lataniem, swobodnie spacerować i usiąść na lotniczym fotelu, a także w kokpicie pilota.

Wracaliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.

 

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2017 / 2018

4 września 2017

4 września 2017 roku w Szkole Podstawowej im.Lotników Alianckich w Ostrowie zainaugurowano rok szkolny 2017/2018.

W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej zgromadzili się uczniowie, nauczyciele i rodzice.

Uroczystego rozpoczęcia dokonała Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej mgr Anna Kotyza, która poinformowała ,że zgodnie z reformą oświaty w klasie pierwszej,czwartej i siódmej będzie wdrażana nowa podstawa programowa.

Po okolicznościowym przemówieniu Dyrektora Szkoły - uczniowie wraz z wychowawcami udali się do sal lekcyjnych.

W nowym roku szkolnym życzymy uczniom oraz nauczycielom wielu sukcesów i satysfakcji.

 

1 września 2017

OGŁOSZENIE - Wycieczka

Wycieczka do Muzeum Lotnictwa w Krakowie odbędzie się 7 września 2017r. Chętni uczniowie proszeni są o dokonanie wpłaty (15 zł) u wychowawców klas do 6 września 2017r. Znalezione obrazy dla zapytania wycieczka

 

 

Już Pływam

1 września 2017

 

1 września 2017

OGŁOSZENIE

 

Szanowni Państwo, publikujemy organizację dowozu uczniów do Szkoły Podstawowej w Ostrowie w roku szkolnym 2017 / 2018.

Bus I – P. W. Turaliński

DOWÓZ

 1. 7:10 – Kościelec
 2. 7:15 -  Posiłów
 3. 7:16 – Teresin I
 4. 7:17 – Teresin II
 5. 7:18 – Teresin III
 6. 7:19 – Teresin Kapliczka
 7. 7: 21 – Ostrów przystanek
 8. 7:23 -  Szkoła Podstawowa w Ostrowie
 9. 7:25 – Góry Sieradzkie
 10. 7:30 – Ostrów Janów
 11. 7:31 – Ostrów Janów I
 12. 7:33 – Ostrów Janów II
 13. 7:36 – Ostrów Janów III
 14. 7:38 – Szkoła Podstawowa w Ostrowie
 15. 7: 40 - Ostrów Parcelacja I
 16. 7:41 – Ostrów Parcelacja II
 17. 7:42 – Szkoła Podstawowa w Ostrowie
 18. 7:44 – Kadzice
 19. 7:46 – Szkoła Podstawowa w OstrowiePodobny obraz

 

Ogłoszenie

30 sierpnia 2017

Msza święta na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2017/2018 w kościele filialnym w Ostrowie o godzinie 8:00 4 września 2017 roku.

Pierwszy dzwonek i uroczyste powitanie uczniów, rodziców i nauczycieli przez dyrektora szkoły, odbędzie się o godzinie 9:00 w sali gimnastycznej, następnie odbędą się krótkie spotkania uczniów z wychowawcami w klasach.

Znalezione obrazy dla zapytania rozpoczęcie roku szkolnego

 

KOLONIA LETNIA 1.08.2017 - 8.08.2017

25 lipca 2017

Album zdjęć z koloni letniej https://szkola1.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=228#gallery/228

 

Ogłoszenie

Wyjazd uczniów  na kolonię letnią w dniu 1 sierpnia o godzinie 8-45:  Na przyszkolnym parkingu dzieci wraz z opiekunem p. Z. Rybińskim wsiadają do autobusu i przyjeżdżają do Proszowic. Tam czekają  opiekunowie oraz pozostała grupa uczestników koloni.

Proszę o zabranie ze sobą dokumentu tożsamości (np: dowód,paszport ) dziecka oraz legitymacji szkolnej ( jeśli uczeń posiada ). Proszę zabrać prowiant i wodę na drogę. Planowany przyjazd na miejsce wypoczynku ok godz 16.00

Katarzyna Żabińska

Bartłomiej Makola

Wiktoria Kaczmarczyk

Łukasz Rokita

Ewelina Rokita

Marcin Ostrowski

Jakub Wąsowicz

Gabriela Wąsowicz

Wiktoria Filip

Julia Makola

Zuzanna Świeca

Nikola Adamska

Jakub Ryńca

Natalia Sendek

Magdalena Grabska

Marcelina Sendek

 

 

projekt - Autostrada kluczowych kompetencji

24 lipca 2017

 

FIS GRAND PRIX Wisła

11 lipca 2017

FIS GRAND PRIX

W SKOKACH NARCIARSKICH

WISŁA, 15.07.2017

Informacja dla uczniów wyjeżdzający na turniej skoków do Wisły w dniu 15.07.2017

Zbiórka i wyjazd o godz 7,45 w dniu 15.07 sobota na parkingu przy szkole.

organizator/opiekun Zbigniew Rybinski

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016 / 2017

23 czerwca 2017

        W dniu 23 czerwca 2017 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego w naszej szkole. W uroczystości oprócz uczniów udział wzięli nauczyciele oraz rodzice.

        Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Dyrektor placówki Anna Kotyza przywitała zaproszonych gości, pracowników szkoły oraz uczniów. Szczególne słowa uznania skierowała do rodziców, dziękując za okazane wsparcie i zaangażowanie. W swoim wystąpieniu podziękowała wszystkim za całoroczną pracę. Gratulowała młodzieży wyników w nauce, wręczając wraz z wychowawcami poszczególnych klas książki, dyplomy i puchary najbardziej zasłużonym uczniom, a także życzyła słonecznych wakacji.

 

Wakacje z Piłką 2017

22 czerwca 2017

21 czerwca 2017 na stadionie przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Proszowicach odbyła się Inauguracja Małopolskiego Turnieju Piłki Nożnej Wakacje z Piłką.

Zawody otworzył Wojciech Kozak – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, życząc młodym zawodnikom wielu emocji podczas rozgrywek oraz udanych wakacji. Idee małopolskiego projektu przybliżył Tomasz Urynowicz – Dyrektor Departamentu Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Wakacje z Piłką to program skierowany przede wszystkim do dzieci, które wakacje spędzać będą w domu. W ramach Turnieju rozegranych zostanie około 180 zawodów na poziomach: gminnym, powiatowym oraz subregionalnym. W wyniku dwumiesięcznych zmagań wyłonionych zostanie 10 drużyn, które zmierzą się w Turnieju Finałowym – 19 sierpnia 2017 w Swoszowicach. Tegoroczne zawody są już piątą edycją turnieju. W roku ubiegłym w rywalizacji uczestniczyło blisko 750 drużyn złożonych z około10 000 dziewcząt i chłopców.

Mecze pierwszym kopnięciem rozpoczęli Marszałek Kozak – na jednym boisku oraz Dyrektor Urynowicz na drugim. W wyniku zmagań do półfinałów awansowały Akademia Piłkarska Nowa Proszowianka, drużyna z Zespołu Szkół w Kościelcu, Wierzbowianka oraz zawodnicy Lotnika Ostrów. Mecze zakończył się wynikami – AP Nowa Proszowianka z Kościelcem 3:1 oraz 4:2 dla Wierzbowianki z Lotnikiem Ostrów.

W pełnym emocji finale Wierzbowianka pokonała zawodników z Proszowic 3:1. Obie drużyny awansowały do etapu powiatowego, który rozpocznie się 29 lipca 2017. Po zakończeniu rozgrywek Grzegorz Cichy Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice oraz Jacek Kucybała wiceprezes Małopolskiego Zrzeszenia Ludowych Związków Sportowych wręczyli zwycięzcom puchary i nagrody ufundowane przez Gminę Proszowice oraz organizatorów. Ws

zyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a po zakończonych zawodach zjedli przygotowany poczęstunek.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, zwycięskim drużynom życzymy sukcesów w kolejnych rozgrywkach! Zachęcamy do śledzenia bieżących informacji na oficjalnej stronie Małopolskiego Turnieju Wakacje z Piłką dostępnej pod adresem: http://wakacjezpilka.pl/ 

 

Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

21 czerwca 2017

8:00 Msza Święta w kaplicy w Ostrowie pod wezwaniem Ducha Świętego

9:00 Uroczysty Apel w sali gimnastycznej

- wręczenie nagród i wyróżnień przez Dyrektora Szkoły

-spotkanie z wychowawcami klas i wręczenie świadectw

 

Dzień Bezpieczeństwa

21 czerwca 2017

W dniu 19 czerwca 2017r. we współpracy  z Komendą Powiatową Policji w Proszowicach  oraz Komendą Powiatową Państwowej  Straży Pożarnej w Proszowicach zorganizowano Dzień Bezpieczeństwa w naszej szkole. Uczniowie podzieleni na grupy wiekowe uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez zaproszonych partnerów szkoły.

Asp. szt. Elżbieta Kowal przeprowadziła pogadankę nt. „Bezpiecznych wakacji”. Pani policjant przypomniała naszym uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach (zwłaszcza nie wyposażonych w chodnik)  podkreślając ważną rolę elementów odblaskowych, które powinny stać się nieodzownym elementem ubioru dzieci. Zwróciła uwagę na zagrożenia w pracach polowych i zachowanie wobec zwierząt , a zwłaszcza przy ataku psa. Pani policjant omówiła  zasady bezpieczeństwa nad wodą oraz przypomniała uczniom numery telefonów alarmowych. Nie zabrakło także wskazówek dotyczących  bezpiecznego korzystania z Internetu oraz zagrożeń związanych z używkami ( alkohol, papierosy, dopalacze).

St. kpt. mgr inż. Albert Maj oraz przedstawiciele straży pożarnej w Proszowicach przeprowadzili rozmowę dotyczącą tematyki bezpieczeństwa pożarowego oraz zapobiegania powstawaniu pożarom - w szkole, domu, na podwórku, a także w innych miejscach, gdzie mogą znaleźć się dzieci. Strażacy przypomnieli dzieciom o sposobie prawidłowego alarmowania straży pożarnej o niebezpieczeństwie. Wszyscy uczniowie mieli okazję do zapoznania się z wyposażeniem samochodu strażackiego oraz sprzętem wykorzystywanym podczas prowadzenia akcji ratowniczo - gaśniczych a także,  tym wykorzystywanym przy udzielaniu pomocy przedmedycznej poszkodowanym osobom. Uczniom przedstawiono strażaka w pełni przygotowanego do pracy w strefie zadymienia.

Pani Dyrektor, nauczyciele oraz społeczność Szkoły Podstawowej w Ostrowie składają serdeczne podziękowania Komendantowi Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej w Proszowicach oraz Komendantowi Powiatowemu Policji w Proszowicach za udzielenie wskazówek na temat bezpieczeństwa podczas wakacji.

 

Pożegnanie klasy III

20 czerwca 2017

 

 

Wizyta w przytulisku dla zwierząt

19 czerwca 2017

Po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w pomoc bezdomnym zwierzętom i postanowili wesprzeć Przytulisko w Łętkowicach.  Cały rok szkolny zbieraliśmy karmę dla psiaków oraz koce i materiały higieniczne potrzebne do pielęgnacji psów i kotów. 13 czerwca z wizytą do Przytuliska pojechali najbardziej aktywni przedstawiciele Szkolnego Wolontariatu uczniowie klas I-V MIŁOŚNICY ZWIERZĄT: Amelka Iwan, Viktoria Serwa, Lena Placek, Kinga Wątek, Roksana Ciepły, Damian Szymczyk, Franek Zwoliński, Wiktoria Mróz, Eryk Kasperczyk, Jakub Wąsowicz, Wiktoria Jamróz, Szymon Ciepły, Magda Grabska, Marcysia Sendek, Karolina Gazda .

 

Wyróżnienie w konkursie matematycznym - Kangur

19 czerwca 2017

 

Dni Proszowic

18 czerwca 2017

17 czerwca 2017 r uczniowie reprezentowali naszą szkołę podczas Dni Proszowic 2017r.

Dzieci pod opieką pani Dyrektor Anny Kotyzy, Marzeny Nowakowskiej, Jolanty Szczesiul, Doroty Bartkowskiej i Małgorzaty Smusz przeszły w kolorowym korowodzie z rynku ulicami miasta Proszowic na plac targowy.

Po uroczystym otwarciu Dni Proszowic przez pana Burmistrza pana Grzegorza Cichego i przekazanie kluczy do bram miasta młodzieży rozpoczęły się artystyczne występy.

Uczniowie klas I, IV, V zaprezentowali piękne układy taneczne przygotowane pod kierunkiem naszych pań Marzeny Nowakowskiej i Jolanty Sczesiul. 

 

Powiatowy konkurs plastyczny promujący dbanie o czyste powietrze.

12 czerwca 2017

 

XVIII Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego

12 czerwca 2017

 

12 czerwca 2017

Szkoła Podstawowa im. Lotników Alianckich w Ostrowie  laureatem konkursu EKOSZKOŁA 2017 !

 

7 czerwca w Auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Delegatury w Tarnowie odbyło się uroczyste podsumowanie Wojewódzkiego Projektu Ekologicznego „Ekoszkoła, Ekoprzedszkole 2017”.

Do Projektu zgłosiło się 121 placówek oświatowych z Małopolski  z kilkunastu powiatów regionu: bocheńskiego, brzeskiego, chrzanowskiego, dąbrowskiego, gorlickiego, krakowskiego, limanowskiego, miechowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, nowotarskiego, olkuskiego, oświęcimskiego, proszowickiego, tarnowskiego, wadowickiego, wielickiego, suskiego oraz m.in. z Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa .

Tegoroczna edycja projektu współorganizowana była przez:  Kuratorium Oświaty w Krakowie, Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Publiczną Szkołę Podstawową w Borzęcinie Dolnym. Patronat sprawowali: Wojewoda Małopolski , Marszałek Województwa Małopolskiego , Starosta Powiatu Brzeskiego , Starosta Powiatu Tarnowskiego , Wójt Gminy Borzęcin   oraz instytucje:  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Krakowie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, Europejskie Centrum Ochrony Środowiska.

Projekt ten był realizowany w czterech rundach :

Runda I     – Konkurs wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska Uczniowie mieli do napisania test składający się z 30 pytań zamkniętych i otwartych. Pytania dotyczyły wiadomości z ekologii i ochrony przyrody z uwzględnieniem parków krajobrazowych: Parku Krajobrazowego Beskidu Małego i Popradzkiego Parku Krajobrazowego . W rundzie tej naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl. V i VI Emilia Kotyza ,Konrad Kura i  Łukasz Rokita .

Runda II    – Wykonanie pracy plastycznej o środowisku przyrodniczym swojej miejscowości. Autorkami pracy plastycznej były uczennice klasy V : Wiktoria Jamróz , Marcelina Sendek i Katarzyna Żabińska  , które pięknie  przedstawiły  środowisko przyrodnicze gminy Proszowice ze szczególnym uwzględnieniem  ciekawych  okazów  fauny i flory naszego regionu.

Runda III  – Prezentacja multimedialna z przebiegu działań ekologicznych obejmująca ostatnie dwa lata szkolne (2015/16 i 2016/17) ukazująca różnorodność podejmowanych działań ekologicznych w szkole

Runda IV  – Pisemne sprawozdanie z  wykonania przedsięwzięcia ekologicznego  

Opiekunem projektu w naszej szkole była pani dyrektor Anna Kotyza, a koordynatorem Dorota Dziura – nauczyciel matematyki i przyrody.

Ostatecznie, po podsumowaniu wszystkich punktów z poszczególnych rund, okazało się ,że nasza szkoła uzyskała najwyższą liczbę punktów i uzyskała zaszczytny tytuł „EKOSZKOŁY 2017”.  Cieszymy się ,że nasze działania ekologiczne zostały tak wysoko ocenione przez Komisję Konkursową. Na to prestiżowe wyróżnienie pracowała cała społeczność  szkolna : pani dyrektor ,nauczyciele ,uczniowie  wraz z rodzicami oraz pracownicy szkoły .Wszystkim serdecznie dziękujemy i gratulujemy.

 

 

 

Dzień Rodziny

8 czerwca 2017

Znalezione obrazy dla zapytania baloniki

 

 

1 czerwca  wychowankowie oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I -  III  spotkali się z okazji obchodzonego naszej szkole Dnia Rodziny. W tym roku przygotowali wraz z wychowawczyniami uroczystość dla swoich najbliższych. O godz. 9:00 do  sali gimnastycznej  przybyli rodzice, ale także rodzeństwo naszych uczniów. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali program, który był bardzo różnorodny: recytacja wierszy i śpiewanie piosenek przez dzieci z oddziału przedszkolnego, układy taneczne w wykonaniu uczniów klasy pierwszej, koncert muzyczny  zaprezentowany przez uczniów klasy drugiej oraz „Bajkę o królewiczu, który szukał żony” przedstawioną przez uczniów klasy trzeciej. Na koniec tej części uroczystości dzieci radośnie zaśpiewały „Sto lat”, a niektórym łza wzruszenia zakręciła się w oku. Pani dyrektor Anna Kotyza również złożyła życzenia wszystkim dzieciom oraz obecnym na uroczystości rodzicom, po czym zaprosiła wszystkich na zewnątrz. Tam rodzice przygotowali poczęstunek dla swoich pociech: było smacznie i słodko. Ten gorący dzień ochłodziły zimne lody oraz soczki ufundowane przez sklepik. Największą atrakcją dla dzieci było malowanie twarzy oraz bańki Znalezione obrazy dla zapytania dzień rodzinymydlane. Była to też świetna okazja, aby rodzice lepiej się poznali oraz spędzili czas ze swoimi dziećmi. To był  bardzo udane, ciepłe i słoneczne rodzinne spotkanie.

 

Zielona Szkoła

6 czerwca 2017

W dniach 31.05.2017r.-02.06.2017r  uczniowie klas 4-6  uczestniczyli w wyjeździe na Zieloną Szkołę do Pragi. Uczniowie zwiedzili.

Pierwszy dzień: lewobrzeżnej części miasta m.in.: Muzealny zespół pałacowo - zamkowy Hradczany w tym - Zamek Praski, Brama Macieja, Katedra Św. Wita, Bazylika Św. Jerzego. Zabytkowa dzielnica Małej Strany m.in.: Pałac Biskupi, Pałac Sternbergów, Pałac Czerninów, Klasztor na Strahovie, Loreta, Kościół św. Mikołaja, Pałac i ogrody Wallensteinów.

Drugi dzień: zwiedzanie prawobrzeżnej części miasta, m.in. Most Karola, Stare Miasto - Rynek, Ratusz z zegarem „Orloj”, Kościół Tyński, Plac Republiki z Domem Miejskim, Brama Prochowa, Dzielnica Żydowska, Plac Wacława.

Trzeci dzień:  przejazd do Polski, Kaplica Czaszek w Czermnej – unikatowe dzieło kultury religijnej, kaplica, której ściany i sklepienie wyłożono szczątkami ludzkimi - prawdziwymi czaszkami i kośćmi, wejście na Szczeliniec – na najwyższy wierzchołek Gór Stołowych    (919 m) wiodą 664 kamienne stopnie, spacer labiryntem Błędnych Skał wyjazd w drogę powrotną .

 

30 maja 2017

Zaproszenie

Dyrekcja i Nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Ostrowie

serdecznie zapraszają dzieci i rodziców na uroczyste obchody Dnia Rodziny,

który odbędzie się 1 czerwca 2017 r. o godz. 9:00.

 

W programie uroczystości:

 

 • Występy uczniów kl. 0 - III.
 • Gry i zabawy zespołowe.
 • Malowanie twarzy.
 • Mydlane bańki.
 • Poczęstunek przygotowany przez rodziców oraz lody i soczki ufundowane przez sklepik.

 

Szczególnie zapraszamy rodziców i przyszłych uczniów.

Do zobaczenia.

 

 

 

Obraz pochodzi ze strony:www.imagui.com

 

Podziękowania

24 maja 2017

 

Konkurs "Nadwiślański Krajobraz".

16 maja 2017

W związku z ustanowieniem roku 2017 rokiem rzeki Wisły, wychowankowie oddziału przedszkolnego pod kierunkiem p. Teresy Maj wykonali ilustrację przedstawiającą krajobraz nadwiślański. Organizatorem konkursu plastycznego była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie – Filia w Miechowie, Filia w Nowej Hucie oraz Filia w Proszowicach.

 

1 maja 2017

Ogłoszenie

W dniach 2, 4 i 5 maja 2017r. szkoła zapewnia zajęcia opiekuńczo - wychowawcze w godz. 8:00 - 13:00.

02.05.201708:00 - 10:30 J. Szczesiul
10:30 - 13:00 W. Lorens
 04.05.201708: 00 - 10:30 T. Maj
10:30 - 13:00 M. Lutecka-Chmura
05.05.201708: 00 - 10:30 G. Jachna
10:30 - 13:00 D. Dziura

 

 

PRAGA – BŁĘDNE SKAŁY

25 kwietnia 2017

Wycieczka trzydniowa

Program wyjazdu:

DZIEŃ 1:

- 04:45 – zbiórka,

- 05:00 - wyjazd z Ostrowa

- przejazd do Pragi, spotkanie z przewodnikiem

- przejazd do Pragi, zwiedzanie: lewobrzeżnej części miasta m.in.: Muzealny zespół pałacowo - zamkowy Hradczany w tym - Zamek Praski, Brama Macieja, Katedra Św. Wita, Bazylika Św. Jerzego. Zabytkowa dzielnica Małej Strany m.in.: Pałac Biskupi, Pałac Sternbergów, Pałac Czerninów, Klasztor na Strahovie, Loreta, Kościół św. Mikołaja, Pałac i ogrody Wallensteinów.

- ok. 18:00 – obiadokolacja, zakwaterowanie w hotel, nocleg.

 

DZIEŃ 2:

- 08:00 - śniadanie

- dalsze zwiedzanie Pragi: zwiedzanie prawobrzeżnej części miasta, m.in. Most Karola, Stare Miasto - Rynek, Ratusz z zegarem „Orloj”, Kościół Tyński, Plac Republiki z Domem Miejskim, Brama Prochowa, Dzielnica Żydowska, Plac Wacława.

-  obiadokolacja

- nocleg

 

DZIEŃ 3:

- 06:00 – śniadanie

- przejazd do Polski

- Kaplica Czaszek w Czermnej – unikatowe dzieło kultury religijnej, kaplica, której ściany i sklepienie wyłożono szczątkami ludzkimi - prawdziwymi czaszkami i kośćmi.

-  wejście na Szczeliniec – na najwyższy wierzchołek Gór Stołowych (919 m) wiodą 664 kamienne stopnie lub spacer labiryntem Błędnych Skał

- wyjazd w drogę powrotną

 • Zakwaterowanie w hotelu Stary Pivovar
 • powyższy program jest ramowy, kolejność zwiedzania może ulec zmianie

 

- transport autokarem klasy LUX

- opłaty drogowe i parkingowe

- ubezpieczenie uczestników wyjazdu:

- usługa przewodnika 3 dni

- 2 x nocleg, 2 x obiadokolacja, 2 x śniadanie w Pradze

- bilety wstępu: Hradczany (Mała trasa), Park Narodowy Gór Stołowych, Kaplica Czaszek

 

Opiekunowie:

 • Dorota Bartkowska
 • Agnieszka Kozieł
 • Zbigniew Rybiński
 • Andrzej Olender

 

Wiosenne Sprzątanie Świata

25 kwietnia 2017

25 kwietnia 2017r. wszyscy uczniowie kl. I – VI oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z nauczycielami wzięli udział w Wiosennym Sprzątaniu Świata. Uczniowie otrzymali odpowiednie środki (worki i rękawice) i pod opieką wychowawców wyruszyli na wyznaczone wcześniej tereny. Zebrano około 34 worków, wysprzątano teren wokół remizy, kaplicy, przystanku autobusowego oraz pobocza dróg w kierunku Posiłowa, Teresina, Kazimierzy Wielkiej. Celem akcji było zachęcanie do działań na rzecz ochrony środowiska oraz sprzątania i segregacji odpadów. To ważne działanie, które corocznie podejmowane jest przez szkołę i jest jednym z ważniejszych punktów edukacji ekologicznej uczniów.

 

 

Informacja

13 kwietnia 2017

W dniach od 13.04 2017 roku do 18.04 2017 roku - trwa wiosenna przerwa świąteczna, natomiast od 19.04 2017 roku do 21.04 2017 roku - dni  wolne od zajęć dydaktyczno - wychowawczych ze względu na egzaminy gimnazjalne.

 

Poranek Wielkanocny

13 kwietnia 2017

Rokrocznie w Wielkim Tygodniu przed Świętami Wielkanocnymi w Naszej Szkole odbywa się uroczystość zwana Porankiem Wielkanocnym. W tym roku również tradycji stało się zadość.

Dnia 12 kwietnia 2017 roku o godzinie 10.00 cała społeczność szkolna miała możliwość uczestnictwa w niezwykłym programie, montażu słowno-muzycznym, z przewPodobny obrazodnią myślą - "Chryste, Ty znasz szanse na śmierć i zmartwychwstanie ".

Jego niezwykłość polegała na wyjątkowości tekstów,doborze oprawy muzycznej, scenografii, a co najważniejsze wytworzeniu klimatu Świąt Wielkiej Nocy.

Nastrój zadumy i wytworzona refleksja malowały się na twarzach widzów. Oglądający w skupieniu chłonęli muzykę i słowa padające ze sceny,włączając się też wspólnie w śpiewanie pieśni-dając tym samym świadectwo wiary-jak powiedział gość,który uświetnił nasze świąteczne spotkanie Ksiądz Proboszcz Parafii Kościelec Krzysztof Leśniak.

 

Wesołych Świąt

13 kwietnia 2017

Mnóstwo życzeń w koszyczku przy wielkanocnym stoliczku, kolorowych pisanek, a w lany poniedziałek mokrych ubranek.

 

 

Mazurek

to jedno z ciast, bez których nie wyobrażamy sobie Wielkanocy. Istnieją różne rodzaje tego smakowitego wypieku. Przygotowuje się je na spodzie kruchym, biszkoptowym lub marcepanowym. Blaty przekładane są np. masą orzechową lub kajmakową, dżemem. Mazurek musi być efektownie udekorowany - to jedna z jego cech charakterystycznych. Często zdobi go napis "Alleluja!", lukrowe dekoracje, figurki z cukru lub duża ilość bakalii.

Przepis na mazurek ze słonym karmelem

Oto składniki na mazurek ze słonym karmelem:

Na ciasto do mazurka:

 • 18 dag mąki,
 • 8 dag mąki ziemniaczanej,
 • 5 dag cukru,
 • 15 dag zimnego masła,
 • jajko

Sos z bakaliami:

 • 250 ml kremówki,
 • 1/4 szklanki masła,
 • 1/4 szklanki płynnego miodu,
 • 1/4 szklanki brązowego cukru,
 • odrobina soli morskiej,
 • 10 dag bakalii

Do dekoracji mazurka:

 • 6 dag czekolady,
 • gruboziarnista sól morska,
 • płatki migdałowe.

Jak zrobić mazurek ze słonym karmelem? Na ciasto do miski przesiej mąkę, wymieszaj z mąką ziemniaczaną i cukrem. Dodaj kawałki masła, rozetrzyj z sypkimi składnikami. Zmiksuj. Dodaj jajko, zagnieć ciasto, uformuj z niego kulkę. Zawiń ją w folię, włóż na 30 minut do lodówki, aby się schłodziło.

Ciasto do mazurka rozwałkuj na placek nieco większy niż forma i razem z papierem przenieś do blaszki. Ciastem wyłóż spód formy, wokół zrób centymetrowy rant. Nakłuj gęsto widelcem, wstaw na 15 minut do lodówki. Piecz około 35 minut w temperaturze 160 stopni C.

Na sos w rondelku zagotuj śmietankę, masło, miód i cukier. Od czasu do czasu mieszając, gotuj 12 minut, aż sos zgęstnieje. Dodaj sól, rodzynki i posiekane orzechy włoskie, wymieszaj, wystudź. Wyłóż na ciasto, schłodź. Polej mazurek wielkanocny rozpuszczoną czekoladą, posyp solą i migdałami w płatkach

 

Na zakończenie projektu "Akcja Zdrowie".

12 kwietnia 2017

W dniu 11 kwietnia 2017 roku odbyła się wycieczka do Radzionkowa. Dzieci zwiedzały Muzeum Chleba w którym zgromadzono eksponaty dotyczące historii chleba. Uczniowie brali udział w pouczającej lekcji muzealnej oraz brali udział w produkcji i wypieku chleba. Na koniec wycieczki uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie, który promował zdrowy  tryb życia. Dziękujemy.

 

Kiermasz Taniej Książki

8 kwietnia 2017

W dniach od 30 marca do 7 kwietnia 2017 roku w naszej szkole odbył się kiermasz taniej książki,który został zorganizowany dzięki współpracy z księgarnią w Tuliszkowie.

Biblioteka szkolna nie po raz pierwszy zachęcała do zakupu książek po atrakcyjnych cenach.

W ofercie kiermaszu na szkolnym straganie dominowała literatura dziecięca,beletrystyczna,czyli powieści,popularno-naukowa,ciekawe wydawnictwa albumowe i szeroko pojęta literatura hobbystyczna.

Kiermasz cieszył się ogromną popularnością wśród dzieci ,młodzieży,rodziców i nauczycieli.

Dzięki czemu księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o kilka nowych pozycji książkowych,które są owocem współpracy z księgarnią w Tuliszkowie.

Podobny obraz

 

„Oczarowani bajką”

6 kwietnia 2017

Uczennica klasy IV – GABRIELA WĄSOWICZ  zajęła III MIEJSCE w konkursie recytatorskim ( finał powiatowy) który odbył się w dniu 31 marca 2017 r. w Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach. Do konkursu zgłosiło się 32 uczestników w kategorii  klas IV - VI.

SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

 

Akcja Zdrowie

6 kwietnia 2017

W ramach Akcji  Zdrowie – programu  edukacji prozdrowotnej finansowanej z funduszy norweskich nasza szkoła otrzymała pakiet sprzętu sportowego zawierający  m.in. 15 piłek do siatkówki i piłki nożnej, zestaw koszulek  sportowych, paletek do ping ponga z piłeczkami oraz maskotkę akcji Żyjmy Zdrowo na Sportowo – ślicznego Królika. Z rąk Zarządu Powiatu Proszowickiego zestaw odebrali: pani dyrektor Anna Kotyza, pani Dorota Bartkowska oraz uczniowie: Wiktoria Jamróz, Wiktor Świeca oraz Marcin Ostrowski. Starosta Powiatu Proszowickiego  pan Grzegorz Pióro podczas spotkania z przedstawicielami szkół z powiatu proszowickiego wyraził nadzieję „ iż sprzęt sportowy będzie dobrze i czynnie wykorzystywany, a edukacja na temat zdrowego trybu życia będzie pozytywnie przyjmowana i stosowana w życiu codziennym przez dzieci” .

W ramach Projektu Szkoła otrzyma także laptop oraz tablicę  multimedialną, w które zostanie wyposażona Sala Edukacji Prozdrowotnej  .

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

 

„Diagnoza i korekta wad postawy u uczniów klas IV i V szkół podstawowych w gminach Powiatu Proszowickiego i Gminie Igołomia – Wawrzeńczyce Powiatu Krakowskiego”

6 kwietnia 2017

Zadanie „Diagnoza i korekta wad postawy u uczniów klas IV i V szkół podstawowych w gminach Powiatu Proszowickiego i Gminie Igołomia – Wawrzeńczyce Powiatu Krakowskiego” finansowane jest z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego.

W marcu 18 uczniów z klasy IV oraz V  naszej szkoły  objętych zostało badaniem diagnostycznym w kierunku wykrywania wad postawy.

Przeprowadzono również część edukacyjną programu. Na spotkaniu z rodzicami zinterpretowane zostały wyniki badań, jak również omówiono zasady profilaktyki i leczenia wad postawy. Od kwietnia rusza kolejny etap projektu – 10 dwugodzinnych zajęć  rehabilitacji ruchowej w wodzie. Opiekunem naszej grupy jest pani Małgorzata Smusz. Wyjazdy na basen odbywać się będą w soboty wg harmonogramu:

8,22,29 kwietnia 2017r.

6,13,20,27 maja 2017r.

1,8 czerwca

 

 

Wizyta Księdza Biskupa Mariana Florczyka

29 marca 2017

  27 marca 2017 roku w ramach wizytacji parafii gościliśmy w naszej szkole Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Mariana Florczyka wraz z asystentem ks. dr Grzegorzem Jędrzejczykiem i ks. proboszczem Krzysztofem Leśniakiem, zacnych gości powitała pani dyrektor Anna Kotyza.

Młodzież i dzieci witały Księdza Biskupa radosnym śpiewem "Bądź pozdrowiony Gościu nasz" i krótkim programem artystycznym o patronach naszej szkoły.

Po czym Ksiądz Biskup Marian Florczyk skierował do nas bardzo ciepłe i serdeczne słowa o prawdziwie czystym sercu, które ma odzwierciedlenie w przepięknych oczach dziecka.

Na zakończenie wspólnego spotkania Ksiądz Biskup pomodlił się z nami w intencji naszej lokalnej społeczności szkolnej i udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Mamy nadzieję, że wizyta Jego Ekscelencji Księdza Biskupa w progach naszej szkoły zapisze się  nie tylko na stronach naszej kroniki, ale w sercach i w pamięci Księdza Biskupa jako niezwykła wizyta.

 

 

 

 

Informacja

28 marca 2017

         Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Ostrowie informuje rodziców o rozpoczęciu postępowania rekrutacyjnego do  oddziału przedszkolnego oraz  klas pierwszych na rok szkolny 2017/2018. Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji oraz harmonogram znajdują się w zakładce :  Rekrutacja

 

Wyniki konkursu plastycznego "Żyj Zdrowo"

28 marca 2017

Uczniowie klasy III naszej szkoły w składzie:

 1. Wiktoria Kaczmarczyk
 2. Emilia Kwiecień
 3. Bartłomiej Makola
 4. Ewelina Rokita
 5. Justyna Sekunda

zajęli II miejsce w konkursie plastycznym „ŻYJMY ZDROWO!”.

Nagrodą jest całodniowa wycieczka do Muzeum Chleba w Radzionkowie, która odbędzie się 11 kwietnia 2017roku.

Serdecznie gratulujemy!   

 

Spotkanie z rodzicami

28 marca 2017

W dniu 03.kwietnia 2017 roku odbędzie się zebranie z rodzicami.

Harmonogram spotkania:

 • klasy I-III godz.16.00
 • spotkanie ogólne na sali gimnastycznej godz 17.00
 • klasy IV - VI godz.17.30

 

Młodzież zapobiega pożarom

21 marca 2017

Znalezione obrazy dla zapytania strażak20 marca 2017 roku, o godzinie 9:30 w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Proszowicach odbyły się eliminacje powiatowego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.            

Naszą szkołę reprezentowali Justyna Rokita kl Ig i Bartłomiej Gazda kl VI.

GRATULUJEMY szerokiej wiedzy !!!

Opiekun grupy

Dorota Bartkowska

 

ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY W OKRESIE 20 – 21 MARCA 2017

16 marca 2017

Rekolekcje Wielkopostne

 

20.03. 2017r. (poniedziałek)

ORGANIZACJA ZAJĘĆ DLA KL. 0 – III

 

 • 9:00 uczniowie pod opieką rodziców udają się na mszę świętą do kaplicy w Ostrowie

 • 10:15 uczniowie zaczynają zajęcia wg planu lekcji

 

ORGANIZACJA ZAJĘĆ DLA KL. IV-VI

 

 • 8:00 uczniowie mają 1 lekcję wg planu
 • 8:45 klasy pod opieką wyznaczonych nauczycieli udają się na mszę świętą do kaplicy w Ostrowie
 • 10:15 uczniowie wracają do szkoły i zaczynają zajęcia wg planu lekcji

 

 • Świetlica czynna do 15:00
 • Odwóz po 8 lekcjach (15:10)

 

 

21.03. 2017r. (wtorek)

ORGANIZACJA ZAJĘĆ DLA KL. 0 – III

 

 • 9:00 uczniowie pod opieką rodziców udają się na mszę świętą do kaplicy w Ostrowie

 • 10:15 uczniowie zaczynają zajęcia wg planu lekcji

 

                                                   ORGANIZACJA ZAJĘĆ DLA KL. IV– VI

 

 • 8:00 uczniowie mają 1 lekcję wg planu
 • 8:45 klasy pod opieką wyznaczonych nauczycieli udają się na mszę świętą do kaplicy w Ostrowie
 • 10:15 uczniowie wracają do szkoły i zaczynają zajęcia wg planu lekcji

 

 • Świetlica czynna do 13:20
 • Odwóz po 6 lekcjach (13:30)

 

 

Cyberbullying - Cyberprzemoc

16 marca 2017

      16 marca 2016r.w naszej szkole obyło się potkanie poświęcone cyberbullyingowi , w którym uczestniczyli uczniowie klas IV, V oraz VI, a poprowadził je p. Marek Szczotkowski. Uczniowie zostali poinformowani czym jest cyberbullyig  oraz czym różni się od zwykłego zastraszania. Dodatkowo dowiedzieli się jakie inne zagrożenia mogą czyhać  na nich w Internecie i jak się przed nimi bronić (bezpiecznie korzystać z sieci) oraz o rodzajach uzależnień jakie spotykają młodych ludzi (głównie związanych z korzystaniem z urządzeń elektronicznych) . Na koniec przyszedł czas na przestrogę:  Uzależnić można się od wszystkiego i od wszystkich.

 

XI Małopolskie Dni Wierzby Głowiastej.

13 marca 2017

  W dniach 10 i 11 marca 2017 r. w Ostrowie odbyły się  XI Małopolskie Dni Wierzby Głowiastej.

Pierwszy dzień obfitował w bardzo ciekawe wykłady prowadzone w Szkole Podstawowej  w Ostrowie, jak również w drugim dniu imprezy w miejscowej remizie. Rozrywkę zapewnili uczniowie  ze szkół podstawowej i  gimnazjum w Ostrowie oraz  w Piotrkowicach Małych. Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny "Wierzby w dolinie rzeki Szreniawy"

W drugim dniu przewidziano zajęcia w terenie przy ogławianiu i sadzeniu drzew. Tradycyjnie dokonano wyboru królowej (Danuta Bucka) i króla (Andrzej Olender) wierzby na rok 2017. Symbolicznej koronacji dokonał wicewojewoda małopolski Józef Gawron, a akty nadania godności królewskiej wręczył starosta proszowicki Grzegorz Pióro. Następnie głos zabrali przybyli goście m.in. wicewojewoda małopolski Józef Gawron, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak, starosta proszowicki Grzegorz Pióro, burmistrz Miasta i Gminy Proszowice Grzegorz Cichy. Uczestnicy i goście mogli degustować dań przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Ostrowie.

 

Wyniki konkursu plastycznego pt. „WIERZBY W DOLINIE RZEKI SZRENIAWY”

9 marca 2017

I kategoria - uczniowie klas I - III szkół podstawowych

I miejsce

Emilia Świeca

SP Ostrów

 

II miejsce

 Bartłomiej Skóra

SP Kościelec

II miejsce

Eryk Kasperczyk

SP Ostrów

 

III miejsce

Lena Placek

SP Ostrów

 

III miejsce

Karolina Gołąb

SP nr.1 P-ce

Wyróżnienie

Lena Kloskowska

SP Kościelec

Wyróżnienie

Bartosz Sendek

SP Ostrów

Wyróżnienie

Aniela Kloskowska

SP Kościelec

 

Wyróżnienie

Weronika Tomczyk

SP Kościelec

Wyróżnienie

Daria Powierża

SP Szczytniki

Wyróżnienie

Anna Szczęsny

SP Kościelec

 

 

II kategoria - uczniowie klas IV - VI szkół podstawowych

 

I miejsce

Emilia Kotyza

SP Ostrów

 

I miejsce

Maksymilian Polkowski

SP nr.1 P-ce

II miejsce

Gabriela Wąsowicz

SP Ostrów

II miejsce

Łukasz Rokita

SP Ostrów

 

III miejsce

Justyna Fryt

SP Klimontów

III miejsce

Wiktoria Kisielewska

SP nr.1 P-ce

Wyróżnienie

Maja Ćwikła

SP nr.1 P-ce

 

Wyróżnienie

Klaudia Bucka

SP Szczytniki

Wyróżnienie

Emilia Szopa

SP nr.1 P-ce

Wyróżnienie

Radosław Knauer

SP nr.1 P-ce

Wyróżnienie

Wiktoria Nowak

SP Kościelec

 

Wyróżnienie

Amelia Gudowska

SP nr.1 P-ce

Wyróżnienie

Karina Rydz

SP nr.1 P-ce

 

Wyróżnienie

Kornelia Tatusiak

SP nr.1 P-ce

Wyróżnienie

Julia Wilczyńska

SP Kościelec

III kategoria - uczniowie gimnazjów

I miejsce

Joanna Maj

GM P-ce

 

I miejsce

Jakub Sendek

NG Ostrów

I miejsce

Igor Piątek

GM P-ce

II miejsce

Marcelina Mzyk

NG Ostrów

 

II miejsce

Kamila Kałuża

GM P-ce

II miejsce

Justyna Rokita

NG Ostrów

III miejsce

Paulina Regdos

GM P-ce

III miejsce

Wiktoria Grzesik

GM P-ce

 

III miejsce

Bartosz Bieniek

GM Kościelec

Wyróżnienie

Olga Świeca

NG Ostrów

 

Wyróżnienie

Kamila Olender

NG Ostrów

 

 

IV kategoria - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

I miejsce

Adrian Siara

ZS w Piotrkowicach Małych

I miejsce

Julia Stęposz

LO P-ce

II miejsce

Aleksandra Cukrowska

LO P-ce

 

II miejsce

Karolina Sendek

TE P-ce

 

III miejsce

Paulina Luty

ZS w Piotrkowicach Małych

 

 

 

9 marca 2017

Znalezione obrazy dla zapytania dni wierzby głowiastej 2017

 

Akcja Zdrowie w naszej szkole

8 marca 2017

Nasza szkoła bierze udział w zajęciach edukacyjnych na temat zdrowego stylu życia poprzez zdrowe odżywianie i uprawianie sportu, w ramach projektu pn. ,,promocja zdrowia poprzez wdrożenie programów profilaktycznych w tym badań przesiewowych i diagnostyki oraz działań edukacyjnych o tematyce zdrowotnej w celu zmniejszenia poziomu  zachorowalności

i śmiertelności z powodu nowotworów płuc i oskrzeli w powiecie proszowickim”,

Program PL13 Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu.

Organizatorem jest Powiat Proszowicki. Uczniowie klas I -VI uczestniczą w 2 godzinach zajęć, które odbywają się po lekcjach. Najmłodsze dzieci ( I-III) otrzymają kolorowanki i łamigłówki o tematyce zdrowego odżywiania i szkodliwości nikotyny, natomiast dla dzieci starszych, czyli z klas IV - VI Starostwo Powiatowe przygotowało tematyczne ulotki. Materiały te mają  uatrakcyjnić dzieciom przebieg tych zajęć oraz zachęcić ich do stosowania zasad zdrowego życia.

 

Żyjmy zdrowo na sportowo - realizujemy powiatowy projekt z Funduszy Norweskich

3 marca 2017

W naszej szkole 1.03.2017 r. rozpoczęliśmy realizację projektu pn. „Promocja zdrowia poprzez wdrożenie programów profilaktycznych, w tym badań przesiewowych i diagnostyki oraz działań edukacyjnych o tematyce zdrowotnej w celu zmniejszenia poziomu zachorowalności i śmiertelności z powodu nowotworów płuc i oskrzeli w powiecie proszowickim. Program PL13 Ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu”.

Projekt ten jest współfinansowany z Funduszy Norweskich.

 Na potrzeby projektu został założony portal „Żyjmy zdrowo na sportowo” dla wszystkich uczestników projektu z powiatu proszowickiego.

 W klasach I-III oraz IV - VI prowadzone są zajęcia edukacyjne dotyczące zdrowego odżywiania oraz uprawiania sportu pt. ,,Dbam o to co jem i jak spędzam czas” oraz uświadamiające zagrożenia i choroby odnikotynowe: Nie pal i nie truj innych! / Palenie nie jest modne /Palenie szkodzi!/ Papierosom powiedz NIE! /Papieros Twój wróg! Podczas tych zajęć uczniowie pracują w grupach wykonując przydzielone zadania, plakaty, odgrywają scenki.

Dodatkowo w naszej szkole trwa wyposażanie sali edukacji prozdrowotnej – już otrzymaliśmy piramidę zdrowego żywienia i specjalną gablotę na materiały prozdrowotne, plakaty i prace uczniów, które powstają w trakcie zajęć.

Osobą koordynującą realizację projektu w naszej szkole jest p. Dorota Bartkowska - Edukator prozdrowotny 

 

 

Konkurs

2 lutego 2017

KONKURS NA

LOGO

SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. LOTNIKÓW ALIANCKICH

 

Regulamin konkursu:

 • Na konkurs należy zaprojektować logo Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich
 • Projekt musi być wykonany samodzielnie, wcześniej nie publikowany
 • Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum
 • Jedna osoba może złożyć maksymalnie 3 prace
 • Przyjmujemy wyłącznie prace indywidualne ( prace zbiorowe nie podlegają ocenie )
 • Praca powinna być opisana: imię i nazwisko, wiek, telefon kontaktowy
 • Prace nie podpisane nie będą brane pod uwagę

 

Przy ocenie pracy przyjmuje się następujące kryteria:

 • wiek wykonawcy
 • samodzielność wykonania
 • zgodność z założeniami – logo – Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich
 • pomysłowość, staranność i estetyka wykonania

Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe, a prace można będzie oglądać na wystawie pokonkursowej na terenie szkoły.

Prace należy składać do 10 marca 2017 roku u p. Jolanty Szczesiul.

SERDECZNIE  ZAPRASZAMY    

 

Konkurs

2 lutego 2017

 

Szkoła Podstawowa Lotników Alianckich

w Ostrowie

 

zaprasza do udziału

w konkursie plastycznym

„WIERZBY W DOLINIE RZEKI SZRENIAWY”

w ramach akcji „Dni Wierzby Głowiastej 2017”

 1. Cele i zadania konkursu:

- rozwijanie wrażliwości plastycznej i artystycznej,

- propagowanie tradycji „Dni Wierzby Głowiastej”,

- pogłębianie wiedzy na temat ogławiania wierzby głowiastej w dolinie rzeki Szreniawy,

- promowanie szkół, które włączyły się w akcję „ Dni Wierzby Głowiastej”.

 1. Uczestnicy:

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu proszowickiego.

 1. Zakres prac konkursowych:

a). Zaprojektowanie i wykonanie pracy plastycznej z dowolnych materiałów oraz dowolną techniką. Nie będą uwzględniane: kompozycje przestrzenne, rzeźby, prace z użyciem produktów sypkich ( ryż, kasze, makarony, piasek itp. ) oraz plasteliny.

b). Dopuszczalny format prac konkursowych od A4, A3 do A2.

c). Praca przekazana na konkurs musi być pracą własną, wcześniej nieopublikowaną. Prace nie podlegają zwrotowi.

d). Przyjmujemy wyłącznie prace indywidualne ( prace zbiorowe nie podlegają ocenie ).

e). Praca powinna być opisana: imię i nazwisko, klasa, nazwa szkoły, telefon kontaktowy. Prace nie podpisane, anonimowe nie będą zakwalifikowane do konkursu.

f). Prace uczestników oceniane będą przez Komisję w następujących kategoriach:

- I grupa – uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych,

- II grupa – uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych,

- III grupa – uczniowie gimnazjów.

 Komisja w swojej ocenie będzie uwzględniać:

- poziom artystyczny wykonanej pracy; 

- oryginalność, pomysłowość, wkład pracy, estetykę wykonania; 

- zgodność z założeniami – „Wierzby w dolinie rzeki Szreniawy”

g). Dane osobowe uczestników pozyskane są wyłącznie do celów Konkursu i nie będą 

udostępniane podmiotom trzecim.

h). Informacje dotyczące wyniku konkursu będą na stronie internetowej szkoły:

i). Prace należy składać do 03 marca 2017r.

j). Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe, dyplomy oraz wyróżnienia, a prace można będzie oglądać na wystawie pokonkursowej.

k). Ogłoszenie wyników  nastąpi 10-11 marca 2017 roku podczas obchodów

        „ XI Małopolskich Dni Wierzby Głowiastej”.

 

Program FERIE 2017

28 stycznia 2017

dataSKS- ProszowiceKoło FOTOWyjazd do kina
30.01.2017 poniedziałek

 

 SP – 9.00-10.30

GIM – 10.30-12.00

 
31.01.2017 wtorek

11:15-13:15

13:15 – 15:00 basen

 

SP-chłopcy

SP-chłopcy

 Kino-gimnazjum

wyjazd:  9:30

01.02.2017 środa

9:15-11:15

11:15-13:15

 

GIM-chłopcy

GIM-dziewczynki

  
02.02.2017 czwartek

11:15 – 13:15

 

GIM-chłopcy

  
03.02.2017 piątek

9:45-11:45

12:45-13:45

 

SP-chłopcy

GIM-dziewczynki

  
 

 

   
06.02.2017 poniedziałek

11:15-13:15

 

SP-chłopcy

  
07.02.2017 wtorek

 

 SP – 9.00-10.30

GIM – 10.30-12.00

 
08.02.2017

Środa

  Kino- Szkoła podstawowa wyjazd : 9:00
09.02.2017 Czwartek

9:15-11:15

11:15-13:15

 

GIM-chłopcy

GIM-dziewczynki

  
10.02.2017

Piątek

   

 

Serdecznie Zapraszamy

27 stycznia 2017

 

Spotkanie z rodzicami

18 stycznia 2017

25 stycznia 2017 roku w naszej szkole odbędzie się zebranie z rodzicami.

Harmonogram spotkania:

 • 15:30 - klasy I -III;
 • 16:00 - oddział przedszkolny
 • 16:30 - zebranie ogólne na sali gimnastycznej;
 • 17:00 - klasy IV- VI.

 

Zabawa karnawałowa

18 stycznia 2017

24 stycznia 2017 roku od 9:00 do 12:00 w naszej szkole odbędzie się zabawa karnawałowa dla uczniów klas 0 - III.

 

Orszak Trzech Króli w Proszowicach

5 stycznia 2017

  POKÓJ I DOBRO, pod takim hasłem 6 stycznia (piątek) wyruszył o godzinie 11.45 z parkingu przy ulicy Kolejowej proszowicki Orszak Trzech Króli, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły z rodzicami.

 

Informacje pochodzą z: http://www.24ikp.pl

 

23 grudnia 2016

 

Czytelnicze wtajemniczenie

25 listopada 2016

"W trzy kolejne czwartkowe przedpołudnia (10, 17 i 24 listopada 2016 roku), do Biblioteki Publicznej w Proszowicach przychodzili uczniowie klasy czwartej, piątej i szóstej ze Szkoły Podstawowej w Ostrowie wraz ze swoim opiekunem panem Waldemarem Lorensem. Celem tych wizyt było poznanie Biblioteki Publicznej i jej zbiorów.

Przy okazji tej wizyty mogli porównać znaną sobie bibliotekę szkolną z biblioteką obsługującą szersze grono odbiorców, zróżnicowanych pod względem wieku i zainteresowań czytelniczych. Dowiedzieli się, że oni również mogą zostać użytkownikami naszej książnicy i jakie warunki muszą spełnić, aby korzystać ze zgromadzonej w naszej instytucji literatury.

Wśród dzieci wiele emocji wzbudziło wyśledzenie najgrubszej i najcięższej książki w bibliotece. Okazało się, że do czytania (przynajmniej niektórych książek) potrzebny jest nie tylko giętki umysł, ale i silne mięśnie:).

Mamy nadzieję, że udało nam się zachęcić młodych czytelników do regularnego odwiedzania nas i poznawania świata literatury."

Iwona Gościmińska

informacje pochodzą ze strony: http://www.biblioteka.proszowice.pl

 

Ślubowanie uczniów klasy I

15 października 2016

14 października 2016 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy I.Dzieci razem ze swoją wychowawczynią p.Marzeną Nowakowską przygotowały piękny program artystyczny.Nie zabrakło w nim wielu piosenek,pięknych recytacji i układu choreograficznego z piłkami do utworu ''Dla Elizy'' L.Beethovena.Mali uczniowie wykazali się min.znajomością ruchu drogowego,pokazali,że znają nasze barwy narodowe i potrafią liczyć do 10.Całą uroczystość poprowadzili uczniowie klasy IV,którzy na potrzeby inscenizacji przeistoczyli się w Króla Ołówkowa,Królową i Damę Dworu.Najważniejszym momentem uroczystości było samo ślubowanie i pasowanie na ucznia - przez panią dyrektor Annę Kotyzę.Zgodnie z tradycja naszej szkoły każdy uczeń musiał  napić się eliksiru mądrości i szeroko po nim się uśmiechnąć(eliksir w tym roku był wyjątkowo kwaśny).

Wzruszone mamusie naszych małych uczniów też złożyły uroczyste przyrzeczenie min.że będą pamiętały o codziennym przytulaniu swoich pociech.Cała uroczystość zakończyła się wręczeniem dyplomów ,prezentów od uczniów klas II I III oraz pluszowych Sówek od mam.

 

SZKOŁA PROMUJĄCA BEZPIECZEŃSTWO

8 października 2016

Szkoła Podstawowa i Niepubliczne Gimnazjum w Ostrowie po raz kolejny zostali uhonorowani certyfikatem „SZKOŁA PROMUJĄCA BEZPIECZEŃSTWO”. Przedłużenie certyfikatu w imieniu nadinspektora Tomasza Miłkowskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie wręczył insp. Jerzy Groński Komendant Powiatowy Policji w Proszowicach.

W dniu wczorajszym (07.10) br. w Szkole Podstawowej i Niepublicznym Gimnazjum w Ostrowie Komendant insp. Jerzy Groński podczas uroczystego apelu wręczył na ręce Pani dyrektor Anny Kotyza certyfikat, gdyż szkoła od 2014 roku realizuje Zintegrowaną Politykę Bezpieczeństwa.

W tym roku szkoła otrzymała przedłużenie certyfikatu na okres 5 lat. Po tym okresie może ubiegać się o prestiżowe wyróżnienie Lidera Projektu ZPB.

Certyfikat placówce oświatowej nadawany jest w ramach projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa. Idea projektu polega na uczeniu współodpowiedzialności za bezpieczeństwo osobiste, lokalne i społeczne. To edukacja prawna i uczenie właściwych postaw i zachowań od najmłodszych lat.

W obydwu szkołach  koordynatorem projektu jest Pani Dorota Bartkowska.

Insp. Jerzy Groński w ramach zachęcenia szkoły do udziału w konkursie „Odblaskowa Szkoła” ufundował I klasie Szkoły Podstawowej kamizelki odblaskowe.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie w promowaniu bezpieczeństwa.

 

Pogadanka z Policją kl 0-1 Bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły i domu.

5 października 2016

12

3

 

"Ciesz się ciszą"

1 października 2016

"Zmierz hałas w budynkach, w których przebywasz i wygrywaj cenne nagrody dla siebie i swojego miasta.

Sprawdź, które miasto przoduje w ilości pomiarów i pomóż swojemu wyjść na prowadzenie.

Zobacz szczegóły akcji http://cieszsiecisza.pl/ "

Tekst pochodzi, ze strony - http://www.proszowice.pl

 

Biblioteka szkolna - ogłoszenie

28 września 2016

Biblioteka szkolna chętnie przyjmie nowe lub używane, ale w dobrym stanie, książeczki dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz książki o ciekawej tematyce dla pozostałych uczniów.

ksiazki

 

IX Sztafetowy Bieg Przełajowy

28 września 2016

Nasza Szkoła zajęła VII miejsce w IX Sztafetowym Biegu Przełajowym zorganizowanym ku czci gen. Bolesława Nieczui - Ostrowskiego w 72 Rocznicę Utworzenia Rzeczpospolitej Partyzanckiej.

 

Warsztaty edukacyjne dla młodzieży z zakresu profilaktyki pogryzień

27 września 2016

W dniu 6 października 2016r w naszej szkole odbędą się warsztaty edukacyjne dla młodzieży z zakresu profilaktyki pogryzień przez psy. Organizatorem warsztatów jest Fundacja Ewy Naworol.

Więcej informacji na temat warsztatów, jak i samej fundacji można przeczytać w ulotce: szkoły-z-truckiem-4

Serdecznie zapraszamy.

 

"Pióra natchnieniem młodych ludzi"

24 września 2016

Konkurs plastyczny zorganizowany na terenie szkoły pod kierunkiem p.J.Szczesiul w którym wzięło udział 33 uczniów z klas IV,V ,VI

Komisja konkursowa nagrodziła 9 prac:

kl IV -Bartłomiej Grzyb

         Paweł Sekunda

         Anna Świątek

kl V - Wiktoria Jamróz

         Marcelina Sendek

         Katarzyna Żabińska

kl VI -Emilia Kotyza

         Bartosz Gazda

         Bartosz Stępiński

 

Sprzątanie Świata

24 września 2016

Uczniowie naszej szkoły  przyłączyli  się do ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie  Świata”.

23 września 2016r. wszyscy uczniowie kl. I-VI Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Ostrowie i młodzież z Niepublicznego Gimnazjum wraz z wychowawcami, wyposażeni w worki i rękawice wyruszyli na sprzątanie najbliższej okolicy. Przeprowadzana po raz 23 akcja Sprzątania Świata była jak zwykle świetną okazją do rozmów na temat jakże ważnych spraw - segregacji śmieci, recyclingu, konieczności dbania o naszą Planetę Ziemię.

Akcja sprzątania naszej okolicy przebiegła sprawnie. Zebrano około 50 worków, wysprzątano teren wokół remizy, kaplicy, przystanku autobusowego oraz pobocza dróg w kierunku Posiłowa, Teresina, Kazimierzy Wielkiej (wzdłuż lasu w Ostrowie).

Na lekcjach wychowawczych i na apelach szkolnych uczniowie nabywają  umiejętności właściwego segregowania odpadów oraz są zapoznawani z możliwościami recyklingu . Zdobytą wiedzę wykorzystują w praktyce segregując odpady oraz biorąc udział w gminnym konkursie „Klasa przyjazna dla środowiska”. Prowadzenie i rozpowszechnianie edukacji ekologicznej stało się już w naszej szkole tradycją, w której uczestniczą nie tylko uczniowie, ale i ich rodzice oraz cała społeczność lokalna. Efekty tej działalności są widoczne wokół szkoły, okolicy i zagrodach wiejskich.

 

Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno- wychowawczych w roku szkolnym 2016/2017

22 września 2016

 

 1. 31.10.2016
 2. 19.04.2017
 3. 20.04.2017
 4. 21.04.2017
 5. 02.05.2017
 6. 04.05.2017
 7. 05.05.2017 (po odpracowaniu w sobotę podczas „Dni Wierzby Głowiastej”)

 

Spotkanie z Rodzicami

21 września 2016

22 września 2016 roku w naszej szkole odbędzie się zebranie z rodzicami.

Harmonogram spotkania:

 • 15:30 - Oddział przedszkolny, klasa I;
 • 16:00 - klasy II,III,V;
 • 17:15 - zebranie ogólne na sali gimnastycznej;
 • 17:45 - klasy IV, VI.

 

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

19 września 2016

Przewodniczący: Marcin Ostrowski

Zastępca: Gabriela Wąsowicz

Skarbnik: Zuzanna Świeca

Sekretarz: Adam Sekunda

Opiekun: p. Dorota Bartkowska, p. Dorota Dziura

 

77 Rocznica Bitwy pod Proszowicami

17 września 2016

 6 września Nasza Szkoła wzięła udział w obchodach 77 Rocznicy Bitwy pod Proszowicami.

"Od mszy św. w intencji poległych żołnierzy, sprawowanej przez ksiądz dr Jana Zwierzchowskiego proboszcza parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Proszowicach, rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 77 Rocznicę Bitwy pod Proszowicami. Następnie uczestnicy przemaszerowali na cmentarz parafialny, gdzie przy grobach żołnierzy września 1939 r. odbyła się część oficjalna obchodów. W uroczystościach uczestniczyli kombatanci: p. Stanisława Pistelok Prezes Zarządu Miejskiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Pszczynie, p. Edward Kozioł Prezes Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Krakowie, p. Tadeusz Sokół Prezes Koła Stowarzyszenie Żołnierzy Armii Krajowej Inspektorat Rejonowy "Maria" w Proszowicach, Władysław Kupczyk Prezes Zarządu Miejsko Gminnego Koła Związku Kombatantów RP i B. Więźniów Politycznych w Proszowicach, rodziny poległych żołnierzy; wnuczka gen. Bolesława Nieczuji-Ostrowskiego ps. Tysiąc p. Ewa Kuc z córką. Na obchody rocznicy przybyły delegacje miejscowości z których pochodzili polegli żołnierze, przedstawicieli Pszczyny; starosta pszczyński p. Paweł Sadza i burmistrz Radłowa p. Zbigniew Mączka, p. Józef Gawron Wicewojewoda Małopolski, starosta, zarząd i radni powiatu proszowickiego, radni gminy Proszowice, sołtysi i przewodniczący rad osiedli, przedstawiciele policji, straży zawodowej i ochotniczej, dyrektorzy placówek oświatowych, dyrektorzy, prezesi, kierownicy zakładów pracy, urzędów i instytucji, organizacje polityczne i społeczne, poczty sztandarowe szkół i organizacji, młodzież, dzieci i mieszkańcy.

W swoim wystąpieniu burmistrz przypomniał okoliczności bitwy pod Proszowicami a kończąc je wyraził nadzieję, że uroczystość ta będzie lekcją historii dla młodego pokolenia.

Po wystąpieniach zaproszonych gości nastąpiło składanie wiązanek. Uroczystość zakończyła się Apelem Pamięci i salwa honorową.

Obchody uświetnili żołnierze Pododdziału Reprezentacyjnego 6 Brygady Desantowo Szturmowej  im. gen. Stanisława F. Sosabowskiego z Krakowa, delegacja Bractwa Kurkowego z Pszczyny, Orkiestra Dęta „Błysk” z Żębocina, klasa służb mundurowych z Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego  w Proszowicach."

sp1

Informacje oraz zdjęcie pochodzą ze strony Gminy i Miasta Proszowice.

 

Konkurs Fotograficzny "Przyroda wokół nas"

14 września 2016

Przepisy ogólne

 1. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Proszowickich Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza „Zielononóżka”, redakcja czasopisma „Flora i Fauna”, oraz Urząd Gminy i Miasta Proszowice.
 2. Konkurs jest adresowany do młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
 3. Konkurs ma na celu popularyzowanie wiedzy przyrodniczej – wystarczy być uważnym obserwatorem i sfotografować przyrodę wokół nas.
 4. Przesyłając pracę konkursową uczestnik zapewnia, że jest jej autorem oraz, że przysługuje mu pełnia autorskich praw osobistych i majątkowych do fotografii, a także, że prawa te nie są obciążone prawami osób trzecich.
 5. Jeżeli na fotografii konkursowej znajduje się wizerunek człowieka, uczestnik przesyłając fotografię zapewnia, że osoba, która znajduje się na fotografii wyraziła zgodę na nieodpłatną publikację. Przesyłając fotografię uczestnik zobowiązuje się wobec Organizatora do naprawienia szkody jaką może ponieść Organizator w związku z roszczeniami osób trzecich związanych z prawami autorskimi do fotografii, prawami do wizerunku lub wszelkimi innymi prawami.
 6. Zgłoszenie do konkursu traktowane jest jako uznanie warunków regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych przez Organizatora w związku z udziałem w Konkursie Fotograficznym „Przyroda wokół nas” zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2004 r. poz. 1182 ).
 7. Uczestnictwo w konkursie, jest równoznaczne z zapoznaniem się z regulaminem, oraz oświadczeniem, że:
 8. Praca zgłoszona do konkursu „Przyroda wokół nas” jest wynikiem własnej twórczości i nie narusza praw autorskich oraz jakichkolwiek innych praw osób trzecich oraz, że nie została zgłoszona do innych konkursów o podobnej tematyce.
 9. Wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w podpunkcie 4, 5 oraz 6.
 10. Wyraża zgodę na wykorzystanie przez organizatorów swojej pracy do celów naukowych i edukacyjnych oraz jej publikacji (nieodpłatnie) we fragmentach lub w całości z zachowaniem praw autorskich.

Przepisy dotyczące prac i terminarz

 1. Uczestnik zgłasza do konkursu maksymalnie trzy prace fotograficzne, które nie były zgłaszane do innych konkursów i nagradzane.
 2. Prace należy przesłać na adres mailowy: fotograficznykonkurs@op.pl do dnia 22 września 2016 r., w tytule należy napisać „konkurs fotograficzny – Przyroda wokół nas”.
 3. Przesłana wiadomość powinna zawierać: tytuł zdjęcia i krótki opis (miejsce, data), imię i nazwisko autora, klasa, szkoła, nauczyciel opiekun i telefon kontaktowy opiekuna (w przypadku osób niepełnoletnich).
 4. Przesłane prace nie podlegają zwrotowi.

 

Nagrody i wyróżnienia

 1. Komisja konkursowa, powołana przez Organizatora, dokona oceny prac fotograficznych biorąc pod uwagę: pomysłowość, oryginalność i ogólne wrażenie artystyczne. Decyzje jury są ostateczne.
 2. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 23 września 2016r., w tym samym dniu laureaci zostaną powiadomieni telefonicznie o wynikach konkursu.
 3. Wręczenie nagród oraz pamiątkowych dyplomów nastąpi 25 września 2016r. podczas uroczystości VI Małopolskiego Festiwalu Polskiej Zielononóżki Kuropatwianej w Proszowicach. W każdej z kategorii (szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna) zostaną przyznane trzy nagrody, oraz trzy wyróżnienia.

 

Wykorzystanie prac nagrodzonych i wyróżnionych

 1. Nagrodzone i wyróżnione prace konkursowe zostaną opublikowane na stronie internetowej Gminy i Miasta Proszowice i mogą być opublikowane w czasopiśmie „Flora i Fauna”.

1s1

 

Z myślą o przyszłości dzieci

2 września 2016

Czytanie strategią  rozumnego inwestowania w przyszłość dziecka”– to hasło, które będzie przyświecać ciekawemu i radosnemu wydarzeniu, jakie przygotowane zostało z myślą o rodzicach i ich dzieciach  uczęszczających do Szkoły Podstawowej w Ostrowie. Tuż po pierwszym dzwonku szkolnym w dniu 2 września.  W programie akcji czytelniczej  zaplanowany został wykład zatytułowany „Czytaj! Naucz się więcej!”, który przedstawi dr Wanda Matras-Mastalerz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz cztery biblioterapeutyczne  warsztaty  skierowane do młodszych  dzieci z  klas 0 – 3. Będą to: „Ogród dobrych słów’”,  „Przygody bajkowe, zabawy językowe”, „Pszczółka Zyta uczy zdrowego odżywiania” oraz „Podróże do krainy Bajkozofii”. Zajęcia mają szansę być niezwykle atrakcyjne, gdyż poprowadzą je osoby z dużą wiedzą i  doświadczeniem w działalności biblioterapeutycznej: dr Wanda Matras – Mastalerz, dr Lidia Ippoldt, logopeda mgr Dorota Bełtkiewicz.

Realizacja  tego  czytelniczego wydarzenia odbędzie się w ramach projektu Fundacji Wczoraj, Dziś i Jutro oraz Miejskiej Biblioteka Publicznej w Proszowicach pt. „Biblioteka najlepszym miejscem na twoja aktywność, czyli ProKoPaRowy zawrót głowy”.

Informacje pochodzą ze strony: "http://biblioteka.proszowice.pl"

Znalezione obrazy dla zapytania rodzina czyta dzieciom

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

30 sierpnia 2016

8.00 - Msza święta

9.00 - Apel na sali gimnastycznej. Po oficjalnym rozpoczęciu na sali gimnastycznej spotkanie uczniów z wychowawcami w klasach.

 

Zaproszenie

30 sierpnia 2016

Serdecznie zapraszamy Rodziców, Opiekunów dzieci z klas 0 -3 Szkoły Podstawowej w Ostrowie  do uczestnictwa w wydarzeniu ‘’Czytanie strategią rozumnego inwestowania w przyszłość dziecka’’, które odbędzie się  w dniu 2 września 2016 r. o godz. 9:00 w sali gimnastycznej szkoły. Wykład i warsztaty poprowadzi zespół wykładowców, trenerów, teoretyków, praktyków biblioterapii.

W harmonogramie wydarzenia:

 • 8:30 – 9:00 Rejestracja uczestników
 • 9:00 - 9:10  Powitanie
 • 9:10 – 10:10 Wykład dla Rodziców, Opiekunów ‘’Czytaj! Naucz się więcej!’’
 • 10:10 - 11: 10 Warsztaty z elementami biblioterapii dla dzieci z klas 0 – 3

‘’Ogród dobrych słów’’ dla przedszkolaków

‘’Przygody bajkowe, zabawy językowe’’ dla klasy 1

‘’Pszczółka Zyta uczy zdrowego odżywiania’’ dla klasy 2

‘’ Podróże do Krainy Bajkozofii’’ dla klasy 3

 • Godz: 10:10 – 11:10   Poczęstunek, wolny czas na rozmowy o czytelnictwie dzieci w kręgu rodziców, opiekunów.

Zapraszają: Fundacja ‘’Wczoraj, dziś i jutro”, Miejska Biblioteka Publiczna z Filią w Ostrowie, Szkoła Podstawowa w Ostrowie.

 

Klub Malucha Proszowice

26 sierpnia 2016

Pan Burmistrz Miasta I Gminy Proszowice pragnie poinformować, iż Gmina otrzymała ministerialną dotację na zorganizowanie Klubu Malucha. Placówka ma być przeznaczona dla 48 dzieci poniżej 3 roku życia. Do 15 grudnia powinna zakończyć się adaptacja budynku byłego hotelu pielęgniarek przy ulicy Szpitalnej na potrzeby Klubu Malucha.

Zapisy do Klub Malucha przyjmowane są w Urzędzie Gminy i Miasta w Proszowicach w terminie do 15 września.

 

Podręczniki dla klasy VI

24 czerwca 2016

 

Typ

szkoły

 

 

Zajęcia edukacyjne

 

Tytuł i autor

 

Wydawnictwo

(SP)Matematyka„Matematyka wokół nas”

Lewicka, Kowalczyk - podręcznik + zeszyt ćwiczeń

WSiP
(SP)Język polski„Słowa z uśmiechem” Ewa Horwath, Anita Żegleń – podręcznik + 2 zeszyty ćwiczeńWSiP
(SP)Język angielski“New Friends 3”

C. Skinner, M. Bogucka – podręcznik + zeszyt ćwiczeń

Longman
(SP)Historia„Wczoraj i dziś” – G. Wojciechowski – podręcznik + 2 zeszyty ćwiczeńNowa   Era
(SP)Przyroda„Tajemnice przyrody” J. Stawarz, E. Szlajter, H. Kowalczyk – podręcznik + zeszyt ćwiczeńNowa   Era
(SP)Plastyka„Ciekawi świata” A. Przybyszewska – Pietraszak – kontynuacjaOperon
(SP)Muzyka„I gra muzyka” M. Gromek, G. Kielbach – kontynuacjaNowa   Era
(SP)Religia„Tajemnice BOGAtego życia” ks. dr Krzysztof Mielnicki, Elżbieta Kondrak, Ewelina Parszewska – podręcznik + zeszyt ćwiczeńJedność

 

Ogłoszenie

22 czerwca 2016

Zakończenie roku szkolnego 2015 / 2016:

 • 8.00 - Uroczysta Msza Święta z okazji zakończenia roku szkolnego.
 • 9.00- Apel na sali gimnastycznej - wręczenie nagród i świadectw, potem spotkanie z wychowawcą w klasach.

Wszystkim uczniom życzymy bezpiecznych i udanych wakacji.

 

 

Powiatowe Zawody Piłki Nożnej Dziewcząt

16 czerwca 2016

Dyplom dla Szkoły Podstawowej  w Ostrowie za zajęcie II miejsca w Powiatowych Zawodach Piłki Nożnej Dziewcząt.

Udział wzięły uczennice Justyna Rokita,Aleksandra Pypno,Karolina Maj,Olga Świeca,Martyna Milka,Klaudia Sekunda,Wiktoria Makola.

Zawody odbyły się 15 czerwca 2016 roku w Pałecznicy.

 

Gminny Sportowy Dzień Dziecka

1 czerwca 2016

30 maja Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice oraz Uczniowski Klub Sportowy Jedynka zorganizowali Gminny Sportowy Dzień Dziecka dla uczniów szkół podstawowych, w którym Nasza Szkoła oczywiście wzięła udział. Po całym dniu zapełnionym konkurencjami sportowymi i licznymi atrakcjami zadowoleni uczniowie wrócili z mnóstwem trofeów i dyplomów.

I miejsce w biegach sztafetowych

drużyna z klasy V w składzie: Gronba Zuzanna, Stepiński Bartosz, Olender Zofia, Korepta Mikołaj, Sekunda Klaudia, Sekunda Adam;

drużyna z klasy VI w składzie: Maj Karolina, Stefański Mateusz, Pypno Aleksandra, Grabski Jakub, Milka Martyna, Kaczmarczyk Jakub;

II miejsce w biegach sztafetowych

drużyna z klas III - IV : Świeca Zuzanna, Ciepły Szymo, Sekunda Kinga, Wąsowicz Jakub, Sendek Marcelina, Gronba Kacper;

biegi indywidualne:

I miejsce Maj Karolina kl. VI,

I miejsce Grabski Jakub oraz Kaczmarczyk Jakub klasa VI,

I miejsce Świeca Zuzanna klasa IV;

III miejsce Rokita Łukasz klasa IV

III miejsce Adam Sekunda klasa V;

III miejsce Sekunda Klaudia klasa VI;

piłka siatkowa:

III miejsce klasa VI : Makola Wiktoria, Świeca Olga, Pypno Aleksandra, Milka Martyna;

III miejsce klasa V: Maj Karolina, Sekunda Klaudia, Olender Weronika, Rokita Justyna, Gronba Zuzanna,

piłka nożna

I miejsce klasa V: Kaczmarczyk Jakub, Grabski Jakub, Sekunda Adam, Stępiński Bartosz, Janczyk Jakub, Stefański Mateusz, Gazda Bartosz, Korepta Mikołaj

IV miejsce klasy III - IV: Wąsowicz Jakub, Ostrowski Marcin, Rokita Łukasz, Ciepły Szymon, Gronba Kacper, Bożek Piotr

Gratulujemy!!!

 

 

 

Sukcesy naszych uczniów

24 maja 2016

23 maja drużyna dziewcząt w składzie: Maj Karolina, Sekunda Klaudia, Pypno Aleksandra, Milka Martyna, Rokita Justyna -  zajęła II miejsce, natomiast drużyna chłopców, którą tworzyli: Kaczmarczyk Jakub, Grabski Jakub, Stefański Mateusz, Sekunda Adam, Stępiński Bartosz - III miejsce w Powiatowych Zawodach Czwórboju Lekkoatletycznego - Igrzyska Młodzieży Szkolnej.

Następnego dnia - 24 maja - dziewczęta [ Makola Wiktoria, Maj Karolina, Świeca Olga, Pypno Aleksandra, Milka Martyna, Rokita Justyna, Sekunda Klaudia, Olender Weronika]  zajęły I miejsce, a chłopcy [Grabski Jakub, Kaczmarczyk Jakub, Stefański Mateusz, Stępiński Bartosz, Janczyk Jakub, Gazda Bartosz, Sekunda Adam, Adamczyk Szymon] - II miejsce w Sportowym Turnieju piłki ręcznej dziewcząt i chłopców.

Tego samego dnia (24 maja) drużyna dziewcząt [ w składzie: Rokita Justyna, Wadowska Klaudia, Jamróz Wiktoria, Żabińska Katarzyna] zajęła IV miejsce (sztafeta 4x50m) w I Powiatowych Mistrzostwach w Pływaniu organizowanym przez Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Proszowicach.

 

 

Dzień Rodziny

24 maja 2016

Rodzice to najważniejsze osoby w życiu każdego dziecka. I odwrotnie -dziecko to światło i szczęście w życiu każdej matki i ojca. By dać wyraz tym wszystkim uczuciom w naszej szkole został zorganizowany Dzień Rodziny, w ramach którego świętowaliśmy jednocześnie Dzień Mamy i Dzień Taty. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I -III zaprezentowały część artystyczną. Były tańce, wiersze i piosenki.

Po przedstawieniu rodzice otrzymali własnoręcznie wykonane podarunki i laurki. Radości i uścisków było moc, a łezka zakręciła się wielu rodzicom w oku.

 

Dzień Rodziny

21 maja 2016

dzień Rodziny

 

Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II

20 maja 2016

W dniu 20 maja 2016 roku Samorządowa Szkoła Podstawowa w Zięblicach zorganizowała  V Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II pod hasłem:

 „Święty  Jan  Paweł  II– Świadek Miłosierdzia ”

Konkurs został zorganizowany w celu przybliżenia uczniom wartości zawartych w nauczaniu Ojca Świętego św. Jana Pawła II oraz kształtowania wśród młodzieży postawy miłosierdzia wobec drugiego człowieka.

W konkursie wzięło udział 24 uczniów z ośmiu szkół.

Konkurs składał się z dwóch części. Na początku trzyosobowe  drużyny uczniów z każdej szkoły odpowiadały na pytania dotyczące  wydarzeń związanych z życiem św. Jana Pawła II, i św. Faustyny Kowalskiej oraz Rokiem Miłosierdzia.

W drugiej części konkursu, każda trzyosobowa grupa uczestników, przedstawiła  scenkę rodzajową, nawiązującą swoją treścią do uczynków miłosierdzia.

W przedstawieniach trwających  5-10 minut uczniowie zaprezentowali w bardzo interesującej formie kilka uczynków miłosierdzia, m. in. głodnych nakarmić, chorych nawiedzać, urazy chętnie darować, krzywdy cierpliwie znosić, modlić się za żywych i umarłych.

Wszyscy uczestnicy konkursu dzięki swoim opiekunom zaprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy.  Do wykonania scenek rodzajowych dzieci i młodzież użyła wielu rekwizytów i dekoracji, dzięki czemu przedstawienia były niezwykle  interesujące i niosły bardzo ważne przesłanie o potrzebie czynieniu miłosierdzia wobec swoich kolegów oraz bliższych i dalszych osób.

Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy za udział w konkursie i pamiątkowe upominki.

konkurs

 

Informacja

20 maja 2016

We wtorek 24 maja o godz. 8:30 w budynku szkoły odbędzie się zebranie przewodniczących "Trójek klasowych" klas 0 - III.

 

Prezentacja kadr skoków narciarskich PZN w Szczyrku

12 maja 2016

Dziś 12 maja 2016  Fan club Kamila Stocha z Proszowic wyruszył na trening otwarty kadr polskich skoczków narciarskich,  przeprowadzony na kompleksie skoczni w Szczyrku Skalitem . Tuż po nim odbyła  się prezentacja Kadr Narodowych A, B i Młodzieżowej C oraz Kadry Narodowej Kobiet w skokach. Dziennikarze i fotoreporterzy  mieli okazję obejrzeć jak przebiegają pierwsze zajęcia na skoczni pod wodzą nowego trenera głównego polskiej kadry - Stefana Horngachera.

Odbyła  się krótka prezentacja kadr PZN w skokach narciarskich, którą poprowadził Prezes PZN Apoloniusz Tajner, a następnie sportowcy oraz sztab szkoleniowy byli do dyspozycji przedstawicieli mediów.

Czynny udział w tych spotkaniach wzięła grupa uczniów z SP nr 1 w Proszowicach oraz naszej Szkoły Podstawowej w Ostrowie pod opieką nauczyciela WF p. Zbigniewa Rybińskiego oraz fotoreportera Telewizji Proszowice p. Stanisław Bernackiego.  Uczniowie mieli możliwość rozmowy oraz wykonali  kilkanaście pamiątkowych zdjęć na skoczni oraz podczas konferencji prasowej. W wolnym czasie pomiędzy spotkaniami zwiedzili centrum Szczyrku oraz zażyli pierwszej kąpieli w w zimnej górskiej rzece Żylicy.

 

 

Pielgrzymka z okazji I rocznicy Komunii Świętej

11 maja 2016

Klasa IV 11 maja pojechała na pielgrzymko - wycieczkę z okazji I rocznicy Komunii Świętej. Celem było zwiedzenie czterech zabytkowych miejsc: Łagiewniki, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice i Inwałd.

W pielgrzymce uczestniczyły dzieci rocznicowe wraz z rodzicami i panem katechetą Waldemarem Lorensem. Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy były Łagiewniki, gdzie Odbyła się Msza Święta. Po Mszy Świętej poszliśmy na wieże widokową, z której podziwialiśmy piękną panoramę Krakowa.

Następnie, trasa wycieczki prowadziła do Kalwarii Zebrzydowskiej gdzie zwiedziliśmy Sanktuarium z obrazem Matki Boskiej Kalwaryjskiej.

W  Wadowicach  zaś zwiedziliśmy Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, w której Jan Paweł II był ochrzczony. Oczywiście nie zabrakło "papieskich" kremówki. Ostatnim  celem wycieczki był Inwałd, w którym zwiedziliśmy Park Miniatur.

rocznica komuni

 

225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 maja 2016

Proszowice.

Wyjątkowo w przededniu 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zorganizowano w Proszowicach lokalne obchody święta.

Choć zmienił się termin, przebieg obchodów nie różnił się znacząco od tego, do czego proszowianie już zdążyli przywyknąć. Były poczty sztandarowe, strażacy-ochotnicy w galowych mundurach, delegacje z wiązankami kwiatów, które następnie zostały złożone pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, była wreszcie uroczysta msza w kościele. Jedynie podczas wystąpień większy akcent został położony na kwestie związane z przypadającym 2 maja Dniem Flagi. Skupił się na tym zwłaszcza burmistrz Grzegorz Cichy. - Patrząc na flagę należy widzieć nie tylko biel i czerwień. Należy widzieć całe państwo - można było usłyszeć. Wyjątkowo dopisali na uroczystości posłowie. Prof. Włodzimierz Bernacki przypomniał, że uchwalenie Konstytucji 3 Maja było odpowiedzią najbardziej świadomych obywateli na Prawa Kardynalne, które gwarantowały wszechwładzę magnaterii. -Zaborcy we własnym interesie zobowiązali się do ich przestrzegania - przypomniał. Władysław Kosiniak-Kamysz wezwał do zasypywania różnic pomiędzy Polakami. - Za mało jest w nas tolerancji do innych poglądów - mówił. Norbert Kaczmarczyk prosił natomiast, by spojrzeć na czasy, w których żyjemy z odpowiedniej perspektywy. - Najgorszy dzień czasu pokoju jest o wiele lepszy, niż najpiękniejszy dzień wojny - przekonywał.

O oprawę muzyczną imprezy zadbała orkiestra dęta z Żębocina, młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 i zespół Na Krakowska Nutę.

P1320591

 

Dzień Ziemi

29 kwietnia 2016

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o odpowiedzialności ekologicznej – namawia do dbania o środowisko naturalne, uczy zasad ekologii i ukazuje korzyści płynące z recyklingu.

Z tej okazji 29 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Lotników Alianckich w Ostrowie oraz w Niepublicznym Gimnazjum w Ostrowie odbyły się uroczyste obchody Dnia Ziemi.

Uczniowie szkoły przygotowali specjalne przedstawienie i zabrali swych gości na ,,leśny piknik”, podczas którego uczyli zasad zachowania się w lesie, jak również przeprowadzili szkolenie z zakresu prawidłowej segregacji śmieci. Młodzież wprowadziła zebranych w radosny nastrój, wykonując piosenki o tematyce ekologicznej, nawołujące do szacunku wobec Matki Ziemi.

Następnie uczestnicy obchodów z zaciekawieniem wysłuchali wykładu prof. dr hab. Andrzeja Dubiela na temat Wpływu człowieka na środowisko. Celem prezentacji było propagowanie ochrony środowiska oraz uświadomienie młodym ludziom tego, że człowiek jest integralną częścią otaczającej przyrody. W dalszej części dr Stanisław Flaga wygłosił referat, dotyczący Ginących gatunków pszczół. Zgromadzeni goście z entuzjazmem oglądali fotografie, dotąd nieznanych im, różnorodnych gatunków tychże owadów.

W tym dniu rozstrzygnięto również konkurs plastyczny pod hasłem Jestem ekologiczny. Przy tworzeniu prac, wykorzystano surowce wtórne. Ukazywały one zagrożenia, płynące z ingerencji człowieka w środowisko naturalne, jak również nawoływały do odpowiedzialności wobec otaczającego krajobrazu. Uczestnikami konkursu byli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Ostrowie oraz Niepublicznego Gimnazjum w Ostrowie. Złożono różnorodne prace, które można było obejrzeć w przygotowanej gablocie. Wręczone liczne nagrody i wyróżnienia.

Następnie Klub Miłośników Przyrody ,,Rzekotka” zaprezentował swą działalność oraz powitał nowych członków, wręczając im honorowe legitymacje.

Popularnością cieszyły się także warsztaty kulinarne, podczas których uczniowie przygotowywali ekologiczne dania i koktajle.

Zwieńczeniem obchodów Dnia Ziemi było sadzenie drzewek pod patronatem prof. dr hab. Andrzeja Dubiela, które będą ozdabiać teren wokół szkoły oraz przypominać o tym, iż o środowisko należy dbać każdego dnia.

 

Maraton Pływacki - Akcja Zdrowie Ostrów

28 kwietnia 2016

Kilkaset osób wzięło  udział w pierwszym proszowickim maratonie pływackim. Impreza została zorganizowana w ramach trwającej już od ponad roku „Akcji Zdrowie”, finansowanej z Funduszy Norweskich. Dystans pokonywali m innymi  dr Wojciech Skucha (koordynator ds. medycznych), Marek Szymański, Miłosz Grochot oraz reprezentujący gminę burmistrz Grzegorz Cichy, prezes MOSiR Dariusz Pomykalski i Małgorzata Grochot. Po nich przyszła kolej na dzieci. Tłumnie zjawili się na pływalni uczniowie szkół podstawowych, następnie gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich.

Uczniowie naszej szkoły  wystąpili w składzie i osiągnęli następujące wyniki w długości przepłyniętego odcinka :

1.Julia Kozera 800 m

2. Dominika Szczęch 550 m

3. Sebastian Kaczmarczyk 850 m

4.Amelia Wątek 850 m

5.Aleksandra Pypno 800 m

6.Jakub Kaczmarczyk 550 m

7. Zofia Olender 550 m

8. Juri Yegorow 550 m

9. Olga Świeca 800 m

 5720e4ad31034_p

 

Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego

28 kwietnia 2016

W związku ze zbliżającym się Dniem Ziemi p. mgr Jolanta Szczesiul zorganizowała konkurs plastyczny pod hasłem „Jestem EKO-logiczny”. Jego celem było rozwijanie wrażliwości ekologicznej i artystycznej, zwiększenie poziomu świadomości ekologicznej, propagowanie idei proekologicznego stylu życia oraz zasad prawidłowej segregacji odpadów , jak również wtórne wykorzystanie odpadów jako tworzywa artystycznego.

Na konkurs wpłynęło 65 prac. Pomysły były niezwykłe, nad wyraz kreatywne. Prace konkursowe wykonane były z zastosowaniem różnorodnych technik i wielu ciekawych materiałów. Komisja konkursowa brała pod uwagę przede wszystkim samodzielność wykonania pracy, zgodność z tematem, pomysłowość i estetykę.

Oto lista laureatów:

- w kategorii klas I-III

I m Gabriela Wąsowicz

II m Franciszek Zwoliński

III m Damian Szymczyk

Wyróżnienie:

Wiktoria Filip, Wiktor Świeca, Kacper Szymczyk, Bartłomiej Grzyb

- w kategorii klas IV-VI

I m Katarzyna Żabińska

II m Marcelina Sendek

III m Wiktoria Jamróz

Wyróżnienie:

Emilia Kotyza, Klaudia Szymczyk, Olga Świeca, Karolina Maj, Patryk Labiś

Autorzy nagrodzonych prac otrzymali dyplomy oraz piękne książki. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do obejrzenia wspaniałych prac w naszej galerii.

 

Dzień Ziemi

23 kwietnia 2016

Szkoła Podstawowa im. Lotników Alianckich w Ostrowie oraz Niepubliczne Gimnazjum w Ostrowie serdecznie zapraszają na uroczyste obchody Dnia Ziemi, które odbędą się w dniu 29.04.2016 r. o godz. 900

 Program obchodów:

 1. Wykład prof. dr hab. Andrzeja Dubiela – „Wpływ człowieka na środowisko”
 2. Wykład dr Stanisława Flagi – „Ginące gatunki pszczół”
 3. Prezentacja działań Klubu Miłośników Przyrody „Rzekotka” – p. Ewa Gołąb
 4. Część artystyczna w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum
 5. Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Jestem ekologiczny”
 6. Warsztaty kulinarne dla uczniów
 7. Degustacja przygotowanych potraw
 8. Sadzenie drzewek pod patronatem prof. dr hab. Andrzeja Dubiela
 9. Zakończenie i pożegnanie gości oraz uczestników

 

Vive Tauron Kielce - MMTS Kwidzyn- mecz piłki ręcznej

23 kwietnia 2016

W piątek 15 kwietnia uczniowie szkoły podstawowej kibicowali podczas pojedynku półfinałowego play-off o mistrzostwo Polski pomiędzy Vive Tauronem Kielce, a MMTS-em Kwidzyn. Mecz był bardzo interesujący i mogliśmy na własne oczy podziwiać takie gwiazdy piłki ręcznej jak Szmal, Jurecki, Reichmann, Chrapkowski, Bielecki , Jachlewski czy Lijewski. Po zaciętej walce szczypiorniści Vive Tauronu Kielce pokonali MMTS Kwidzyn 38:25.

 

 

„JUŻ PŁYWAM”

13 kwietnia 2016

Już w najbliższą sobotę 16 kwietnia rusza projekt „Już pływam”. Grupa uczniów pod opiekę pani Małgorzaty Smusz będzie wyjeżdżała spod budynku szkoły w soboty o godz. 13:15. Zajęcia na krytej pływalni w Proszowicach będą trwały od godz. 14:00 do 16:00. Powrót jest przewidziany na godz. 16:30.

Terminy wyjazdów na basen:

Sobota: 16 kwietnia, 23 kwietnia, 30 kwietnia, 7 maja, 14 maja, 21 maja, 28 maja, 4 czerwca,

11 czerwca, 18 czerwca.

 

 

Ogłoszenie

13 kwietnia 2016

Zbiórka uczestników wyjazdu do Kielc na mecz piłki ręcznej odbędzie się piątek 15 kwietnia 2016r.  o godz. 14.00 przed budynkiem szkoły. Powrót wieczorem.

 

Szkolenie dla uczniów szkoły podstawowej „Środki psychoaktywne fakty, mity, pytania dotyczące uzależnienia”.

13 kwietnia 2016

W dniu 12.04.2016 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie profilaktyczne z panem Markiem Szczotkowskim, w którym uczestniczyli uczniowie klas IV-VI. Na szkoleniu zostały przedstawione uczniom fakty i stereotypy związane z alkoholem, narkotykami i nikotyną, zaprezentowane zostało to w jaki sposób działają substancje psychoaktywne i jak tworzy się droga do uzależnienia. Spotkanie miało na celu także uświadomienie uczniom jakie zagrożenia wynikają z wkroczenia na „ścieżkę inicjacyjną”.

 

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - eliminacje powiatowe

13 kwietnia 2016

W dniu 11 kwietnia 2016 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Proszowicach odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Reprezentantka naszej szkoły – Justyna Rokita ( uczennica klasy VI) pokonała 17 uczestników z różnych szkół i zajęła II miejsce w tym konkursie.

Serdecznie gratulujemy Justynie i życzymy kolejnych sukcesów.

 

Powiatowe Indywidualne Biegi Sztafetowe

13 kwietnia 2016

11 kwietnia 2016 r. w miejskim parku w Proszowicach odbyły się Powiatowe Indywidualne Biegi Sztafetowe. Naszą szkołę reprezentowało 18 uczniów podzielonych na dwie grupy - dziewcząt i chłopców. Drużyna dziewcząt zajęła IV miejsca, natomiast chłopców V miejsce. Nasi sportowcy startowali w następującym składzie:

klasa IV

 • Zuzanna Świeca,
 • Sendek Marcelina,
 • Jamróz Wiktoria,
 • Olender Sylwia,
 • Ostrowski Marcin,
 • Wąsowicz Jakub,
 • Rokita Łukasz,

klasa V

 • Gronba Zuzanna,
 • Gołdyn Agnieszka,
 • Sekunda Patryk,
 • Lytvynova Sofiia,
 • Kura Konrad,
 • Sekunda Adam,
 • Stefański Mateusz,

klasa VI

 • Grabski Jakub,
 • Kaczmarczyk Jakub,
 • Maj Karolina,
 • Pypno Aleksandra,
 • Sekunda Klaudia,

 

 

Kibicowaliśmy szczypiornistom

13 kwietnia 2016

W niedzielę 10 kwietnia  2016 roku w hali MOSiR w Proszowicach odbył się Towarzyski turniej piłki ręcznej mężczyzn. Na czele z Panem Burmistrzem – Grzegorzem Cichym – uczniowie naszej szkoły dopingowali sportowców. Turniej obfitował w wiele emocjonujących akcji, widowiskowe rzuty oraz zaciętą rywalizację. Brały w nim udział 4 drużyny: Uniwersytet Rolniczy Kraków, LUKS Skrzyszów, UKS Krakowiak juniorzy, UKS Krakowiak seniorzy.

 

Ogłoszenie

12 kwietnia 2016

W związku z egzaminami gimnazjalnymi, które odbędą się 18, 19, 20 kwietnia 2016r. uczniowie klas 0 - VI nie mają zajęć lekcyjnych zgodnie z Zarządzeniem Dyrektora Szkoły Podstawowej z dnia 10 września 2015r. w sprawie dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2015/2016.

 

Zebranie z rodzicami

9 kwietnia 2016

12 kwietnia 2016 roku w godzinach od 15:00 do 17:00 w Szkole Podstawowej odbędzie się zebranie wychowawców klas z rodzicami, ponadto dyżur pełnić będą pozostali nauczyciele.

 

9 kwietnia 2016

" Kto czyta książki żyje podwójnie..." (Umberto Eco)

W dniach od 30 marca do 8 kwietnia 2016 roku w Szkole Podstawowej i Gimnazjum odbył się Kiermasz Taniej Książki dzięki współpracy z Hurtownią w Tuliszkowie. Cieszył się on ogromną popularnością wśród dzieci i młodzieży, jak również nauczycieli i rodziców. Celem kiermaszu jest rozwijanie i propagowanie czytelnictwa.

 

 

 

1 kwietnia 2016

" Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty"

W dniach 30 i 31 marca 2016r. dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I - III powitały wiosnę. Symbol zimy - Marzanna została wrzucona w toń wody i pożegnana wierszem oraz piosenką. Wszyscy uczestnicy obrzędu cieszyli się z nadejścia upragnionej pory roku - wiosny, która powitała wszystkich ciepłymi promieniami słońca i śpiewem ptaków.

 

Sprawdzian Szóstoklasisty

1 kwietnia 2016

Przypominamy, że 5 kwietnia (wtorek) szóstoklasiści piszą sprawdzian. Tego dnia nie ma lekcji. Wypoczętych, pełnych dobrego nastawienia, wystrojonych na galowo uczniów klasy szóstej zapraszamy do szkoły o g. 8.30. Trzymamy kciuki.

 

Poranek Wielkanocny

23 marca 2016

23 marca 2016 roku ostatniego dnia przed świętami uczniowie  Szkoły  Podstawowej i Niepublicznego Gimnazjum w Ostrowie zaprezentowali  wspaniały występ artystyczny, którego myślą przewodnią były słowa, iż  : " Pan Jezus zmartwychwstał i żyje wśród nas ". Uczniowie śpiewali wielkopostne pieśni i pięknie interpretowali słowa Pisma Świętego okresu Wielkiego Postu. Poranek wielkanocny,który wprowadził nas w klimat świąt stał się przedsmakiem rodzinnego świętowania i może także stał się zachętą do  aktywnego udziału w  ich przygotowaniach.

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Przed nami wiosenna przerwa.

Kończącym akcentem uroczystości było wzajemne składanie życzeń,

korzystając z okazji życzymy-Wam zdrowych,wesołych i radosnych świąt.

Niechaj baby,mazurki rozpływają się w ustach,a wiosenne promienie słoneczne rozgrzewają wszystkie serca.

                                                                                               Wesołego Alleluja!!!  

 

Warsztaty

23 marca 2016

Dnia 23 marca 2016 roku w Szkole Podstawowej im.Lotników Alianckich  w Ostrowie zostały przeprowadzonewarsztaty dla klas I-III  z Tolerancji i szacunku - "inny nie znaczy gorszy", dla klas IV-VI z uzależnień, dopalaczy - "być wolnym, problematyka uzależnień" Organizatorem warsztatów było Centrum Profilaktyki i Reedukacji"Atelier"- prowadzącym był p.Tomasz Sikora.

 

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

22 marca 2016

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej  pt. " Młodzi zapobiegają pożarom " - eliminacje gminne w Proszowicach jej laureatem z pierwszej grupy wiekowej Szkoły Podstawowe została Justyna Rokita kl.VI  ze Szkoły Podstawowej w Ostrowie .

Zwycięzcom nagrody wręczyli członkowie komisji organizacyjnej konkurs  oraz p. Iwona Latowska z-ca Burmistrza G i M Proszowice.

 

"Już pływam"

22 marca 2016

Małopolski projekt pn.”Już pływam” – 2016
 

w ramach zadania:
 

Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży
 

realizowany w Gminie Proszowice poprzez:

 • uczestnictwo w projekcie 460 uczniów klas IV-VI ze szkół podstawowych z terenu Gminy i Miasta Proszowice. Czas trwania projektu 14 marca - 20 czerwca 2016 r.
 • udział uczniów w projekcie to 20 godz. zajęć nauki pływania z instruktorem podczas 10 sobotnich lub niedzielnych dwugodzinnych pobytów na basenie  –  Kryta Pływalnia MOSIR w Proszowicach
 • udział własny Rodziców to wpłata 50 zł za dziecko
 • opiekę nad uczniami sprawują nauczyciele pracujący w projekcie
 • kadrę instruktorską oraz opiekę ratowników zapewnia MOSIR Proszowice

Finansowanie projektu:

 • Środki własne Gminy Proszowice - 43%
 • Pomoc finansowa Województwa Małopolskiego - 30%
 • Środki własne Rodziców - 27%

DEKLARACJA  UDZIAŁU W PROJEKCIE „ JUŻ PŁYWAM”

Harmonogram "Już Pływam" 2016

 

 

Sukcesy naszych uczniów

19 marca 2016

Konkurs recytatorski "Oczarowani Bajką" organizowany przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach. Etap powiatowy:

I miejsce - Zofia Olender  kl.VI

II miejsce - Gabriela Wąsowicz kl. III

"W trosce o nasze bezpieczeństwo"

XVIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży 2015/2016 organizowanego przez  Komendę Główną Straży Pożarnej. Etap powiatowy :

I miejsce - Damian Szymczyk  kl. I

II miejsce - Wiktoria Jamróz kl. IV

III miejsce - Emila Kotyza kl. V

Pisanka wielkanocna - konkurs plastyczny organizowany przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach

I miejsce - Lena Placek  kl I

 

Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny

18 marca 2016

W czwartek 17 marca 2016 odbyła się XXV edycja Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny. W naszej szkole w matematycznych zmaganiach wzięło udział 9 uczniów. Uczniowie rozwiązywali testy w następujących kategoriach:

Maluch”  - klasa 4

 • Jakub Wąsowicz
 • Łukasz Rokita
 • Krystian Marzec
 • Katarzyna Żabińska
 • Marcelina Sendek

Beniamin” - klasy 5 i 6"

 • Emilia Kotyza
 • Klaudia Szymczyk
 • Justyna Rokita
 • Olga Świeca

Każdy uczestnik Konkursu otrzymał w prezencie upominek - układankę przestrzenną PENTOMINO. Czekamy z niecierpliwością na wyniki ! Za wszystkich startujących trzymamy mocno kciuki i życzymy sukcesów !

WARTO WIEDZIEĆ

"Kangur Matematyczny" narodził się w latach osiemdziesiątych w Australii . Po raz pierwszy w Europie konkurs odbył się we Francji w 1990 roku. Matematycy francuscy rozpropagowali go na pozostałe kraje europejskie i nie tylko. Polska po raz pierwszy przystąpiła do tego konkursu w 1992 roku .Patronat nad konkursem objął Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Międzynarodowy konkurs "Kangur Matematyczny" jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, od klasy drugiej szkoły podstawowej do klas maturalnych. Jest atrakcyjny ze względu na nieszablonowe i zabawne zadania oraz prostą formułę (charakter jednorazowego testu). Uczestnicy na całym świecie rozwiązują te same zadania tego samego dnia. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut.

 

Małopolski Konkurs Recytatorski Poezji K. I .Gałczyńskiego " Siódme Niebo "

17 marca 2016

Małopolski Konkurs Recytatorski Poezji  K. I .Gałczyńskiego " Siódme Niebo " organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury im.K.I.Gałczyńskiego w Krakowie, który odbył się 26 lutego 2016 roku dla Szkół Podstawowych,po wysłuchaniu 79 recytatorów  z krakowskch i małopolskich Szkół Podstawowych postanowił przyznać:

wyróżnienie dla Zofii Olender - kl. VI Szkoła Podstawowa w Ostrowie

 

Karta świąteczna Wielkanoc 2016 , " Aniołek dla chorego"

16 marca 2016

wielkanocwielkanoc2

 

14 marca 2016

" O wierzbo moja ...drzewo najmilszej , rodzinnej piosenki " (T.Lenartowicz)

Przez dwa dni 11 i 12 marca obchodzono w naszej szkole jubileuszowe X Małopolskie Dni Wierzby Głowiastej.

W pierwszym dniu uczestnicy wysłuchali wykładów na temat ptaków i energii odnawialnej. Rozrywkę zapewnili uczniowie Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych oraz nasi uczniowie w prezentacji słowno-muzycznej "Ocalić od zapomnienia ". Rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Wierzby w polskim krajobrazie" na który nadesłano 132 prace. W drugim dniu w akcji ogławiania wierzby brało udział 50 uczniów pod okiem opiekunów i strażaków. Ukoronowaniem akcji było sadzenie wierzby. Później zgromadzeni goście mogli wysłuchać wykładów o tematyce historii Ostrowa. Dokonano wyboru Króla i Królowej wierzby na rok 2016. Uczestnicy i goście mogli degustować dań przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich. W swoich wystąpieniach zaproszeni goście m.inn. Marszałek woj. małopolski p.Wojciech Kozak i poseł RP prof. Włodzimierz Bernacki docenili rangę Dni Wierzby i ich proekologiczną rolę. Możemy mieć nadzieję ,że przyszłoroczne obchody również spełnią oczekiwania organizatorów i gości.

 

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Wierzby wokół nas”

11 marca 2016

Na konkurs plastyczny pt."Wierzby wokół nas" wpłynęło 132 prace plastyczne, uczniów z 7 szkół powiatu proszowickiego:

 • Szkoła Podstawowa  i Niepubliczne Gimnazjum z Ostrowa
 • Zespół Szkół z  Kościelca
 • Zespół Szkół z Klimontowa
 • Szkoła Podstawowa nr z Proszowic
 • Niepubliczna Szkoła Podstawowa ze Stogniowic
 • Zespół Szkół Rolniczych z Piotrkowic Małych

Komisja Konkursowa w 18 osobowym składzie pod przewodnictwem p. Jolanty Szczesiul i p. Ewy Gołąb wyłoniła następujące prace plastyczne w kategoriach:

w kategorii klas 1-3 szkoły podstawowe

I miejsce

Lena Placek

SP Ostrów

II miejsce

Maja Kaczmarczyk

SP nr1 P-ce

III miejsce

Aurelia Rajchel

SP  nr1 P-ce

I miejsce

Anna Szczęsny

SP Kościelec

II miejsce

Malwina Pomykalska

SP nr1 P-ce

III miejsce

Kacper Kurowski

NSP Stogniowice

Wyróżnienie

Anna Świątek  

SP Ostrów

II miejsce

Zuzanna Ziomek

SP nr 1 P-ce

Wyróżnienie

Praca zbiorowa świetlicy

SP nr 1 P-ce

Wyróżnienie

Eryk Kasperczyk

SP Ostrów

Wyróżnienie

Oskar Szopa    

SP nr 1 P-ce

w kategorii klas 4-6 szkoły podstawowe

I miejsce

Kamila Marzec

SP Kościelec

 

II miejsce

Emilia Kotyza

SP Ostrów

III miejsce

Wiktoria Jamróz

SP Ostrów

I miejsce

Wiktoria Nowak

SP Kościelec

 

II miejsce

Zofia Olender

SP Ostrów

III miejsce

Krzysztof Błaszkiewicz

SP nr 1 P-ce

Wyróżnienie

Łukasz Rokita

SP Ostrów

II miejsce

Adam Korbiński

SP nr 1 P-ce

 

Wyróżnienie

Karolina Adamiec

SP Kościelec

  Wyróżnienie

Alicja Adamczyk

SP Kościelec

 

w kategorii klas 1-3 gimnazjum

I miejsce

Weronika Domagała

GM Kościelec

II miejsce

Natalia Świeca

NG Ostrów

 

III miejsce

Aleksandra Wieczorek

GM Kościelec

Wyróżnienie

Marcin Stefańczyk

GM Kościelec

 

Wyróżnienie

Kacper Kania

NG Ostrów

Wyróżnienie

Karolina Chorązka

GM Klimontów

w kategorii szkół ponadgimnazjalnych

I miejsce

Agnieszka Golara

ZS Piotrkowice Małe

 

II miejsce

Adrian Siara

ZS Piotrkowice Małe

III miejsce

Angelina Zając

ZS Piotrkowice Małe

 

Wizyta w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie

8 marca 2016

W związku ze zbliżającymi się X Jubileuszowymi Małopolskimi  Dniami Wierzby Głowiastej - delegacja z przedstawicielami władz Gminy i Miasta Proszowice na czele z  p. Burmistrzem Grzegorzem Cichym i przedstawicielami Stowarzyszenia Proszowickich Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza "Zielononóżka", Strażakami i Paniami  z Koła Gospodyń Wiejskich z Ostrowa, oraz Dyrektorami Szkół: p.Dyrektor Anetą Dziedzic z Zespołu Szkół Rolniczych w Piotrkowicach Małych i p .Dyrektor Anną Kotyzą ze Szkoły Podstawowej w Ostrowie zaprosiła p.Marszałka Wojciecha Kozaka na tegoroczne obchody Dni Wierzby i podziękowała za objęcie honorowym patronatem organizowanej uroczystości.

foto

 

3 marca 2016

x_dni_wierzby_plakat_a3

 

Rekrutacja do przedszkola i I klasy

27 lutego 2016

Rekrutacja w Szkole Podstawowej w Ostrowie 

im. Lotników Alianckich

 

ZAPRASZAMY

dzieci do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej

 

ZASADY REKRUTACJI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W OSTROWIE

1.Do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Ostrowie przyjmuje się:

- dzieci zamieszkałe w obwodzie Szkoły Podstawowej w Ostrowie    – z urzędu;

- dzieci zamieszkałe poza obwodem Szkoły Podstawowej w Ostrowie, w przypadku gdy pozwalają na to warunki organizacyjne – na wniosek rodziców/prawnych opiekunów.

2.Rodzice /prawni opiekunowie dzieci zamieszkałych w obwodzie Szkoły Podstawowej w Ostrowie składają wypełnione Zgłoszenie do klasy pierwszej w przewidzianym terminie. Rodzice /prawni opiekunowie dzieci zamieszkałych poza obwodem Szkoły Podstawowej w Ostrowie składają wypełniony Wniosek o przyjęcie do klasy pierwszej w przewidzianym terminie.

3.Terminy postępowania rekrutacyjnego. ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY - od 01marca do 31 marca 2016r.  – składanie dokumentów o przyjęcie.

Dzieci kontynuujące edukację przedszkolną w dotychczasowym przedszkolu nie biorą udziału w rekrutacji – rodzice składają jedynie DEKLARACJĘ NA KOLEJNY ROK SZKOLNY O KONTYNUOWANIU WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego.

KLASA PIERWSZA – od 07  marca do 31 marca 2016r. – składanie wniosków o przyjęcie. Szkoła Podstawowa im. Lotników Alianckich w Ostrowie, obejmuje swym obwodem miejscowości: Kadzice, Ostrów, Posiłów (nr domów 2,8,26,34), Teresin (bez nr domów 2,5,7).

 

DSC01095

 

Powiatowy Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt

24 lutego 2016

Kontynuując zmagania sportowe ,dziś tj. 24.02.2016 dziewczęta z zacięciem i talentem sportowym uczestniczyły w turnieju piłki ręcznej.

Rozgrywając 3 mecze na hali sportowej w Proszowicach pokazały, że "jak się chce to się da ". Zagrały bardzo dobrze jak na swoje możliwości oraz  umiejętności, dorównując walecznością gimnazjalistkom. Od nich lepszymi okazały się nieco starsze uczennice z Klimontowa, którym jednak nie odpuszczały w grze zacięcie się broniąc strzeliły 3 bramki.

Kilka zdjęć z zawodów w galerii.

 

Turniej Piłki Ręcznej o Puchar Burmistrza Gminy i Miasta Proszowice

20 lutego 2016

Czas na kolejne turniejowe kibicowanie  ze strony naszych uczniów.

       W sobotę uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w sportowej imprezie w Proszowicach. Pod opieką Pani Moniki Wójcik przyjechali do Proszowic na halę sportową kibicować w I turnieju Piłki Ręcznej  o Puchar Burmistrza Proszowic.

W rozgrywkach zmierzyły się żeńskie drużyny SPR JKS Jarosław , Gościbia Sułkowice,  KS Cracovia 1906,  Dwójka Nowy Sącz.

Są to zespoły grające w II i III lidze piłki ręcznej, które przed sezonem ligowym zaprezentowały się w Proszowicach.

Po zaciętej rywalizacji najlepszą z nich okazała się drużyna z Jarosławia mająca w swoim składzie byłe zawodniczki I ligowe.

Uczniowie z Ostrowa jako  nieliczni  z dopingujących dzieci pozostali do końca zawodów sportowych. Oczywiście zostało to zauważone ze strony grających drużyn oraz kibiców i organizatorów.

 

Nauka Pływania

12 lutego 2016

Uczniowie klas drugich naszej szkoły w ramach realizacji 3 lekcji  wychowania fizycznego od dnia 11.02.2016 r. rozpoczęli zajęcia nauki pływania na krytej pływalni MOSiR w Proszowicach. Podstawowe czynności ruchowe w środowisku wodnym były dla wszystkich uczestników zajęć bardzo atrakcyjne. Dzieci bawiły się świetnie pod opieką instruktorów,  ratowników i  opiekunów, którzy z pełnym zaangażowaniem dbali o bezpieczeństwo jak i o dobrą zabawę.

 

Dzień Seniora

6 lutego 2016

W naszej szkole zaproszenie Babć i Dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych.

Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły,nie tylko dla dzieci,ale przede wszystkim dla seniorów-Babć i Dziadków.

To dzień pełen uśmiechów,wzruszeń,łez i radości.

Na wstępie Pani Dyrektor Anna Kotyza powitała wszystkich przybyłych gości -składając serdeczne życzenia.

W pięknie udekorowanej sali dzieci-przedstawiły program artystyczny,który rozpoczęli wspólnym tańcem - polonezem.

Podczas całej uroczystości seniorzy -Babcie i Dziadkowie podziwiali swoje pociechy.Mali  i więksi artyści z przejęciem odtwarzali swoje role,a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe i serdeczne słowa kierowane pod ich adresem.

Dzieci, poprzez wiersze, piosenki i taniec mogły wyrazić najukochańszym Babciom i Dziadkom,swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie.

Następnie przedszkolaki obdarowały swoich ukochanych gości upominkami przygotowanymi własnoręcznie.Były to piękne laurki z kwiatami.

Po części artystycznej zaproszono wszystkie Babcie i Dziadków na słodki poczęstunek.

 

Aktywne Ferie

17 stycznia 2016

W czasie ferii zimowych zapraszamy do udziału w pozalekcyjnych zajęciach sportowych, które będą odbywały się w hali sportowej -Proszowianka oraz hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 w okresie od 18 stycznia 2016 do 29 stycznia 2016 roku. Dodatkowo zapraszamy do udziału w zajęciach sportowych na krytej pływalni w Proszowicach, w dniu 28 stycznia 2016. Zajęcia będą odbywały się pod nadzorem nauczycieli, wg zamieszczonego poniżej harmonogramu.

Dojazd na zajęcia i z powrotem będzie odbywał się busem szkolnym.

Terminy zajęć:

 • 18 styczeń 2016 /poniedziałek/
 • 20 styczeń 2016/ środa/
 • 22 styczeń 2016 / piątek/
 • 25 styczeń 2016/poniedziałek/
 • 27 styczeń 2016 / środa/
 • 28 styczeń 2016 / czwartek/ - basen
 • 29 styczeń 2016 /piątek/

Termin zajęćProszowiankaSzkoła nr 1basen
18.01/poniedziałek/Grupa 1Grupa 2
20.01/środa/Grupa 2Grupa 3
22.01/piątek/Grupa 3Grupa 1
25.01/poniedziałek/Grupa 1Grupa 2
27.01/środa/Grupa 2Grupa 3
28.01/czwartek/ Wszyscy chętni
29.01/piątek/Grupa 3Grupa 1
wyjazdy7.4510.158:00
powroty10.1512.1511:30

 • Grupa 1 – Chłopcy kl. VI SP i Gim
 • Grupa 2- Dziewczęta SP i Gim
 • Grupa 3- Chłopcy SP

 

Dzień seniora

16 stycznia 2016

zaproszemie

 

Konkurs

12 stycznia 2016

konkurs

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

11 stycznia 2016

Dnia 10 stycznia 2016r. w całej Polsce odbył się XXIV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To wydarzenie od wielu lat stało się tradycją także dla naszej szkoły. Uczniowie klasy VI: Weronika Olender, Olga Świeca i III gimnazjum: Justyna Kotyza, Natalia Świeca, Kacper Kania, Kamil Sekunda bardzo chętnie przyłączyli się do wolontariatu. Wszyscy wolontariusze uzbierali 1974,04 zł. Dziękujemy im za pomoc i mamy nadzieję, że za rok powtórzą tę akcję charytatywną.

 • Weronika Olender 754,81zł
 • Olga Świeca 553,95 zł
 • Justyna Kotyza 134,22 zł
 • Kacper Kania 243,70 zł
 • Kamil Sekunda 62,85 zł

 

Jasełka w Kościele

11 stycznia 2016

10 stycznia 2016 roku w  Święto Chrztu Pańskiego po Mszach Świętych o godz.8:30 i 15:00 w Naszej Parafii w Kościele filialnym pod Wezwaniem Ducha Świętego w Ostrowie odbyły się jasełka, które wykonały przedszkolaki, dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej i Niepublicznego Gimnazjum w Ostrowie.

Przypomniały one wszystkim wiernym Narodzenie Bożego Syna w Betlejemskiej Grocie.

Młodzi aktorzy wcielili się w postacie,które oczekiwały na przyjście Jezusa na świat.

Wszystkim zebranym spotkanie z małymi, młodszymi i starszymi artystami dostarczyło wielu wzruszeń, a refleksyjne podejście do Narodzin Bożej Dzieciny przepełnione było wykonaniem pięknych kolęd i pastorałek.

"Aniołowie się radują ....", ,,ludzie ludziom ślą życzenia".

Hej kolęda,kolęda ...

 DSC03591

 

Wycieczka do Krakowa

9 stycznia 2016

7 stycznia 2016 roku odbyła się wycieczka uczniów klasy V Szkoły Podstawowej w Ostrowie do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przy ulicy Rajskiej 1.

Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem  zapoznali się historią budynku Biblioteki,  wielkością jej zbiorów, ilością działów oraz z ofertą jaką biblioteka kieruje do swoich użytkowników.

Dowiedzieli się, że biblioteka poza zwykłą działalnością udostępniającą swój księgozbiór, prowadzi też zajęcia edukacyjno-kulturalne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Zwiedzając dział multimedialny mogli również skorzystać sami z jego zbiorów, jak również poznać procedurę zostania czytelnikiem.

W Artetece zaś miłośnicy teatru i innych działów sztuki mają ogromną przestrzeń w której mogą rozwijać swoje zainteresowania, tworzyć, a także uzupełniać swoją wiedzę i nawyki. W zbiorach tych znajdują się E-booki, E-czasopisma, audiowizualia, płyty muzyczne i filmowe, audiobuki, oraz książki i czasopisma wydane w tradycyjnej formie.

Wszyscy zauważyli , że jest tam wiele przestrzeni i udogodnień dla osób niepełnosprawnych, niewidomych i dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać.

Wnętrze biblioteki bardzo nowoczesne, przestrzenne, przytulne i kolorowe dla czytelnika.

Książki pachną świeżą farbą drukarską, aż chce się zostać dłużej i poczytać.

 

Zabawa karnawałowa

8 stycznia 2016

W tym roku, uczniowie naszej szkoły bardzo hucznie świętowali karnawał. 7 stycznia we wspólnej zabawie dzieciom towarzyszyli animatorzy, którzy wspaniale prowadzili całą imprezę. Sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwą salę balową – balony, serpentyny, kolorowe światła – to wszystko wprowadziło niesamowity nastrój. Dzieciom ubranym w piękne i kolorowe stroje towarzyszyło wiele radości. Zabawa była niezapomniana!

Bez tytułu

 

Dyżury nauczycieli w okresie świątecznym

22 grudnia 2015

23.12.2015r.                 

8:00-10:30 Marta Lutecka,

10:30-12:30 Waldemar Lorens

28.12.2015r.                

8:00-10:30 Jolanta Szczesiul,

10:30-12:30 Dorota Dziura

29.12.2015r.

8:00-10:30 Katarzyna Szwajca,

10:30-12:30 Anna Kotyza, Zbigniew Rybiński

30.12.2015r. 

8:00-10:30 Danuta Rusek,

10:30-12:30 Dorota Bartkowska

31.12.2015r.

8:30-10:30 Małgorzata Smusz,

10:30-12:30 Grażyna Jachna, Marzena Nowakowska

 

22 grudnia 2015

 
  
 
„Patrzymy na Narodzonego w szopie. Bo chcemy jak najwięcej, na zapas, na cały rok nagromadzić światła w naszych duszach, by nam go nie zabrakło do następnego Bożego Narodzenia”. (Brat Roger)
 

Takie światełko rozpaliły w naszych sercach dzieci i młodzież ze szkoły w Ostrowie, które z wielkim zaangażowaniem pod kierunkiem pana Waldemara Lorensa przygotowały Bożonarodzeniowe Jasełka. Przedstawienie przeplatane tradycyjnymi kolędami wywarło niesamowite wrażenie i dostarczyło wzruszeń widowni, która z zainteresowaniem przyglądała się poczynaniom młodych aktorów. Role, jakie musieli oni odegrać należą niewątpliwie do trudnych. Wymagają bowiem emocjonalnego zaangażowania, by znana wszystkim historia Maryi i Józefa poszukujących miejsca dla narodzin Jezusa, na nowo ożyła i poruszyła. Dzieci stanęły na wysokości zadania. Odpowiednia charakteryzacja, scenografia, stroje, wspaniała gra, recytacja, muzyka i śpiew zasłużyły na uznanie, brawa i podziękowania pod adresem wszystkich, którzy przygotowali ten piękny spektakl.

 

22 grudnia 2015

 

"Kto czyta żyje wielokrotnie...."
(Józef Czechowicz)

Nasza Szkoła bierze udział w ogólnopolskim Programie  "Książki naszych marzeń"- który jest realizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem programu jest-promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych, poprzez umożliwienie zakupu książek do bibliotek szkolnych.

Biblioteka szkolna wzbogaciła się o 78 nowych pozycji książkowych, które pomogą  młodemu czytelnikowi w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata. Książki te swoją fabułą mają rozbudzać ciekawość młodego użytkownika, otaczającą go rzeczywistość i inspirować do twórczego działania. Podstawowym rezultatem programu ma być trwałe zainteresowanie młodych ludzi czytaniem. Dlatego tak istotne jest by, uczeń miał dostęp do książek, które go zainteresują, wciągną, zaintrygują.Tylko w ten sposób można rozwijać u dziecka kompetencje czytania ze zrozumieniem oraz wyrabiać w dziecku nawyk czytania i spowodować, by sięgnęło po książki również w dorosłym życiu. W ramach programu przewidziana jest współpraca bibliotek szkolnych z bibliotekami publicznymi i publicznymi bibliotekami pedagogicznymi. Biblioteki będą także wspólnie organizować wydarzenia służące popularyzacji i promocji czytelnictwa.

 

21 grudnia 2015

sp

 

Spektakl profilaktyczny „Ekoludek”

15 grudnia 2015

14 grudnia do naszej szkoły zawitali aktorzy impresariatu artystycznego z Krakowa, którzy przedstawili naszym najmłodszym uczniom spektakl profilaktyczny pt. „Ekoludek”. Spotkanie to miało na celu: -

 • promowanie zdrowego stylu życia,
 • poznanie zasad dbania o środowisko,
 • kształtowanie u dzieci świadomości ekologicznej,
 • nauka prawidłowego segregowania odpadów do pojemników,
 • zachęcanie dzieci do dbania o naszą planetę poprzez takie zachowanie jak: oszczędzanie wody i energii czy segregowanie śmieci

Bardzo sympatyczni bohaterowie - Ufoludek i Kot w zabawny sposób przekonywali uczniów, że nie warto spędzać wolnego czasu wyłącznie przed komputerem. Ruch na świeżym powietrzu, odpowiednia dieta i nawiązywanie relacji z rówieśnikami to podstawy zdrowia i dobrego samopoczucia. Młodzi widzowie dowiedzieli się jak dbać o własne zdrowie, zdrowie swoich najbliższych oraz o naszą planetę Ziemię.

 

Mikołajki

4 grudnia 2015

W związku z otwarciem basenu uczniów naszej szkoły odwiedziły p. Iwona Latowska z-ca Burmistrza GiM Prosowice i p. Marzena Migas dyrektor ZEAOKZiS , które podarowały mikołajkowy prezent w postaci biletu wstępu na basen. Miłym akcentem było spotkanie ze Św. Mikołajem.

 

Żywa lekcja zoologii

30 listopada 2015

Uczniowie z klas I – VI podczas pokazu zwierząt mogli zobaczyć na żywo pajęczaki, płazy i gady pochodzące z innych kontynentów. Pokaz przeprowadzony został w naszej szkole przez pracowników Firmy Edukacyjno – Pokazowej „Anolis” z Krakowa. Dzieci obserwowały z bliska ptasznika, skorpiona, żaby, jaszczurki, żółwiaka i węża oraz z zainteresowaniem słuchały ciekawych informacji na temat prezentowanych zwierząt. Pokaz zwierząt był dla wszystkich uczniów żywą lekcją zoologii.

 

Zakończenie projektu "Już pływam".

30 listopada 2015

Od 3 października do 28 listopada dzieci z klas podstawowych 1 – 3 miały możliwość nauki pływania w cyklu 16 godzi lekcyjnych podczas 8 dwugodzinnych wyjazdów. Uczniowie uczestniczący w projekcie zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa w wodzie, ze sposobami zapobiegania zagrożeniom, jak i zachowania się na basenie. Zajęcia miały także charakter ćwiczeń oswajających z wodą, ćwiczeń oddechowych w wodzie i ćwiczeń kształtujących elementarne techniki pływania. Wszystkim początkującym pływakom gratulujemy postępów i życzymy bezpiecznych i radosnych przygód z wodą.

 

Andrzejki

27 listopada 2015

Zgodnie z polską tradycją dnia 26.11.2015r. obchodziliśmy w naszej szkole Andrzejki. Zabawę, w której wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły zorganizował Samorząd Szkolny . Zadbano o dekorację, dobrą muzykę, a klasa VI przygotowała wróżby. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

26 listopada 2015

25 listopada przedszkolaki z naszej szkoły pielęgnując tradycję obchodziły "Światowy dzień pluszowego misia"

W tym dniu każde dziecko przybyło do przedszkola w towarzystwie swojego małego lub dużego przyjaciela-Misia. Przywędrowały misie małe, średnie i bardzo duże, białe, brązowe i zielone. Oczywiście każdy z nich był piękny i wyjątkowy.

Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy  w misiowej krainie,poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach związanych z misiem.

Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, zagadki i tańce misiowe, które były połączone z degustacją miodku.

 

Próbny sprawdzian

26 listopada 2015

25.11.2015r. nasi szóstoklasiści przystąpili do napisania próbnego sprawdzianu szóstoklasisty przygotowanego przez wydawnictwo Nowa Era. Zgodnie z harmonogramem o godzinie 9.00 uczniowie rozpoczęli pracę z arkuszem z języka polskiego i matematyki.  O 11.45 zmierzyli się z językiem angielskim. Próbny sprawdzian był przedsmakiem prawdziwego. Wystandaryzowane zadania testowe przygotowali doświadczeni eksperci zgodnie z najnowszymi wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

 

97 Rocznica Odzyskania Niepodległości

12 listopada 2015

W dniu 11 listopada 2015 r. delegacja naszej szkoły na czele z panią dyrektor Anną Kotyzą uczestniczyła w  lokalnych obchodach  97 Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Proszowicach.

 

11 listopada - Święto Niepodległości

11 listopada 2015

Święto Niepodległości przygotowane przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem nauczycielki historii, pani Jolanty Szczesiul miało w tym roku szczególnie uroczysty charakter.

Akademia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Wszyscy zebrani mieli okazję usłyszeć informacje o ważnych faktach z historii Polski - utracie niepodległości, walce o wolność i jej odzyskaniu. Porywające i wzruszające były pieśni legionowe wykonane przez szkolny chór. Zgromadzeni na sali gimnastycznej słuchacze wspólnie z chórem nucili melodie legionowych pieśni. Tegoroczne Święto Niepodległości stało się lekcją patriotyzmu, chwilą zadumy i refleksji nad losami Polski.

 

Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej

10 listopada 2015

129 listopada 2015 r. delegacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w uroczystości związanej z obchodami Remembrance Day, czyli Dnia Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej. Uroczystość na Cmentarzu Rakowickim miała bogatą oprawę. Po okolicznościowych przemówieniach Brytyjski Attaché Obrony płk Simon Blake odczytał Akt Pamięci. Po polsku Akt Pamięci przeczytał Brytyjski Konsul Honorowy Pan Kazimierz Karasiński. Po złożeniu wieńców i modlitwie o pokój ceremonia dobiegła końca. Nasi uczniowie po uroczystości zostali zaproszeni na poczęstunek do restauracji " Zbrojownia".

11

Zdjęcia pochodzą ze stron:

 

 

Rejonowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej

4 listopada 2015

Szkoła Podstawowa  w Ostrowie odniosła awans i zajęła II miejsce w Rejonowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w halowej piłce nożnej dziewcząt w Krzeszowicach.

Uczennice klasy VI rozegrały następujące mecze:

1.SP Ostrów- SP Nowa Góra 0:0

2.SP Ostrów-SP Antolka4:0

3.SP Ostrów-SP  Nowy Wiśnicz 1:0

4.SP Ostrów -SP Kłaj 1:1

W powyższych rozgrywkach brały udział:

Klaudia Sekunda,Karolina Maj,Wiktoria Makola, Olga Świeca, Martyna Milka, Aleksandra Pypno, Weronika Olender, Justyna Rokita, Klaudia Kura, Zofia Olender, Julia Świeca, Klaudia Szymczyk

Gratulujemy sukcesów sportowych !

 

Igrzyska Młodzieży Szkolnej Proszowice

31 października 2015

Dnia 30 października 2015 roku na hali sportowej MKS Nowej Proszowianki odbyły się Powiatowe Zawody Halowej Piłki Nożnej Dziewcząt-Igrzyska Młodzieży Szkolnej Proszowice. I miejsce zajęły uczennice Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Ostrowie. Szkołę reprezentowały dziewczęta klasy VI: Klaudia Kura, Karolina Maj, Wiktoria Makola, Martyna Milka, Weronika Olender, Zofia Olender, Aleksandra Pypno, Justyna Rokita, Klaudia Sekunda, Klaudia Szymczyk, Julia Świeca oraz Olga Świeca pod opieką pani Jolanty Szczesiul. Do rywalizacji przystąpiło sześć drużyn z powiatu proszowskiego. Zwycięska drużyna będzie reprezentowała powiat na Finale Rejonowym w Krzeszowicach, który odbędzie się 4 listopada 2015 roku.

 

Cyrk Obimbolando

29 października 2015

W atmosferze radości i wesołej zabawy upłynęło uczniom naszej szkoły spotkanie z artystami cyrkowymi, którzy odwiedzili nas 27 października 2015 roku. Zwinność i gibkość artystów oraz niezwykła zręczność akrobatów i żonglera wzbudzały podziw i wielki entuzjazm. Znakomity kontakt klauna z dziećmi sprawił, iż czuły się one współkreatorami przedstawienia. A wyczarowany  z kapelusza królik otrzymał gromkie brawa. W serdecznej i radosnej atmosferze zabawy upłynął wspólny czas.

 

27 października 2015

2

3

Urząd Gminy i Miasta Proszowice został beneficjentem nowego programu edukacyjnego Erasmus Plus. Program jest kontynuacją istniejącego dotychczas programu Comenius Regio, a instytucją koordynującą wdrażanie tego programu jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, która pełni jednocześnie funkcję Agencji Narodowej. Program Erasmus+ oferuje wsparcie finansowe dla instytucji i organizacji działających w obszarze edukacji i szkoleń, młodzieży oraz sportu w Europie. Odpowiadając na wyzwania nakreślone przez dokumenty strategiczne europejskiej polityki, program ma się przyczyniać do rozwijania umiejętności jego uczestników oraz zwiększania ich szans na zatrudnienie, a także modernizacji systemów edukacji, szkoleń i wspierania młodzieży.

Korzystając z możliwości oferowanych przez program, UGiM złożył wniosek o dofinansowanie projektu o nazwie „e-plat – Forming Education” który został wysoko oceniony i przyjęty do realizacji. Wniosek będzie realizowany przez konsorcjum szkół podstawowych i gimnazjalnych  gminy Proszowice z udziałem Miejskiej Biblioteki Publicznej jako instytucji kultury, a partnerem zagranicznym jest podobne konsorcjum władz gminnych i szkół z miejscowości Karditsa w Grecji.

Zasadniczym celem projektu jest stworzenie potężnego narzędzia edukacyjnego Zgodnie z założeniami projektu w obydwóch krajach zorganizowano wstępne konferencje skupiające lokalne podmioty zaangażowane w projekt w celu dokładnego zaprezentowania projektu oraz wyznaczenia osób odpowiedzialnych za poszczególne obszary wdrażania wniosku tj koordynatora, księgowego, osoby odpowiedzialnej za promocję projektu oraz grup zajmujących się realizacją poszczególnych zadań typu Intellectual Outputs. Stworzyliśmy projekt Porozumienia pomiędzy wszystkimi lokalnymi podmiotami, które zostało podpisane przez dyrektorów szkół i biblioteki w celu jasnego sprecyzowania praw i obowiązków partnerów lokalnych. Podobne Porozumienie przygotowano dla partnera międzynarodowego, które zostało podpisane podczas pierwszego spotkania roboczego. Powołano grupy zajmujące się przygotowaniem autorskiego materiału edukacyjnego na platformę edukacyjną z obszaru kompetencji kluczowych oraz przedmiotów egzaminacyjnych, podpisano umowy z wybranymi nauczycielami ze wszystkich partnerskich szkół i pierwsza część materiału została już opracowana i przesłana na platformę. Wyłoniono osobę odpowiedzialną za stworzenie platformy od technicznej i informatycznej strony. Zaprojektowano platformę edukacyjną na wykupionym serwerze, zgodnie z zaplanowanymi kosztami wyjątkowymi i zaczęliśmy zamieszczać na niej treści edukacyjne. Powołano też grupę zajmującą się przygotowaniem materiału edukacyjnego z zakresu języka angielskiego. Technicy powołani do pracy w projekcie założyli portal elektroniczny dla rodziców, który jest dodatkiem do dziennika elektronicznego i przeszkolili grono pedagogiczne w zakresie wykorzystania e-dziennika. Odbyły się też spotkania z doradcą zawodowym, który poprowadził zajęcia nagrane na CD z przeznaczeniem do wykorzystania na platformie edukacyjnej.  Odbyły się dwa robocze  spotkania międzynarodowe , pierwsze typu „Kick-off meeting” w Polsce a drugie robocze dotyczące budowy, zawartości  i zasięgu tworzonej platformy w Karditsa w Grecji. Odbyły się da spotkania szkolące dla nauczycieli biorących udział w projekcie i przeprowadzona została ankieta badająca poziom zadowolenia z pracy w programie z wynikiem bardzo dobrym.  Odbyło się też spotkanie promujące projekt wśród  rodziców.

Mamy nadzieję, że podjęte działania przyczynią się do stworzenia ciekawego i niebanalnego narzędzia edukacyjnego, które będzie wykorzystywane przez nauczycieli nie tylko naszego regionu, ale również przez wszystkich edukatorów, którzy będą szukać ciekawych i inspirujących zadań.

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją.

1

 

 

Ślubowanie pierwszoklasistów

14 października 2015

W dniu Komisji Edukacji Narodowej nasi najmłodsi uczniowie przybyli na uroczystość ślubowania. W obecności Pani Dyrektor, wychowawczyni, nauczycieli, uczniów  oraz rodziców składali uczniowskie przyrzeczenie. Wystąpili także ze swoim pierwszym przedstawieniem, przygotowanym pod kierunkiem wychowawczyni p. Grażyny Jachny.

Znalezione obrazy dla zapytania ślubowanie pierwszoklasistów gif

 

Żonkilowy Marsz Nadziei

9 października 2015

8 października 2015r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli po raz pierwszy w Żonkilowym Marszu Nadziei, którego celem jest pomoc podopiecznym Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Klasa VI wraz z opiekunkami panią Dorotą Dziurą i panią Martą Lutecką przyłączyła się do akcji. Uroczyście przeszliśmy spod Barbakanu ulicą Floriańską przez Rynek Główny przed Bunkier Sztuki. Tam na Plantach wszyscy uczestnicy brali udział w sadzeniu żonkili, które utworzyły nowe pole żonkilowe. Zakwitnie ono na wiosnę.

1

 

Sprzątanie Świata

23 września 2015

Sprzątanie Świata to coroczna międzynarodowa akcja, w której biorą udział wszyscy, którym nie jest obojętny los i wygląd naszej planety. Przeprowadzana  we wrześniu,  gromadzi ludzi, którzy organizując zbiórkę odpadów wyrzucanych przez resztę społeczeństwa w wielu miejscach w Polsce i na świecie. W Polsce była to już 22 edycja. My również się do niej przyłączyliśmy w środę 23 września.

1.1

 

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

21 września 2015

21 września 2015r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Ostrowie.

 • Przewodniczący - Zofia Olender kl. VI,
 • Zastępca - Jakub Wąsowicz kl. IV,
 • Skarbik - Marcin Ostrowski kl. IV,
 • Sekretarz - Zuzanna Świeca kl. IV

Kompetencje Samorządu Uczniowskiego określa art. 55 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty oraz Statut Szkoły.

 1. W szkole i placówce działa samorząd uczniowski, zwany dalej "samorządem"
 2. Samorząd tworzą wszyscy uczniowie szkoły lub placówki.
 3. Zasady wybierania i działania organów samorządu określa regulamin uchwalony przez ogół uczniów w głosowaniu równym, tajnym i powszechnym. Organy samorządu są jedynymi reprezentantami ogółu uczniów.
 4. Regulamin samorządu nie może być sprzeczny ze statutem szkoły lub placówki.
 5. Samorząd może przedstawiać radzie szkoły lub placówki, radzie pedagogicznej oraz dyrektorowi wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły lub placówki, w szczególności dotyczących realizacji podstawowych praw uczniów, takich jak:

 • prawo do zapoznania się z programem nauczania, z jego treścią, celem i stawianymi wymaganiami;
 • prawo do jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu;
 • prawo do organizacji życia szkolnego, umożliwiające zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym a możliwością rozwijania i zaspokajania własnych zainteresowań,
 • prawo redagowania i wydawania gazety szkolnej;
 • prawo organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi, w porozumieniu z dyrektorem;
 • prawo wyboru nauczyciela pełniącego rolę opiekuna samorządu.

 

 

Realizacja Projektu "Już pływam 2015"

20 września 2015

W projekcie uczestniczy 170 uczniów ze szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Proszowice. Uczniowie korzystają z 16 godzi lekcyjnych nauki pływania z instruktorem podczas 8 dwugodzinnych wyjazdów na basen. Korzystamy z usług Krytej Pływalni w Miechowie, ul. M. Konopnickiej 4, 32 - 100 Miechów.

Projekt finansowany jest ze środków: budżet Gminy i Miasta Proszowice 40%, budżetu Województwa Małopolskiego 30 %, Rodziców uczniów 30 %.

Wpłata Rodziców dla każdego uczestnika w wysokości 100 zł do dnia 24 września - do nauczyciela z danej szkoły pracującego w projekcie ( nauczyciel dokonuje wpłaty na konto Gminy Proszowice z załączoną listą uczestników).

1. Terminy wyjazdów na zajęcia na basenie:

 • 3  X 2015r. (sobota),
 • 10 X 2015r. (sobota),
 • 17 X 2015r. (sobota),
 • 24 X 2015r. (sobota),
 • 31 X 2015r. (sobota),
 • 14 XI 2015r. (sobota),
 • 21 XI 2015r. (sobota),
 • 28 XI 2015r. (sobota).

2. Harmonogram wyjazdów w każdą sobotę:

 • 9:55 - wyjazd ( 16 uczniów),
 • 11:30 - 13:30 - zajęcia na basenie,
 • 14:30 - powrót.

3. Opieka wychowawców podczas przejazdów i zajęć:

 • 1 nauczyciel + 1 rodzic

 

19 września 2015

1

Małopolski projekt  "Już pływam" w ramach zadania:

Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży

realizowany w Gminie Proszowice poprzez:

 

 

 • uczestnictwo w projekcie 170 uczniów ze szkół podstawowych z terenu Gminy i Miasta Proszowice.
 • Czas trwania projektu 3 października - 28 listopada 2015 r.,
 • udział w projekcie to 16 godz. zajęć z instruktorem podczas 8 sobotnich wyjazdów na krytą pływalnię do Miechowa;
 • udział własny Rodziców to wpłata 100 zł i praca w charakterze opiekuna w formie wolontariatu

 

 

Finansowanie projektu:

 • Pomoc finansowa Województwa Małopolskiego - 30 %
 • środki własne Gminy Proszowice - 40 %
 • Rodziców uczniów - 30 %

 

Komunikat Dyrektora Szkoły

30 sierpnia 2015

Harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego 2015/2016

 • Dowóz uczniów według ustalonego harmonogramu.
 • 800 – Msza Święta
 • 900 – Apel na sali gimnastycznej, w trakcie którego zostaną powierzone obowiązki dyrektora Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Ostrowie pani mgr Annie Kotyzie przez Burmistrza Miasta i Gminy Proszowic.
 • Spotkanie uczniów z wychowawcami.

 

 

Zakończenie Roku Szkolnego 2014/2015

30 czerwca 2015

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2014/2015 tradycyjnie rozpoczęła się mszą świętą o godz. 800. Następnie wszyscy uczestnicy przeszli do szkoły, gdzie po odśpiewaniu hymnu, głos zabrała dyrektor szkoły pani Bernadeta Gruszka. Pani dyrektor serdecznie powitała wszystkich zebranych, a następnie podsumowała miniony rok szkolny. Po przemówieniu pani dyrektor głos zabrali wychowawcy poszczególnych klas, którzy wręczali nagrody wyróżniającym się uczniom.

I na tym zakończyłaby się oficjalna część uroczystości, gdyby nie fakt, że z murami naszej szkoły przyszło się pożegnać pani dyrektor Bernadecie Gruszce, która odchodzi do Szkoły Podstawowej nr 1 w Proszowicach.

Słowami „Ale pamiętajcie, że coś się kończy, ale też coś się zaczyna …” rozpoczęła pani dyrektor swoją wypowiedz, w której pokrótce postarała się podsumować wszystkie lata spędzone w naszej szkole. Dziękowała za czas wytężonej pracy, za chwile radości, ale i za smutki, które okazały się cennymi wskazówkami. Kończąc swoją wypowiedz skierowała kilka słów do pani Anny Kotyzy, która od przyszłego roku szkolnego przejmie obowiązki dyrektora szkoły. Życząc Jej wielu sukcesów, pani dyrektor Bernadeta wręczyła swojej następczyni porcelanowego słonika, którego sama wcześniej otrzymała od swojej poprzedniczki obejmując stanowisko dyrektora szkoły. Następnie pani dyrektor Bernadeta otrzymała podziękowania za wspaniałą współpracę i wieloletnie wsparcie ze strony nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców i uczniów oraz przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowie. Na zakończenie jakże podniosłej i wzruszającej uroczystości głos zabrała pani Anna Kotyza, która podziękowała za zaufanie jakim została obdarzona i obiecała, że nas nie zawiedzie. Kończąc swoje wystąpienie życzyła wszystkim udanych i słonecznych wakacji.

 

31 marca 2015

życzeniasp

 

Drodzy Szóstoklasiści

31 marca 2015

             Wszystkim naszym szóstoklasistom życzymy powodzenia podczas jutrzejszego sprawdzianu.egz

 

Powitanie wiosny

23 marca 2015

Wiosna to czas kiedy wszystko budzi się do życia, kwitną drzewa, rozkwitają kwiaty, ptaki przylatują z ciepłych krajów. Świat z dnia na dzień robi się bardziej kolorowy.

Uczniowie klas I-III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Ostrowie przywitali wiosnę 20 marca 2015 roku. Barwny pochód z Marzannami pomaszerował nad rzeczkę gdzie zgodnie z tradycją pożegnano zimę a przywitano wiosnę. Dzieci śpiewały piosenki o wiośnie i recytowały wierszyki. Marzanny zostały wrzucone do wody i popłynęły do morza zabierając ze sobą zimę. Dodatkową atrakcją zafundowaną przez naturę była możliwość obserwacji zaćmienia Słońca.

Powitanie wiosny było miłym wydarzeniem, które już od lat tradycyjnie świętuje się w naszej szkole.

 

Organizacja ferii zimowych

14 lutego 2015

Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Ostrowie informuje, że w czasie ferii zimowych szkoła organizuje następujące zajęcia dla dzieci i młodzieży:

 • 17. 02. 2015 (wtorek) - Wyjazd dzieci z klas I - III do kina do Krakowa,
 • 18. 02. 2015 (środa) - Wyjazd uczniów na lodowisko do Proszówek,
 • 24. 02. 2015 (wtorek) - Wyjazd uczniów na dwie godziny nauki pływania na krytą pływalnię do Kazimierzy Wielkiej.

Jednocześnie Dyrekcja Szkoły informuje, że do organizacji tych wyjazdów otrzymamy dofinansowanie od Burmistrza Gminy i Miasta w Proszowicach.

 

Zabawa karnawałowa

13 lutego 2015

            Kolorowe światła, uśmiechy i doskonałe humory - tak wyglądała karnawałowa zabawa klas I-III  oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Ostrowie,która  odbyła się 4 lutego 2015r.  Dzieci przybyły na tą zabawę pięknie przebrane w swoich bajkowych ulubieńców albo kostiumy wymarzonych zawodów. Przez cały czas świetnie tańczyły w rytmie muzyki   i chętnie brały udział w organizowanych zabawach. W przerwie rodzice przygotowali pyszny poczęstunek dla wszystkich uczestników.

 

Dzień Seniora

20 stycznia 2015

20 stycznia 2015 r. w naszych progach zawitali niezwykli goście - ukochani Dziadkowie! Przedszkolaki i uczniowie klas I-III umilili wizytę Naszym Seniorom, śpiewając piosenki, tańcząc i recytując wspaniałe wiersze. Było bardzo uroczyście i wzruszająco. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone brawami. Po części artystycznej dzieci zaprosiły Dziadków do swoich klas gdzie czekały na nich upominki i pyszne słodkości. Spotkanie to było znakomitą okazją do kształtowania u dzieci już od najmłodszych lat szacunku dla osób starszych. To niezwykłe spotkanie sprawiło dzieciom i Dziadkom wiele radości i na długo pozostanie w ich pamięci.

 

 

Życzenia świąteczne

19 grudnia 2014

W oczekiwaniu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok

pełni nadziei spoglądamy w przyszłość. Składamy życzenia: zdrowia, pogody ducha,

spełnienia wszystkich marzeń, zawodowej satysfakcji

i wielu sukcesów życzy Dyrektor i Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Ostrowie.

 

Praca Szkoły Podstawowej w czasie przerwy świątecznej 2014

19 grudnia 2014

Organizacja pracy Szkoły Podstawowej w Ostrowie

w czasie przerwy świątecznej 2014.

W dniach od 22.12.2014 r. do 24.12.2014 r. oraz 29.12.2014 r. do 31.12.2014 r. w szkole pracują oddziały przedszkolne w godzinach; 8:00-13:00.

Dla pozostałych dzieci zostaną zorganizowane zajęcia opiekuńczo-wychowawcze również w godzinach 8:00-13:00. Wg następującego harmonogramu;

• 22 grudnia 2014roku-poniedziałek

- 8:00-10:30 - Szczesiul Jolanta,

- 10:30-13:00-Smusz Małgorzata.

• 23 grudnia 2014 roku- wtorek

- 8:00-10:30 - Nowakowska Marzena,

- 10:30-13:00- Dziura Dorota

• 24 grudnia 2014 roku- środa

- 8:00-12:00 – Rusek Danuta,

• 29 grudnia 2014 roku- poniedziałek

- 8:00-10:30 – Lutecka Marta,

- 10:30-13:00-Bartkowska Dorota.

• 30 grudnia 2014 roku- wtorek

- 8:00-10:30 – Lorens Waldemar,

- 10:30-13:00-Maj Teresa.

• 31 grudnia 2014 roku- środa

- 8:00-12:00 – Gruszka Bernadeta ,

- 10:30-13:00- Jachna Grażyna.

 

Wizyta w fabryce ozdób choinkowych w Bęble k. Krakowa

13 grudnia 2014

            Dnia26.11.2014r. dzieci z kl. I-III udały się na wycieczkę autokarową do Fabryki Bombek w Bęble k. Krakowa. Dzieci mogły obserwować długi proces produkcji ozdób choinkowych. Zobaczyły jak powstają bombki od samego początku. Podziwiając ogrom pracy włożony w tworzenie cudownych bombek w pierwszym etapie dzieci zapoznały się z procesem dmuchania bombek w dmuchalni szkła. Uczniowie byli bardzo zaskoczeni, iż bombki robi się ze zwykłego, przezroczystego szkła, które pod wpływem nagrzewania stawało się miękkie i gotowe do nadmuchiwania zupełnie jak balonik. Szklana rurka zmieniała się w bombkę odpowiedniego kształtu, np.: konika itp. Następnie dzieci zapoznały się z etapem „srebrzenia” , gdzie bombka uzyskiwała podkład potrzebny do dalszych etapów. Potem udały się do najciekawszej sali – „dekoratorni”. Tu powstają prawdziwe dzieła. Wszystkie bombki malowane są w tradycyjny sposób, zachowując ręczny charakter wytwarzania. Praca ta wymaga niezwykłej precyzji, trudu i poświęcenia. Po wyjściu z dekoratorni wszystkie dzieci udały się na warsztaty plastyczne. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w lekcji malowania bombek według własnego pomysłu.Dzieci wróciły do domu zadowolone, pełne wspaniałych wrażeń. Na pamiątkę pobytu, każde dziecko otrzymało własnoręcznie ozdobioną przez siebie bombkę

Wizyta w tym miejscu niewątpliwie wprowadziła nas w świąteczny nastrój. Tegoroczne święta będą na pewno wspaniałe, bowiem na choinkach dzieci będzie ich piękna kolorowa bombka. To była naprawdę udana wycieczka!!

 

Mikołajki

10 grudnia 2014

           5 grudnia to dzień na, który wszystkie dzieci czekały z niecierpliwością. A to za sprawą wizyty szczególnego gościa – Św. Mikołaja, to właśnie tego dnia ten miły, starszy, siwy Pan odwiedził naszych najmłodszych. Były piosenki, wierszyki, mnóstwo emocji związanych z obecnością Mikołaja, a także wspaniałe prezenty, na które czekaliśmy cały rok! Mamy nadzieję, że dzieci wywiążą się z obietnicy danej Św. Mikołajowi i będą grzeczne przez kolejny rok!

 

Dzień Pluszowego Misia

3 grudnia 2014

           25 listopada to dzień, w którym na całym świecie obchodzone jest „Święto Pluszowego Misia”. Nie inaczej było również w naszej szkole. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III świętowali urodziny tego Starszego Pana. Każdy przyniósł swojego ulubionego pluszaka i zaprezentował go pozostałym. Misie różniły się od siebie nie tylko kolorem i wyglądem, ale także wielkością. Dzieci miały okazję poznać historię swojego przyjaciela oraz przypomnieć sobie fragmenty bajek z najbardziej znanymi misiami: Miś Kolargol, Kubuś Puchatek, Miś Uszatek. Oprócz tego były również zabawy, gry i konkursy nagrodami. A na koniec było oczywiście pamiątkowe zdjęcie z ulubionymi misiami.

 

Andrzejki

27 listopada 2014

.         27 listopada 2014r. w naszej szkole odbyła się długo oczekiwana przez uczniów zabawa andrzejkowa. Dla dzieci z dwóch oddziałów przedszkolnych , uczniów klas I-III oraz uczniów IV-VI została zorganizowana dyskoteka. W przerwie uczniowie udali się do klas na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

         W tym szczególnym dniu nie mogło zabraknąć również wróżb. Uczniowie mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Całą imprezę uświetniła nam fantastyczna muzyka, którą przygotowali członkowie samorządu szkolnego. Andrzejki były udane i każdy z obecnych bawił się dobrze. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą i spokojną zabawę.

 

 

Wizyta w Ambasadzie Brytyjskiej

10 listopada 2014

         10 listopada br. o godzinie 10.45 na cmentarzu Rakowickim w kwaterze Wspólnoty Brytyjskiej, odbyły się obchody Dnia Pamięci (Remembrance Day) organizowanego przez Konsula Honorowego Wielkiej Brytanii w Krakowie - Pana Kazimierza Karasińskiego. Ambasadę Brytyjską reprezentował Pułkownik (GroupCaptain) David Houghton - RAF - Attaché Obrony, zaś Ambasadę Kanadyjską reprezentowała JE Pani Alexadra Bugailiskis, Ambasador Kanady w Polsce oraz Płk Daniel Geleyn – RCAF - Attaché Obrony. Wojsko Polskie reprezentowali żołnierze z jednostek Garnizonu Kraków. Delegacja naszej szkoły na czele z panią dyrektor Bernadetą Gruszką, jak co roku, była obecna na tej uroczystości. Uczniowie wraz z nauczycielami złożyli kwiaty i oddali hołd bohaterom, którzy polegli za wolność na morzu, lądzie i w powietrzu w czasie I i II wojny światowej.

 

 

Ślubowanie klasy I

10 listopada 2014

13 X 2014r.

.            Na dzień ślubowania – pasowania na pierwszoklasistę czekaliśmy wszyscy od dawna.

Do tej chwili przygotowywaliśmy się od pierwszego tygodnia nauki w szkole. Dzieci zapoznawały się ze swoimi prawami i obowiązkami, poznawały zasady panujące w tym nowym, ważnym dla nich miejscu, doświadczały szkolnego życia – jego smaku i koloru. Były pilne i pracowite. Wiedziały, że aby zostać przyjętym do braci uczniowskiej, trzeba udowodnić, że są tego godne.

Dzieci rozwiązywały zagadki i wykazały się znajomością szkolnego regulaminu. Były też wiersze i piosenki o szkole, przyjaźni, rodzinie, książkach… Emocji było co niemiara u dzieci i u rodziców. Słowa przysięgi w ustach pierwszoklasistów brzmiały niezwykle poważnie.

Dzieci zostały pasowane przez panią Dyrektor na uczniów naszej szkoły. . Uczniowie otrzymali na pamiątkę ślubowania książeczki od rodziców oraz upominki od starszych kolegów. Na zakończenie uczniowie wraz z wychowawcą i rodzicami udali się na poczęstunek do swojej klasy.

 

Akademia z okazji 96 rocznicy Odzyskania Niepodległości

7 listopada 2014

.              7 listopada odbyła się akademia z okazji 96 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę przygotowana przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem p. Jolanty Szczesiul. Natomiast 11 listopada delegacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w obchodach z okazji Święta Niepodległości organizowanych co roku na rynku w Proszowicach.

 

Manufaktura Czekolady w Krakowie

16 października 2014

.            15 października 2014 roku uczniowie klasy II i III byli na wycieczce w Krakowie. Głównym celem wycieczki było uczestnictwo w warsztatach organizowanych przez Manufakturę Czekolady na ul. Szewskiej. Uczniowie samodzielnie wykonywali pralinki i trufle oraz malowali na tabliczkach czekolady. Mogli również próbować różnych rodzajów polew czekoladowych. Były to wyjątkowo słodkie zajęcia.

             Po ich zakończeniu każdy z uczestników został poczęstowany kakao lub lemoniadą ( do wyboru), oraz otrzymał Dyplom Małego Deseranta i zrobione przez siebie słodycze.

            Ostatnim punktem wizyty w Manufakturze były zakupy w przyzakładowym sklepie. Dzieci z zachwytem oglądały czekoladowe cudeńka. Wycieczka ta na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.

 

Sprzątanie Świata - 30.09.2014

30 września 2014

.           „Sprzątanie Świata – Polska” jest częścią międzynarodowej kampanii odbywającej się na całym świecie we wrześniu. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczenia do ich składowania. Do akcji jak zawsze dołączyła nasza szkoła.

 

Wycieczka w Pieniny

30 września 2014

Patrz: Galeria

 

Dożynki Gminne 15 sierpnia 2014 Ostrów

30 września 2014

Patrz: Galeria

 

Raport z ewaluacji zewnętrznej

29 września 2014

1411992310_Raport_1488

 

Certyfikat ,,Szkoła Promująca Bezpieczeństwo"

27 września 2014

CERTYFIKAT „ Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”

Szkoły podejmujące działania na rzecz bezpieczeństwa 24.09.2014r otrzymały certyfikaty.                    Wśród wyróżnionych szkół znalazła się Szkoła Podstawowa im. Lotników Alianckich i Niepubliczne Gimnazjum w Ostrowie. Wyróżnienia wręczyli Małopolski Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Mariusz Dąbek oraz Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski

Uroczystość odbyła się w Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Uczestniczyli w niej m.in. Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa Bogdan Klimek, mł. insp. w st. spocz. Mieczysław Stręk - były Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Krakowie, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Na Rzecz Rozwoju” Ewa Bielecka, przedstawiciele Politechniki Krakowskiej: z Centrum Pedagogiki i Psychologii dr Klaudia Węc, z Instytutu Projektowania Urbanistycznego dr Krzysztof Kwiatkowski.

Przedstawiciele Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich i Niepublicznego Gimnazjum w Ostrowie: Pani dyrektor Bernadeta Gruszka, koordynator projektu Dorota Bartkowska i uczennica Karolina Maj otrzymały certyfikat „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”. 

Projekt Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa został wdrożony w Małopolsce w 2004 roku - na gruncie doświadczeń Policji holenderskiej.

Głównym założeniem przedsięwzięcia jest budowanie lokalnych środowisk, które chcą pracować na rzecz poprawy bezpieczeństwa oraz poczucia bezpieczeństwa. Idea projektu polega na uczeniu współodpowiedzialności za bezpieczeństwo osobiste, lokalne i społeczne. To edukacja prawna i uczenie właściwych postaw i zachowań od najmłodszych lat. To także próba aktywizowania młodzieży do działań na rzecz innych. W projekcie „każdy coś z siebie daje – każdy określa swój zakres kompetencyjny i zobowiązuje się do realizacji konkretnych przedsięwzięć na rzecz bezpieczeństwa szkoły”

                                                                                                                                             GRATULACJE !!

 

Mecz piłki siatkowej Portoryko - USA - Kraków Arena

4 września 2014

           4 września 2014 rok – niby zwykły dzień, lecz dla kibiców siatkówki to szósty dzień Mistrzostw Świata w siatkówce mężczyzn. Wśród naszych uczniów kibiców tej dyscypliny sportu nie brakuje dlatego też wybraliśmy się na mecz USA – Portoryko. Rozgrywka odbyła się w nowo wybudowanej hali - Kraków Arena, która w tym dniu stała się miejscem gdzie drużyny walczą o wyjście z grupy D. Mecz zakończył się wynikiem 3:0 (USA – Portoryko).

 

Witaj Szkoło!

2 września 2014

.          1 września 2014 roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2014/2015.W szkole odbył się uroczysty apel na którym pani dyrektor Bernadeta Gruszka powitała wszystkich uczniów i ich rodziców.Szczególnie serdecznie zostali powitani uczniowie klasy I oraz przedszkolaki którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły.Pani dyrektor życzyła uczniom dobrych ocen,a nauczycielom sukcesów zawodowych.Po apelu uczniowie spotkali się z wychowawcami klas.

 

Szkoła Promująca Bezpieczeństwo

4 maja 2014

W ramach projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa nasza szkoła stara się o certyfikat ,,Szkoła Promująca Bezpieczeństwo" Koordynatorem projektu jest pani Dorota Bartkowska. Projekt rozpoczął się w 2013 roku i trwa do 2015r.

 

 

Poranek Wielkanocny

24 kwietnia 2014

 

Powitanie wiosny

3 kwietnia 2014

Spragnione ciepła i zieleni dzieci z oddziałów przedszkolnych i kl.I-III Szkoły Podstawowej w Ostrowie z utęsknieniem czekały na przyjście wiosny. Kiedy wreszcie nadszedł oczekiwany dzień 21 marca ,dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami wyruszyły barwnym pochodem nad rzeczkę trzymając w rękach Marzanny. W ten sposób chciały wyrazić swoją radość z przyjścia nowej pory roku.Zgodnie z tradycją Marzanny zostały wrzucone do wody a dzieci głośnymi okrzykami i wierszykami pożegnały zimę i powitały długo oczekiwaną wiosnę.

 

Sprawdzian po kl.VI

2 kwietnia 2014

 

Żywa lekcja historii

27 marca 2014

24 marca 2014r. w naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii przygotowana przez grupę artystyczną Rekonstrukto. Podczas pokazu historycznego pt.,,Staropolski Sarmatyzm i Epoka Szlachecka artyści zaprezentowali obyczaje i kulturę epoki, pokazali ekwipunek i uzbrojenie z tamtych czasów,dużą kolekcję broni i rekwizytów pokazali jak działało dawne prawo, przedstawili narzędzia tortur oraz pokazali jak wyglądały gry i zabawy plebejskie. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.

 

Bal Karnawałowy

5 marca 2014

 

W dniu 27. 02 nasza szkoła zamieniła się w magiczne miejsce. Rano do szkoły przyszły te same dzieci, które widujemy codziennie, lecz później przedszkolaki i uczniowie zamienili się w księżniczki,, motylki, rycerzy oraz w  inne postacie z bajek, baśni oraz naszych marzeń.W czwartek w szkole odbył się bal karnawałowy. Sala zamieniona została na salę balową, pełną pięknych kolorowych ozdób oraz balonów. To w niej zebrały się wszystkie dzieci wraz z nauczycielkami oraz z rodzicami którzy chcieli uczestniczyć w zabawie swoich pociech.Zabaw oraz tańców było bardzo wiele. W sali balowej wspaniałą zabawę uwieczniali swymi aparatami, przybyli rodzice.Po zakończeniu zabawy wszystkie dzieci zmęczone, lecz zadowolone i pełne wrażeń rozeszły się do swoich domów.

 

4 marca 2014

 

Uczestnicząc w dniach od 09 do 22 lutego 2014 r. w zagranicznym kursie metodycznym, który odbył się w Richard Language College w Bournemouth, nauczyciel języka angielskiego  Danuta Rusek podnosiła swoje kwalifikacje zawodowe w zakresie poznawania nowych technik i metod nauczania języka obcego oraz poznawała wymagania brytyjskiego systemu edukacji i jego struktury. W czasie zajęć jak i w chwilach wolnych międzynarodowa grupa uczestników kursu poznawała kulturę i bogatą historię uroczego regionu Dorset

Szkolenie mogło się odbyć dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanemu ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego, a realizowane było w zakresie programu „Uczenie się przez całe życie” w działaniu „COMENUS: Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej (IST)”

 

Dzień Seniora 14 I 2014 r.

24 stycznia 2014

14 lutego 2014 r. odbył się w naszej szkole Dzień Seniora. To święto na trwałe zagościło w szkolnym kalendarzu imprez. Dzieci bardzo się starały, deklamowały wiersze, śpiewały piosenki.tańczyły a jubilaci ze wzruszeniem śledzili popisy swoich wnucząt. Przedszkolaki i uczniowie klas I-VI cieszyli się ,że babcie i dziadkowie życzliwie przyjęli ich występy.Oklaskom nie było końca.-Przecież wiadomo nie od dzisiaj, że właśnie wnuki są dla babć i dziadków największą dumą i radością. Na zakończenie dzieci obdarowały swoich gości własnoręcznie wykonanymi kwiatami i laurkami oraz zaprosiły na słodki poczęstunek.

 

Jasełka

27 grudnia 2013

 

6 grudnia-Mikołajki

12 grudnia 2013

Na ten dzień wszyscy czekali z utęsknieniem a najbardziej nasze maluchy. Już od rana  z niecierpliwością wyglądały wizyty św. Mikołaja.Przed południem wreszcie przybył.Radości było wiele. Każde dziecko mogło sobie zrobić zdjęcie pamiątkowe  z niezwykłym gościem.

 

Ślubowanie klasy I

23 października 2013

Dnia 14 października 2013r. w Dniu Edukacji Narodowej odbyło się w naszej szkole uroczyste ślubowanie uczniów klasy I. Dzieci pod kierunkiem swojej wychowawczyni pani Marzeny Nowakowskiej przygotowały bogaty program artystyczny. Poprzez wiersze, piosenki i inscenizacje pokazały, że wiedzą jak należy zachowywać się w szkole i poza nią,znają zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i są w pełni gotowe do zdobywania wiedzy i umiejętności. Zakończeniem tej części uroczystości było wypicie przez uczniów ,,eliksiru mądrości", który był wyjątkowo kwaśnym doświadczeniem. Uczniowie jednak poradzili sobie ztym zadaniem wyśmienicie - z pełnym uśmiechem. Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna.Uczniowie przystąpili do uroczystego ślubowania, a następnie dyrektor szkoły pani Bernadeta Gruszka pasowała, każdego z nich na Ucznia Szkoły Podstawowej w Ostrowie. Dopełnieniem uroczystości były pluszowe niespodzianki przygotowane przez rodziców, oraz samodzielnie wykonane upominki przez uczniów klas I-III. Po zakończonej uroczystości uczniowie klasy I razem z rodzicami i wychowawczynią spędzili miłe chwile w swojej klasie. Rodzice przygotowali dla nich słodki poczęstunek.

 

Jesienne Sprzątanie Świata

18 października 2013

7października 2013r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji Sprzątania Świata. Tegoroczna już 20 akcja odbyła się pod hasłem „Odkrywamy Czystą Polskę!”. Celem akcji było skuteczne i efektywne kształtowanie postaw dzieci zgodnych z etyka ekologiczną. Uczniowie pod opieką nauczycieli porządkowali wyznaczone tereny. W trakcie pogadanek na godzinach wychowawczych uczniowie dowiedzieli się jak prawidłowo postępować z odpadami i – co jeszcze ważniejsze – co zrobić, by było ich jak najmniej. Akcja odbyła się we współpracy z Urzędem Gminy i Miasta w Proszowicach. Za okazaną pomoc dziękujemy.

 

 

 

Święto Szkoły Podstawowej w Ostrowie 2013

25 września 2013

15 września 2013 obchodziliśmy 69 rocznicę katastrofy samolotu alianckiego ,,Liberator" lecącego na pomoc powstańcom warszawskim. Wszyscy uczniowie i nauczyciele pod przewodnictwem pani dyrektor Bernadety Gruszki uczestniczyli w uroczystej Mszy Św. którą odprawił ksiądz kanonik Jan Majka.Następnie po przejściu na szkolny plac hołd poległym lotnikom złożyły delegacje samorządu gminnego i powiatowego na czele z burmistrzem Janem Makowskim, 8 Bazy Lotnictwa Transportowego Kraków-Balice ,którą reprezentowali ppłk.L. Leśniak.ppor.R. Stępiński, ppor. T. Stanek, st. sierż. A Szczygło. Kilkuset zgromadzonych gości i mieszkańców oglądało występy artystyczne w wykonaniu uczniów naszej szkoły. po części oficjalnej uczniowie i goście wzięli udział w pokazie wyposażenia wojskowego pilotów. Do późnych godzin popołudniowych wszyscy uczestniczyli w szkolnym festynie.

 

Zapalmy Światło Wolności - 13 grudnia 2012

19 grudnia 2012

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Ostrowie zapalili Światło Wolności 13 grudnia 2012 ,w ramach akcji "Zapalmy Światło Wolności" ,która upamiętniała wprowadzenie Stanu Wojennego 13 grudnia 1981.

 

"Przez angielski odkrywam świat"

12 listopada 2012

"Przez angielski odkrywam świat"

Stowarzyszenie Aktywnych Nauczycieli Języków Obcych rozpoczęło we wrześniu wdrażanie projektu językowego pod nazwą "Przez angielski odkrywam świat". Jest on realizowany w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ENGLISH TEACHING, którego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA. Przedsięwzięcie dotyczy czterech szkół podstawowych z powiatu proszowickiego: SP Książnicach Wielkich, SP w Żębocinie, SP w Ostrowie oraz SP w Biórkowie Wielkim.

Co tydzień odbywają się 4 formy dodatkowych zajęć językowych dla dzieci:

- dla uczniów klas 1 - "Zajęcia artystyczne z językiem angielskim", podczas których poznawanie języka jest łączone z nauką piosenek, odgrywaniem scenek, przygotowywaniem krótkich występów i przedstawień oraz wykonywaniem prac plastyczno-technicznych. Głównym celem jest więc kształtowanie motywacji do nauki przez sensowne, typowe dla wieku dzieci działanie, dające przyjemność i pozwalające wprowadzać proste treści językowe.

- dla uczniów klas 2-3 - "Zajęcia przyrodnicze z językiem angielskim", podczas których poruszane są w języku angielskim takie tematy, jak: opisywanie pogody, planety Układu Słonecznego, zdrowa i niezdrowa dieta, cykl rozwojowy owadów, katastrofy naturalne, ekologiczny styl życia i inne zagadnienia bliskie zainteresowaniom dzieci. Poprzez angielski dzieci uczą się ciekawych rzeczy o świecie wokół nich.

- dla uczniów klas 4-6 - "Zajęcia kulturowe z językiem angielskim", podczas których dzieci uczą się o krajach anglojęzycznych, najciekawszych atrakcjach turystycznych, świętach i zwyczajach, a także słynnych osobach z tych krajów.

- również dla uczniów klas 4-6 - "Zajęcia projektowe z językiem angielskim", w których dzieci pracują metodą projektu i przygotowują własną grę planszową dla osób uczących się angielskiego, a przy okazji same powtarzają najważniejszy materiał leksykalny i gramatyczny.

Na zakończenie projektu w każdej ze szkół odbędzie się Szkolny Dzień Języków Obcych, podczas którego wyniki całorocznych trudów zostaną przedstawione całej szkolnej społeczności, nauczycielom, rodzicom i zaproszonym gościom. Następnie uczniowie reprezentujący każdą ze szkół spotkają się na Międzyszkolnym Święcie Języków, podczas którego pokażą sobie nawzajem to, czego się nauczyli oraz nawiążą nowe znajomości.

Oprócz wsparcia dla uczniów projekt pozwoli wzbogacić szkolne pracownie języka angielskiego we wszystkich szkołach o nowe pomoce dydaktyczne. Pojawią się w nich nowe, ciekawe lektury anglojęzyczne, zestawy słowników oraz laptopy.

 

Halloween w naszej szkole

31 października 2012

Dnia 31 października 2012r. w naszej szkole odbył się "Halloween day", którego celem było zapoznanie dzieci ze zwyczajami związanymi z tym dniem. Każdy uczeń ubrany był w kolorach czarno-pomarańczowym co zwalniało z pytania.Pomysłodawcą akcji był samorząd uczniowski.

Zdjęcia można obejrzeć w galerii.

 

Ślubowanie

13 października 2012

Dnia 12.X.2012 r. w Szkole Podstawowej w Ostrowie odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów. Zebrani na sali gimnastycznej uczniowie, nauczyciele i rodzice podziwiali występy uczniów klasy I - recytację wierszy, śpiewanie piosenek. Popisy najmłodszych uczniów przyjęte zostały gromkimi brawami.

Jednak najważniejszym punktem było ślubowanie i pasowanie na ucznia. Dyrektor szkoły pani Bernadeta Gruszka przez dotknięcie prawego ramienia „zaczarowanym ołówkiem” dokonała aktu pasowania.

Na zakończenie uroczystości pierwszoklasiści otrzymali od wychowawczyni pani Grażyny Jachny dyplomy, a od rodziców upominki – pluszowe misie.

Galeria

 

Prezentacje naszych uczennic

30 kwietnia 2012

Zdrowa żywność

Chcemy być szczupli , zdrowi i mądrzy

 

Chcemy być zdrowi, szczupli i mądrzy

30 kwietnia 2012

Projekt „Chcemy być szczupli, zdrowi i mądrzy” realizowany był w Szkole Podstawowej w Ostrowie w okresie od lutego do kwietnia 2012 roku.

Jego podsumowaniem był Szkolny Festyn Zdrowia zrealizowany 27 kwietnia 2012r. Na początku festynu odbył się heapening ekologiczny. Uczniowie pracujący w zadaniu „Dbamy o naszą Ziemię” przedstawili w prezentacji efekty swoich działań – badań związanych z zanieczyszczeniami naszego regionu – powietrza, gleby i ziemi. Kolejnym punktem heapeningu był pokaz segregacji śmieci oraz krótki film edukacyjny „Felka rady na odpady” ilustrujący sposoby segregacji śmieci .

W myśl głównego hasła projektu „Chcemy być szczupli, zdrowi i mądrzy” uczniowie uczestniczący w zajęciach informatycznych w swojej prezentacji multimedialnej uświadamiali jak istotny dla człowieka jest zdrowy styl życia, mądre i prawidłowe użytkowanie komputera i Internetu.

Dużą atrakcją festynu była niewątpliwie degustacja zdrowej żywności przygotowanej przez grupę uczniów z warsztatów kulinarnych – kolorowych kanapek i owoców.

Uwieńczeniem proekologicznych działań projektu było posadzenie kwiatów w szkolnych ogródkach. Symbolem tych działań zostanie „Róża projektu” – wielokwiatowy krzew posadzony przy wejściu do budynku szkoły.

Zespół projektowy:

 

Sprzatanie Świata

16 kwietnia 2012

Jak co roku uczniowie szkoły podstawowej i niepublicznego gimnazjum w Ostrowie uczestniczą w akcji Sprzątania Świata. W sobotę 14 kwietnia 2012,

80 uczniów pod opieką nauczycieli i pracowników szkoły rozpoczęło porządkowanie okolicy – terenu wokół szkoły i kościoła, dróg dojazdowych i lasu. Wyposażeni w worki i rękawice uczniowie w ciągu 5 godzin zebrali ponad 100 worków śmieci, spośród których większość to szklane butelki , opakowania po artykułach spożywczych, środkach ochrony roślin, sprzęt gospodarstwa domowego. Niestety można zauważyć, że nawyk dbania o środowisko, estetykę otoczenia nie jest powszechny, o czym świadczą porzucone w przydrożnych rowach worki ze śmieciami. Z naszych obserwacji wynika, że nasz teren zaśmiecają głównie kierowcy poruszający się po naszych drogach. Cieszy fakt, że dzikich wysypisk jest coraz mniej. Być może działania proekologiczne przynoszą efekty.

Dyrekcja szkoły składa podziękowania Urzędowi Gminy i Miasta Proszowice za zapewnienie naszym uczniom posiłku.

 

Poranek wielkanocny

4 kwietnia 2012

 

Topienie Marzanny-powitanie wiosny przez najmłodszych

21 marca 2012

Obrzęd topienia Marzanny znany jest od co najmniej XV wieku. Miał on spowodować odejście zimy i uśpienia całej przyrody. Jak co roku uczniowie klas młodszych naszej szkoły wraz z nauczycielami wybrali się topić Marzanne, by powitać pierwszy dzień astronomicznej wiosny . Olbrzymią kukłę utopiono w stawie .Przyjście wiosny a odejście zimy stało się faktem. Dzieci powitały to okrzykiem radości. Zdjęcia zobacz w galerii.

 

Chcemy być szpuli, zdrowi i mądrzy !

21 marca 2012

Od 1 lutego do 30 kwietnia 2012 w Szkole Podstawowej w Ostrowie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki realizowany jest projekt pt.”Chcemy być szczupli, zdrowi i mądrzy!”. Biorą w nim udział prawie wszyscy uczniowie z klas I-VI, a zajęcia prowadzą szkolni nauczyciele.

Uczniowie uczestniczą w warsztatach i zajęciach dotyczących zagadnień ekologicznych, zdrowotnych, wyrównujących wiadomości i umiejętności z języka polskiego i matematyki oraz rozwijających zainteresowania artystyczne, informatyczne, zdolności do nauki języka angielskiego. Oprócz tego 22 uczniów uczestniczy w bezpłatnej nauce pływania pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Najatrakcyjniejsze dla dzieci są zajęcia kucharskie, polegające na samodzielnym przygotowaniu zdrowych posiłków.

Najważniejszym celem tych zajęć jest uświadomienie wagi zdrowego stylu życia - uprawiania sportu, racjonalnego i zdrowego odżywiania się oraz kształtowania postaw proekologicznych. Zakupione pomoce dydaktyczne, tablica multimedialna oraz różnorodność stosowanych metod i form pracy z dzieckiem uatrakcyjniają zajęcia. Uczestnicy projektu mają zapewnione darmowe posiłki w formie zdrowych przekąsek oraz profesjonalną opiekę

Podsumowaniem projektu będzie Szkolny Festyn Zdrowia, w trakcie którego uczniowie zaprezentują rezultaty swojej pracy.

Adrian Golis