Dzień Rodziny

21 maja 2016

dzień Rodziny

 

Informacja

20 maja 2016

We wtorek 24 maja o godz. 8:30 w budynku szkoły odbędzie się zebranie przewodniczących "Trójek klasowych" klas 0 - III.

 

Prezentacja kadr skoków narciarskich PZN w Szczyrku

12 maja 2016

Dziś 12 maja 2016  Fan club Kamila Stocha z Proszowic wyruszył na trening otwarty kadr polskich skoczków narciarskich,  przeprowadzony na kompleksie skoczni w Szczyrku Skalitem . Tuż po nim odbyła  się prezentacja Kadr Narodowych A, B i Młodzieżowej C oraz Kadry Narodowej Kobiet w skokach. Dziennikarze i fotoreporterzy  mieli okazję obejrzeć jak przebiegają pierwsze zajęcia na skoczni pod wodzą nowego trenera głównego polskiej kadry - Stefana Horngachera.

Odbyła  się krótka prezentacja kadr PZN w skokach narciarskich, którą poprowadził Prezes PZN Apoloniusz Tajner, a następnie sportowcy oraz sztab szkoleniowy byli do dyspozycji przedstawicieli mediów.

Czynny udział w tych spotkaniach wzięła grupa uczniów z SP nr 1 w Proszowicach oraz naszej Szkoły Podstawowej w Ostrowie pod opieką nauczyciela WF p. Zbigniewa Rybińskiego oraz fotoreportera Telewizji Proszowice p. Stanisław Bernackiego.  Uczniowie mieli możliwość rozmowy oraz wykonali  kilkanaście pamiątkowych zdjęć na skoczni oraz podczas konferencji prasowej. W wolnym czasie pomiędzy spotkaniami zwiedzili centrum Szczyrku oraz zażyli pierwszej kąpieli w w zimnej górskiej rzece Żylicy.

 

 

225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 maja 2016

Proszowice.

Wyjątkowo w przededniu 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zorganizowano w Proszowicach lokalne obchody święta.

Choć zmienił się termin, przebieg obchodów nie różnił się znacząco od tego, do czego proszowianie już zdążyli przywyknąć. Były poczty sztandarowe, strażacy-ochotnicy w galowych mundurach, delegacje z wiązankami kwiatów, które następnie zostały złożone pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, była wreszcie uroczysta msza w kościele. Jedynie podczas wystąpień większy akcent został położony na kwestie związane z przypadającym 2 maja Dniem Flagi. Skupił się na tym zwłaszcza burmistrz Grzegorz Cichy. - Patrząc na flagę należy widzieć nie tylko biel i czerwień. Należy widzieć całe państwo - można było usłyszeć. Wyjątkowo dopisali na uroczystości posłowie. Prof. Włodzimierz Bernacki przypomniał, że uchwalenie Konstytucji 3 Maja było odpowiedzią najbardziej świadomych obywateli na Prawa Kardynalne, które gwarantowały wszechwładzę magnaterii. -Zaborcy we własnym interesie zobowiązali się do ich przestrzegania - przypomniał. Władysław Kosiniak-Kamysz wezwał do zasypywania różnic pomiędzy Polakami. - Za mało jest w nas tolerancji do innych poglądów - mówił. Norbert Kaczmarczyk prosił natomiast, by spojrzeć na czasy, w których żyjemy z odpowiedniej perspektywy. - Najgorszy dzień czasu pokoju jest o wiele lepszy, niż najpiękniejszy dzień wojny - przekonywał.

O oprawę muzyczną imprezy zadbała orkiestra dęta z Żębocina, młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 i zespół Na Krakowska Nutę.

P1320591

 

Dzień Ziemi

29 kwietnia 2016

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o odpowiedzialności ekologicznej – namawia do dbania o środowisko naturalne, uczy zasad ekologii i ukazuje korzyści płynące z recyklingu.

Z tej okazji 29 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Lotników Alianckich w Ostrowie oraz w Niepublicznym Gimnazjum w Ostrowie odbyły się uroczyste obchody Dnia Ziemi.

Uczniowie szkoły przygotowali specjalne przedstawienie i zabrali swych gości na ,,leśny piknik”, podczas którego uczyli zasad zachowania się w lesie, jak również przeprowadzili szkolenie z zakresu prawidłowej segregacji śmieci. Młodzież wprowadziła zebranych w radosny nastrój, wykonując piosenki o tematyce ekologicznej, nawołujące do szacunku wobec Matki Ziemi.

Następnie uczestnicy obchodów z zaciekawieniem wysłuchali wykładu prof. dr hab. Andrzeja Dubiela na temat Wpływu człowieka na środowisko. Celem prezentacji było propagowanie ochrony środowiska oraz uświadomienie młodym ludziom tego, że człowiek jest integralną częścią otaczającej przyrody. W dalszej części dr Stanisław Flaga wygłosił referat, dotyczący Ginących gatunków pszczół. Zgromadzeni goście z entuzjazmem oglądali fotografie, dotąd nieznanych im, różnorodnych gatunków tychże owadów.

W tym dniu rozstrzygnięto również konkurs plastyczny pod hasłem Jestem ekologiczny. Przy tworzeniu prac, wykorzystano surowce wtórne. Ukazywały one zagrożenia, płynące z ingerencji człowieka w środowisko naturalne, jak również nawoływały do odpowiedzialności wobec otaczającego krajobrazu. Uczestnikami konkursu byli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Ostrowie oraz Niepublicznego Gimnazjum w Ostrowie. Złożono różnorodne prace, które można było obejrzeć w przygotowanej gablocie. Wręczone liczne nagrody i wyróżnienia.

Następnie Klub Miłośników Przyrody ,,Rzekotka” zaprezentował swą działalność oraz powitał nowych członków, wręczając im honorowe legitymacje.

Popularnością cieszyły się także warsztaty kulinarne, podczas których uczniowie przygotowywali ekologiczne dania i koktajle.

Zwieńczeniem obchodów Dnia Ziemi było sadzenie drzewek pod patronatem prof. dr hab. Andrzeja Dubiela, które będą ozdabiać teren wokół szkoły oraz przypominać o tym, iż o środowisko należy dbać każdego dnia.

 

Maraton Pływacki - Akcja Zdrowie Ostrów

28 kwietnia 2016

Kilkaset osób wzięło  udział w pierwszym proszowickim maratonie pływackim. Impreza została zorganizowana w ramach trwającej już od ponad roku „Akcji Zdrowie”, finansowanej z Funduszy Norweskich. Dystans pokonywali m innymi  dr Wojciech Skucha (koordynator ds. medycznych), Marek Szymański, Miłosz Grochot oraz reprezentujący gminę burmistrz Grzegorz Cichy, prezes MOSiR Dariusz Pomykalski i Małgorzata Grochot. Po nich przyszła kolej na dzieci. Tłumnie zjawili się na pływalni uczniowie szkół podstawowych, następnie gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich.

Uczniowie naszej szkoły  wystąpili w składzie i osiągnęli następujące wyniki w długości przepłyniętego odcinka :

1.Julia Kozera 800 m

2. Dominika Szczęch 550 m

3. Sebastian Kaczmarczyk 850 m

4.Amelia Wątek 850 m

5.Aleksandra Pypno 800 m

6.Jakub Kaczmarczyk 550 m

7. Zofia Olender 550 m

8. Juri Yegorow 550 m

9. Olga Świeca 800 m

 5720e4ad31034_p

 

Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego

28 kwietnia 2016

W związku ze zbliżającym się Dniem Ziemi p. mgr Jolanta Szczesiul zorganizowała konkurs plastyczny pod hasłem „Jestem EKO-logiczny”. Jego celem było rozwijanie wrażliwości ekologicznej i artystycznej, zwiększenie poziomu świadomości ekologicznej, propagowanie idei proekologicznego stylu życia oraz zasad prawidłowej segregacji odpadów , jak również wtórne wykorzystanie odpadów jako tworzywa artystycznego.

Na konkurs wpłynęło 65 prac. Pomysły były niezwykłe, nad wyraz kreatywne. Prace konkursowe wykonane były z zastosowaniem różnorodnych technik i wielu ciekawych materiałów. Komisja konkursowa brała pod uwagę przede wszystkim samodzielność wykonania pracy, zgodność z tematem, pomysłowość i estetykę.

Oto lista laureatów:

- w kategorii klas I-III

I m Gabriela Wąsowicz

II m Franciszek Zwoliński

III m Damian Szymczyk

Wyróżnienie:

Wiktoria Filip, Wiktor Świeca, Kacper Szymczyk, Bartłomiej Grzyb

- w kategorii klas IV-VI

I m Katarzyna Żabińska

II m Marcelina Sendek

III m Wiktoria Jamróz

Wyróżnienie:

Emilia Kotyza, Klaudia Szymczyk, Olga Świeca, Karolina Maj, Patryk Labiś

Autorzy nagrodzonych prac otrzymali dyplomy oraz piękne książki. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do obejrzenia wspaniałych prac w naszej galerii.

 

Dzień Ziemi

23 kwietnia 2016

Szkoła Podstawowa im. Lotników Alianckich w Ostrowie oraz Niepubliczne Gimnazjum w Ostrowie serdecznie zapraszają na uroczyste obchody Dnia Ziemi, które odbędą się w dniu 29.04.2016 r. o godz. 900

 Program obchodów:

 1. Wykład prof. dr hab. Andrzeja Dubiela – „Wpływ człowieka na środowisko”
 2. Wykład dr Stanisława Flagi – „Ginące gatunki pszczół”
 3. Prezentacja działań Klubu Miłośników Przyrody „Rzekotka” – p. Ewa Gołąb
 4. Część artystyczna w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum
 5. Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Jestem ekologiczny”
 6. Warsztaty kulinarne dla uczniów
 7. Degustacja przygotowanych potraw
 8. Sadzenie drzewek pod patronatem prof. dr hab. Andrzeja Dubiela
 9. Zakończenie i pożegnanie gości oraz uczestników

 

Vive Tauron Kielce - MMTS Kwidzyn- mecz piłki ręcznej

23 kwietnia 2016

W piątek 15 kwietnia uczniowie szkoły podstawowej kibicowali podczas pojedynku półfinałowego play-off o mistrzostwo Polski pomiędzy Vive Tauronem Kielce, a MMTS-em Kwidzyn. Mecz był bardzo interesujący i mogliśmy na własne oczy podziwiać takie gwiazdy piłki ręcznej jak Szmal, Jurecki, Reichmann, Chrapkowski, Bielecki , Jachlewski czy Lijewski. Po zaciętej walce szczypiorniści Vive Tauronu Kielce pokonali MMTS Kwidzyn 38:25.

 

 

„JUŻ PŁYWAM”

13 kwietnia 2016

Już w najbliższą sobotę 16 kwietnia rusza projekt „Już pływam”. Grupa uczniów pod opiekę pani Małgorzaty Smusz będzie wyjeżdżała spod budynku szkoły w soboty o godz. 13:15. Zajęcia na krytej pływalni w Proszowicach będą trwały od godz. 14:00 do 16:00. Powrót jest przewidziany na godz. 16:30.

Terminy wyjazdów na basen:

Sobota: 16 kwietnia, 23 kwietnia, 30 kwietnia, 7 maja, 14 maja, 21 maja, 28 maja, 4 czerwca,

11 czerwca, 18 czerwca.

 

 

Ogłoszenie

13 kwietnia 2016

Zbiórka uczestników wyjazdu do Kielc na mecz piłki ręcznej odbędzie się piątek 15 kwietnia 2016r.  o godz. 14.00 przed budynkiem szkoły. Powrót wieczorem.

 

Szkolenie dla uczniów szkoły podstawowej „Środki psychoaktywne fakty, mity, pytania dotyczące uzależnienia”.

13 kwietnia 2016

W dniu 12.04.2016 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie profilaktyczne z panem Markiem Szczotkowskim, w którym uczestniczyli uczniowie klas IV-VI. Na szkoleniu zostały przedstawione uczniom fakty i stereotypy związane z alkoholem, narkotykami i nikotyną, zaprezentowane zostało to w jaki sposób działają substancje psychoaktywne i jak tworzy się droga do uzależnienia. Spotkanie miało na celu także uświadomienie uczniom jakie zagrożenia wynikają z wkroczenia na „ścieżkę inicjacyjną”.

 

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - eliminacje powiatowe

13 kwietnia 2016

W dniu 11 kwietnia 2016 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Proszowicach odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Reprezentantka naszej szkoły – Justyna Rokita ( uczennica klasy VI) pokonała 17 uczestników z różnych szkół i zajęła II miejsce w tym konkursie.

Serdecznie gratulujemy Justynie i życzymy kolejnych sukcesów.

 

Powiatowe Indywidualne Biegi Sztafetowe

13 kwietnia 2016

11 kwietnia 2016 r. w miejskim parku w Proszowicach odbyły się Powiatowe Indywidualne Biegi Sztafetowe. Naszą szkołę reprezentowało 18 uczniów podzielonych na dwie grupy - dziewcząt i chłopców. Drużyna dziewcząt zajęła IV miejsca, natomiast chłopców V miejsce. Nasi sportowcy startowali w następującym składzie:

klasa IV

 • Zuzanna Świeca,
 • Sendek Marcelina,
 • Jamróz Wiktoria,
 • Olender Sylwia,
 • Ostrowski Marcin,
 • Wąsowicz Jakub,
 • Rokita Łukasz,

klasa V

 • Gronba Zuzanna,
 • Gołdyn Agnieszka,
 • Sekunda Patryk,
 • Lytvynova Sofiia,
 • Kura Konrad,
 • Sekunda Adam,
 • Stefański Mateusz,

klasa VI

 • Grabski Jakub,
 • Kaczmarczyk Jakub,
 • Maj Karolina,
 • Pypno Aleksandra,
 • Sekunda Klaudia,

 

 

Kibicowaliśmy szczypiornistom

13 kwietnia 2016

W niedzielę 10 kwietnia  2016 roku w hali MOSiR w Proszowicach odbył się Towarzyski turniej piłki ręcznej mężczyzn. Na czele z Panem Burmistrzem – Grzegorzem Cichym – uczniowie naszej szkoły dopingowali sportowców. Turniej obfitował w wiele emocjonujących akcji, widowiskowe rzuty oraz zaciętą rywalizację. Brały w nim udział 4 drużyny: Uniwersytet Rolniczy Kraków, LUKS Skrzyszów, UKS Krakowiak juniorzy, UKS Krakowiak seniorzy.

 

Ogłoszenie

12 kwietnia 2016

W związku z egzaminami gimnazjalnymi, które odbędą się 18, 19, 20 kwietnia 2016r. uczniowie klas 0 - VI nie mają zajęć lekcyjnych zgodnie z Zarządzeniem Dyrektora Szkoły Podstawowej z dnia 10 września 2015r. w sprawie dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2015/2016.

 

Zebranie z rodzicami

9 kwietnia 2016

12 kwietnia 2016 roku w godzinach od 15:00 do 17:00 w Szkole Podstawowej odbędzie się zebranie wychowawców klas z rodzicami, ponadto dyżur pełnić będą pozostali nauczyciele.

 

9 kwietnia 2016

" Kto czyta książki żyje podwójnie..." (Umberto Eco)

W dniach od 30 marca do 8 kwietnia 2016 roku w Szkole Podstawowej i Gimnazjum odbył się Kiermasz Taniej Książki dzięki współpracy z Hurtownią w Tuliszkowie. Cieszył się on ogromną popularnością wśród dzieci i młodzieży, jak również nauczycieli i rodziców. Celem kiermaszu jest rozwijanie i propagowanie czytelnictwa.

 

 

 

1 kwietnia 2016

" Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty"

W dniach 30 i 31 marca 2016r. dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I - III powitały wiosnę. Symbol zimy - Marzanna została wrzucona w toń wody i pożegnana wierszem oraz piosenką. Wszyscy uczestnicy obrzędu cieszyli się z nadejścia upragnionej pory roku - wiosny, która powitała wszystkich ciepłymi promieniami słońca i śpiewem ptaków.

 

Sprawdzian Szóstoklasisty

1 kwietnia 2016

Przypominamy, że 5 kwietnia (wtorek) szóstoklasiści piszą sprawdzian. Tego dnia nie ma lekcji. Wypoczętych, pełnych dobrego nastawienia, wystrojonych na galowo uczniów klasy szóstej zapraszamy do szkoły o g. 8.30. Trzymamy kciuki.

 

Poranek Wielkanocny

23 marca 2016

23 marca 2016 roku ostatniego dnia przed świętami uczniowie  Szkoły  Podstawowej i Niepublicznego Gimnazjum w Ostrowie zaprezentowali  wspaniały występ artystyczny, którego myślą przewodnią były słowa, iż  : " Pan Jezus zmartwychwstał i żyje wśród nas ". Uczniowie śpiewali wielkopostne pieśni i pięknie interpretowali słowa Pisma Świętego okresu Wielkiego Postu. Poranek wielkanocny,który wprowadził nas w klimat świąt stał się przedsmakiem rodzinnego świętowania i może także stał się zachętą do  aktywnego udziału w  ich przygotowaniach.

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Przed nami wiosenna przerwa.

Kończącym akcentem uroczystości było wzajemne składanie życzeń,

korzystając z okazji życzymy-Wam zdrowych,wesołych i radosnych świąt.

Niechaj baby,mazurki rozpływają się w ustach,a wiosenne promienie słoneczne rozgrzewają wszystkie serca.

                                                                                               Wesołego Alleluja!!!  

 

Warsztaty

23 marca 2016

Dnia 23 marca 2016 roku w Szkole Podstawowej im.Lotników Alianckich  w Ostrowie zostały przeprowadzonewarsztaty dla klas I-III  z Tolerancji i szacunku - "inny nie znaczy gorszy", dla klas IV-VI z uzależnień, dopalaczy - "być wolnym, problematyka uzależnień" Organizatorem warsztatów było Centrum Profilaktyki i Reedukacji"Atelier"- prowadzącym był p.Tomasz Sikora.

 

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

22 marca 2016

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej  pt. " Młodzi zapobiegają pożarom " - eliminacje gminne w Proszowicach jej laureatem z pierwszej grupy wiekowej Szkoły Podstawowe została Justyna Rokita kl.VI  ze Szkoły Podstawowej w Ostrowie .

Zwycięzcom nagrody wręczyli członkowie komisji organizacyjnej konkurs  oraz p. Iwona Latowska z-ca Burmistrza G i M Proszowice.

 

"Już pływam"

22 marca 2016

Małopolski projekt pn.”Już pływam” – 2016
 

w ramach zadania:
 

Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży
 

realizowany w Gminie Proszowice poprzez:

 • uczestnictwo w projekcie 460 uczniów klas IV-VI ze szkół podstawowych z terenu Gminy i Miasta Proszowice. Czas trwania projektu 14 marca - 20 czerwca 2016 r.
 • udział uczniów w projekcie to 20 godz. zajęć nauki pływania z instruktorem podczas 10 sobotnich lub niedzielnych dwugodzinnych pobytów na basenie  –  Kryta Pływalnia MOSIR w Proszowicach
 • udział własny Rodziców to wpłata 50 zł za dziecko
 • opiekę nad uczniami sprawują nauczyciele pracujący w projekcie
 • kadrę instruktorską oraz opiekę ratowników zapewnia MOSIR Proszowice

Finansowanie projektu:

 • Środki własne Gminy Proszowice - 43%
 • Pomoc finansowa Województwa Małopolskiego - 30%
 • Środki własne Rodziców - 27%

DEKLARACJA  UDZIAŁU W PROJEKCIE „ JUŻ PŁYWAM”

Harmonogram "Już Pływam" 2016

 

 

Sukcesy naszych uczniów

19 marca 2016

Konkurs recytatorski "Oczarowani Bajką" organizowany przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach. Etap powiatowy:

I miejsce - Zofia Olender  kl.VI

II miejsce - Gabriela Wąsowicz kl. III

"W trosce o nasze bezpieczeństwo"

XVIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży 2015/2016 organizowanego przez  Komendę Główną Straży Pożarnej. Etap powiatowy :

I miejsce - Damian Szymczyk  kl. I

II miejsce - Wiktoria Jamróz kl. IV

III miejsce - Emila Kotyza kl. V

Pisanka wielkanocna - konkurs plastyczny organizowany przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach

I miejsce - Lena Placek  kl I

 

Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny

18 marca 2016

W czwartek 17 marca 2016 odbyła się XXV edycja Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny. W naszej szkole w matematycznych zmaganiach wzięło udział 9 uczniów. Uczniowie rozwiązywali testy w następujących kategoriach:

Maluch”  - klasa 4

 • Jakub Wąsowicz
 • Łukasz Rokita
 • Krystian Marzec
 • Katarzyna Żabińska
 • Marcelina Sendek

Beniamin” - klasy 5 i 6"

 • Emilia Kotyza
 • Klaudia Szymczyk
 • Justyna Rokita
 • Olga Świeca

Każdy uczestnik Konkursu otrzymał w prezencie upominek - układankę przestrzenną PENTOMINO. Czekamy z niecierpliwością na wyniki ! Za wszystkich startujących trzymamy mocno kciuki i życzymy sukcesów !

WARTO WIEDZIEĆ

"Kangur Matematyczny" narodził się w latach osiemdziesiątych w Australii . Po raz pierwszy w Europie konkurs odbył się we Francji w 1990 roku. Matematycy francuscy rozpropagowali go na pozostałe kraje europejskie i nie tylko. Polska po raz pierwszy przystąpiła do tego konkursu w 1992 roku .Patronat nad konkursem objął Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Międzynarodowy konkurs "Kangur Matematyczny" jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, od klasy drugiej szkoły podstawowej do klas maturalnych. Jest atrakcyjny ze względu na nieszablonowe i zabawne zadania oraz prostą formułę (charakter jednorazowego testu). Uczestnicy na całym świecie rozwiązują te same zadania tego samego dnia. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut.

 

Małopolski Konkurs Recytatorski Poezji K. I .Gałczyńskiego " Siódme Niebo "

17 marca 2016

Małopolski Konkurs Recytatorski Poezji  K. I .Gałczyńskiego " Siódme Niebo " organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury im.K.I.Gałczyńskiego w Krakowie, który odbył się 26 lutego 2016 roku dla Szkół Podstawowych,po wysłuchaniu 79 recytatorów  z krakowskch i małopolskich Szkół Podstawowych postanowił przyznać:

wyróżnienie dla Zofii Olender - kl. VI Szkoła Podstawowa w Ostrowie

 

Karta świąteczna Wielkanoc 2016 , " Aniołek dla chorego"

16 marca 2016

wielkanocwielkanoc2

 

14 marca 2016

" O wierzbo moja ...drzewo najmilszej , rodzinnej piosenki " (T.Lenartowicz)

Przez dwa dni 11 i 12 marca obchodzono w naszej szkole jubileuszowe X Małopolskie Dni Wierzby Głowiastej.

W pierwszym dniu uczestnicy wysłuchali wykładów na temat ptaków i energii odnawialnej. Rozrywkę zapewnili uczniowie Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych oraz nasi uczniowie w prezentacji słowno-muzycznej "Ocalić od zapomnienia ". Rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Wierzby w polskim krajobrazie" na który nadesłano 132 prace. W drugim dniu w akcji ogławiania wierzby brało udział 50 uczniów pod okiem opiekunów i strażaków. Ukoronowaniem akcji było sadzenie wierzby. Później zgromadzeni goście mogli wysłuchać wykładów o tematyce historii Ostrowa. Dokonano wyboru Króla i Królowej wierzby na rok 2016. Uczestnicy i goście mogli degustować dań przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich. W swoich wystąpieniach zaproszeni goście m.inn. Marszałek woj. małopolski p.Wojciech Kozak i poseł RP prof. Włodzimierz Bernacki docenili rangę Dni Wierzby i ich proekologiczną rolę. Możemy mieć nadzieję ,że przyszłoroczne obchody również spełnią oczekiwania organizatorów i gości.

 

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Wierzby wokół nas”

11 marca 2016

Na konkurs plastyczny pt."Wierzby wokół nas" wpłynęło 132 prace plastyczne, uczniów z 7 szkół powiatu proszowickiego:

 • Szkoła Podstawowa  i Niepubliczne Gimnazjum z Ostrowa
 • Zespół Szkół z  Kościelca
 • Zespół Szkół z Klimontowa
 • Szkoła Podstawowa nr z Proszowic
 • Niepubliczna Szkoła Podstawowa ze Stogniowic
 • Zespół Szkół Rolniczych z Piotrkowic Małych

Komisja Konkursowa w 18 osobowym składzie pod przewodnictwem p. Jolanty Szczesiul i p. Ewy Gołąb wyłoniła następujące prace plastyczne w kategoriach:

w kategorii klas 1-3 szkoły podstawowe

I miejsce

Lena Placek

SP Ostrów

II miejsce

Maja Kaczmarczyk

SP nr1 P-ce

III miejsce

Aurelia Rajchel

SP  nr1 P-ce

I miejsce

Anna Szczęsny

SP Kościelec

II miejsce

Malwina Pomykalska

SP nr1 P-ce

III miejsce

Kacper Kurowski

NSP Stogniowice

Wyróżnienie

Anna Świątek  

SP Ostrów

II miejsce

Zuzanna Ziomek

SP nr 1 P-ce

Wyróżnienie

Praca zbiorowa świetlicy

SP nr 1 P-ce

Wyróżnienie

Eryk Kasperczyk

SP Ostrów

Wyróżnienie

Oskar Szopa    

SP nr 1 P-ce

w kategorii klas 4-6 szkoły podstawowe

I miejsce

Kamila Marzec

SP Kościelec

 

II miejsce

Emilia Kotyza

SP Ostrów

III miejsce

Wiktoria Jamróz

SP Ostrów

I miejsce

Wiktoria Nowak

SP Kościelec

 

II miejsce

Zofia Olender

SP Ostrów

III miejsce

Krzysztof Błaszkiewicz

SP nr 1 P-ce

Wyróżnienie

Łukasz Rokita

SP Ostrów

II miejsce

Adam Korbiński

SP nr 1 P-ce

 

Wyróżnienie

Karolina Adamiec

SP Kościelec

  Wyróżnienie

Alicja Adamczyk

SP Kościelec

 

w kategorii klas 1-3 gimnazjum

I miejsce

Weronika Domagała

GM Kościelec

II miejsce

Natalia Świeca

NG Ostrów

 

III miejsce

Aleksandra Wieczorek

GM Kościelec

Wyróżnienie

Marcin Stefańczyk

GM Kościelec

 

Wyróżnienie

Kacper Kania

NG Ostrów

Wyróżnienie

Karolina Chorązka

GM Klimontów

w kategorii szkół ponadgimnazjalnych

I miejsce

Agnieszka Golara

ZS Piotrkowice Małe

 

II miejsce

Adrian Siara

ZS Piotrkowice Małe

III miejsce

Angelina Zając

ZS Piotrkowice Małe

 

Wizyta w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie

8 marca 2016

W związku ze zbliżającymi się X Jubileuszowymi Małopolskimi  Dniami Wierzby Głowiastej - delegacja z przedstawicielami władz Gminy i Miasta Proszowice na czele z  p. Burmistrzem Grzegorzem Cichym i przedstawicielami Stowarzyszenia Proszowickich Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza "Zielononóżka", Strażakami i Paniami  z Koła Gospodyń Wiejskich z Ostrowa, oraz Dyrektorami Szkół: p.Dyrektor Anetą Dziedzic z Zespołu Szkół Rolniczych w Piotrkowicach Małych i p .Dyrektor Anną Kotyzą ze Szkoły Podstawowej w Ostrowie zaprosiła p.Marszałka Wojciecha Kozaka na tegoroczne obchody Dni Wierzby i podziękowała za objęcie honorowym patronatem organizowanej uroczystości.

foto

 

3 marca 2016

x_dni_wierzby_plakat_a3

 

Rekrutacja do przedszkola i I klasy

27 lutego 2016

Rekrutacja w Szkole Podstawowej w Ostrowie 

im. Lotników Alianckich

 

ZAPRASZAMY

dzieci do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej

 

ZASADY REKRUTACJI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W OSTROWIE

1.Do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Ostrowie przyjmuje się:

- dzieci zamieszkałe w obwodzie Szkoły Podstawowej w Ostrowie    – z urzędu;

- dzieci zamieszkałe poza obwodem Szkoły Podstawowej w Ostrowie, w przypadku gdy pozwalają na to warunki organizacyjne – na wniosek rodziców/prawnych opiekunów.

2.Rodzice /prawni opiekunowie dzieci zamieszkałych w obwodzie Szkoły Podstawowej w Ostrowie składają wypełnione Zgłoszenie do klasy pierwszej w przewidzianym terminie. Rodzice /prawni opiekunowie dzieci zamieszkałych poza obwodem Szkoły Podstawowej w Ostrowie składają wypełniony Wniosek o przyjęcie do klasy pierwszej w przewidzianym terminie.

3.Terminy postępowania rekrutacyjnego. ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY - od 01marca do 31 marca 2016r.  – składanie dokumentów o przyjęcie.

Dzieci kontynuujące edukację przedszkolną w dotychczasowym przedszkolu nie biorą udziału w rekrutacji – rodzice składają jedynie DEKLARACJĘ NA KOLEJNY ROK SZKOLNY O KONTYNUOWANIU WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego.

KLASA PIERWSZA – od 07  marca do 31 marca 2016r. – składanie wniosków o przyjęcie. Szkoła Podstawowa im. Lotników Alianckich w Ostrowie, obejmuje swym obwodem miejscowości: Kadzice, Ostrów, Posiłów (nr domów 2,8,26,34), Teresin (bez nr domów 2,5,7).

 

DSC01095

 

Powiatowy Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt

24 lutego 2016

Kontynuując zmagania sportowe ,dziś tj. 24.02.2016 dziewczęta z zacięciem i talentem sportowym uczestniczyły w turnieju piłki ręcznej.

Rozgrywając 3 mecze na hali sportowej w Proszowicach pokazały, że "jak się chce to się da ". Zagrały bardzo dobrze jak na swoje możliwości oraz  umiejętności, dorównując walecznością gimnazjalistkom. Od nich lepszymi okazały się nieco starsze uczennice z Klimontowa, którym jednak nie odpuszczały w grze zacięcie się broniąc strzeliły 3 bramki.

Kilka zdjęć z zawodów w galerii.

 

Turniej Piłki Ręcznej o Puchar Burmistrza Gminy i Miasta Proszowice

20 lutego 2016

Czas na kolejne turniejowe kibicowanie  ze strony naszych uczniów.

       W sobotę uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w sportowej imprezie w Proszowicach. Pod opieką Pani Moniki Wójcik przyjechali do Proszowic na halę sportową kibicować w I turnieju Piłki Ręcznej  o Puchar Burmistrza Proszowic.

W rozgrywkach zmierzyły się żeńskie drużyny SPR JKS Jarosław , Gościbia Sułkowice,  KS Cracovia 1906,  Dwójka Nowy Sącz.

Są to zespoły grające w II i III lidze piłki ręcznej, które przed sezonem ligowym zaprezentowały się w Proszowicach.

Po zaciętej rywalizacji najlepszą z nich okazała się drużyna z Jarosławia mająca w swoim składzie byłe zawodniczki I ligowe.

Uczniowie z Ostrowa jako  nieliczni  z dopingujących dzieci pozostali do końca zawodów sportowych. Oczywiście zostało to zauważone ze strony grających drużyn oraz kibiców i organizatorów.

 

Nauka Pływania

12 lutego 2016

Uczniowie klas drugich naszej szkoły w ramach realizacji 3 lekcji  wychowania fizycznego od dnia 11.02.2016 r. rozpoczęli zajęcia nauki pływania na krytej pływalni MOSiR w Proszowicach. Podstawowe czynności ruchowe w środowisku wodnym były dla wszystkich uczestników zajęć bardzo atrakcyjne. Dzieci bawiły się świetnie pod opieką instruktorów,  ratowników i  opiekunów, którzy z pełnym zaangażowaniem dbali o bezpieczeństwo jak i o dobrą zabawę.

 

Dzień Seniora

6 lutego 2016

W naszej szkole zaproszenie Babć i Dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych.

Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły,nie tylko dla dzieci,ale przede wszystkim dla seniorów-Babć i Dziadków.

To dzień pełen uśmiechów,wzruszeń,łez i radości.

Na wstępie Pani Dyrektor Anna Kotyza powitała wszystkich przybyłych gości -składając serdeczne życzenia.

W pięknie udekorowanej sali dzieci-przedstawiły program artystyczny,który rozpoczęli wspólnym tańcem - polonezem.

Podczas całej uroczystości seniorzy -Babcie i Dziadkowie podziwiali swoje pociechy.Mali  i więksi artyści z przejęciem odtwarzali swoje role,a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe i serdeczne słowa kierowane pod ich adresem.

Dzieci, poprzez wiersze, piosenki i taniec mogły wyrazić najukochańszym Babciom i Dziadkom,swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie.

Następnie przedszkolaki obdarowały swoich ukochanych gości upominkami przygotowanymi własnoręcznie.Były to piękne laurki z kwiatami.

Po części artystycznej zaproszono wszystkie Babcie i Dziadków na słodki poczęstunek.

 

Aktywne Ferie

17 stycznia 2016

W czasie ferii zimowych zapraszamy do udziału w pozalekcyjnych zajęciach sportowych, które będą odbywały się w hali sportowej -Proszowianka oraz hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 w okresie od 18 stycznia 2016 do 29 stycznia 2016 roku. Dodatkowo zapraszamy do udziału w zajęciach sportowych na krytej pływalni w Proszowicach, w dniu 28 stycznia 2016. Zajęcia będą odbywały się pod nadzorem nauczycieli, wg zamieszczonego poniżej harmonogramu.

Dojazd na zajęcia i z powrotem będzie odbywał się busem szkolnym.

Terminy zajęć:

 • 18 styczeń 2016 /poniedziałek/
 • 20 styczeń 2016/ środa/
 • 22 styczeń 2016 / piątek/
 • 25 styczeń 2016/poniedziałek/
 • 27 styczeń 2016 / środa/
 • 28 styczeń 2016 / czwartek/ - basen
 • 29 styczeń 2016 /piątek/

Termin zajęćProszowiankaSzkoła nr 1basen
18.01/poniedziałek/Grupa 1Grupa 2
20.01/środa/Grupa 2Grupa 3
22.01/piątek/Grupa 3Grupa 1
25.01/poniedziałek/Grupa 1Grupa 2
27.01/środa/Grupa 2Grupa 3
28.01/czwartek/ Wszyscy chętni
29.01/piątek/Grupa 3Grupa 1
wyjazdy7.4510.158:00
powroty10.1512.1511:30

 • Grupa 1 – Chłopcy kl. VI SP i Gim
 • Grupa 2- Dziewczęta SP i Gim
 • Grupa 3- Chłopcy SP

 

Dzień seniora

16 stycznia 2016

zaproszemie

 

Konkurs

12 stycznia 2016

konkurs

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

11 stycznia 2016

Dnia 10 stycznia 2016r. w całej Polsce odbył się XXIV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To wydarzenie od wielu lat stało się tradycją także dla naszej szkoły. Uczniowie klasy VI: Weronika Olender, Olga Świeca i III gimnazjum: Justyna Kotyza, Natalia Świeca, Kacper Kania, Kamil Sekunda bardzo chętnie przyłączyli się do wolontariatu. Wszyscy wolontariusze uzbierali 1974,04 zł. Dziękujemy im za pomoc i mamy nadzieję, że za rok powtórzą tę akcję charytatywną.

 • Weronika Olender 754,81zł
 • Olga Świeca 553,95 zł
 • Justyna Kotyza 134,22 zł
 • Kacper Kania 243,70 zł
 • Kamil Sekunda 62,85 zł

 

Jasełka w Kościele

11 stycznia 2016

10 stycznia 2016 roku w  Święto Chrztu Pańskiego po Mszach Świętych o godz.8:30 i 15:00 w Naszej Parafii w Kościele filialnym pod Wezwaniem Ducha Świętego w Ostrowie odbyły się jasełka, które wykonały przedszkolaki, dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej i Niepublicznego Gimnazjum w Ostrowie.

Przypomniały one wszystkim wiernym Narodzenie Bożego Syna w Betlejemskiej Grocie.

Młodzi aktorzy wcielili się w postacie,które oczekiwały na przyjście Jezusa na świat.

Wszystkim zebranym spotkanie z małymi, młodszymi i starszymi artystami dostarczyło wielu wzruszeń, a refleksyjne podejście do Narodzin Bożej Dzieciny przepełnione było wykonaniem pięknych kolęd i pastorałek.

"Aniołowie się radują ....", ,,ludzie ludziom ślą życzenia".

Hej kolęda,kolęda ...

 DSC03591

 

Wycieczka do Krakowa

9 stycznia 2016

7 stycznia 2016 roku odbyła się wycieczka uczniów klasy V Szkoły Podstawowej w Ostrowie do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przy ulicy Rajskiej 1.

Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem  zapoznali się historią budynku Biblioteki,  wielkością jej zbiorów, ilością działów oraz z ofertą jaką biblioteka kieruje do swoich użytkowników.

Dowiedzieli się, że biblioteka poza zwykłą działalnością udostępniającą swój księgozbiór, prowadzi też zajęcia edukacyjno-kulturalne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Zwiedzając dział multimedialny mogli również skorzystać sami z jego zbiorów, jak również poznać procedurę zostania czytelnikiem.

W Artetece zaś miłośnicy teatru i innych działów sztuki mają ogromną przestrzeń w której mogą rozwijać swoje zainteresowania, tworzyć, a także uzupełniać swoją wiedzę i nawyki. W zbiorach tych znajdują się E-booki, E-czasopisma, audiowizualia, płyty muzyczne i filmowe, audiobuki, oraz książki i czasopisma wydane w tradycyjnej formie.

Wszyscy zauważyli , że jest tam wiele przestrzeni i udogodnień dla osób niepełnosprawnych, niewidomych i dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać.

Wnętrze biblioteki bardzo nowoczesne, przestrzenne, przytulne i kolorowe dla czytelnika.

Książki pachną świeżą farbą drukarską, aż chce się zostać dłużej i poczytać.

 

Zabawa karnawałowa

8 stycznia 2016

W tym roku, uczniowie naszej szkoły bardzo hucznie świętowali karnawał. 7 stycznia we wspólnej zabawie dzieciom towarzyszyli animatorzy, którzy wspaniale prowadzili całą imprezę. Sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwą salę balową – balony, serpentyny, kolorowe światła – to wszystko wprowadziło niesamowity nastrój. Dzieciom ubranym w piękne i kolorowe stroje towarzyszyło wiele radości. Zabawa była niezapomniana!

Bez tytułu

 

Dyżury nauczycieli w okresie świątecznym

22 grudnia 2015

23.12.2015r.                 

8:00-10:30 Marta Lutecka,

10:30-12:30 Waldemar Lorens

28.12.2015r.                

8:00-10:30 Jolanta Szczesiul,

10:30-12:30 Dorota Dziura

29.12.2015r.

8:00-10:30 Katarzyna Szwajca,

10:30-12:30 Anna Kotyza, Zbigniew Rybiński

30.12.2015r. 

8:00-10:30 Danuta Rusek,

10:30-12:30 Dorota Bartkowska

31.12.2015r.

8:30-10:30 Małgorzata Smusz,

10:30-12:30 Grażyna Jachna, Marzena Nowakowska

 

22 grudnia 2015

 
  
 
„Patrzymy na Narodzonego w szopie. Bo chcemy jak najwięcej, na zapas, na cały rok nagromadzić światła w naszych duszach, by nam go nie zabrakło do następnego Bożego Narodzenia”. (Brat Roger)
 

Takie światełko rozpaliły w naszych sercach dzieci i młodzież ze szkoły w Ostrowie, które z wielkim zaangażowaniem pod kierunkiem pana Waldemara Lorensa przygotowały Bożonarodzeniowe Jasełka. Przedstawienie przeplatane tradycyjnymi kolędami wywarło niesamowite wrażenie i dostarczyło wzruszeń widowni, która z zainteresowaniem przyglądała się poczynaniom młodych aktorów. Role, jakie musieli oni odegrać należą niewątpliwie do trudnych. Wymagają bowiem emocjonalnego zaangażowania, by znana wszystkim historia Maryi i Józefa poszukujących miejsca dla narodzin Jezusa, na nowo ożyła i poruszyła. Dzieci stanęły na wysokości zadania. Odpowiednia charakteryzacja, scenografia, stroje, wspaniała gra, recytacja, muzyka i śpiew zasłużyły na uznanie, brawa i podziękowania pod adresem wszystkich, którzy przygotowali ten piękny spektakl.

 

22 grudnia 2015

 

"Kto czyta żyje wielokrotnie...."
(Józef Czechowicz)

Nasza Szkoła bierze udział w ogólnopolskim Programie  "Książki naszych marzeń"- który jest realizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem programu jest-promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych, poprzez umożliwienie zakupu książek do bibliotek szkolnych.

Biblioteka szkolna wzbogaciła się o 78 nowych pozycji książkowych, które pomogą  młodemu czytelnikowi w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata. Książki te swoją fabułą mają rozbudzać ciekawość młodego użytkownika, otaczającą go rzeczywistość i inspirować do twórczego działania. Podstawowym rezultatem programu ma być trwałe zainteresowanie młodych ludzi czytaniem. Dlatego tak istotne jest by, uczeń miał dostęp do książek, które go zainteresują, wciągną, zaintrygują.Tylko w ten sposób można rozwijać u dziecka kompetencje czytania ze zrozumieniem oraz wyrabiać w dziecku nawyk czytania i spowodować, by sięgnęło po książki również w dorosłym życiu. W ramach programu przewidziana jest współpraca bibliotek szkolnych z bibliotekami publicznymi i publicznymi bibliotekami pedagogicznymi. Biblioteki będą także wspólnie organizować wydarzenia służące popularyzacji i promocji czytelnictwa.

 

21 grudnia 2015

sp

 

Spektakl profilaktyczny „Ekoludek”

15 grudnia 2015

14 grudnia do naszej szkoły zawitali aktorzy impresariatu artystycznego z Krakowa, którzy przedstawili naszym najmłodszym uczniom spektakl profilaktyczny pt. „Ekoludek”. Spotkanie to miało na celu: -

 • promowanie zdrowego stylu życia,
 • poznanie zasad dbania o środowisko,
 • kształtowanie u dzieci świadomości ekologicznej,
 • nauka prawidłowego segregowania odpadów do pojemników,
 • zachęcanie dzieci do dbania o naszą planetę poprzez takie zachowanie jak: oszczędzanie wody i energii czy segregowanie śmieci

Bardzo sympatyczni bohaterowie - Ufoludek i Kot w zabawny sposób przekonywali uczniów, że nie warto spędzać wolnego czasu wyłącznie przed komputerem. Ruch na świeżym powietrzu, odpowiednia dieta i nawiązywanie relacji z rówieśnikami to podstawy zdrowia i dobrego samopoczucia. Młodzi widzowie dowiedzieli się jak dbać o własne zdrowie, zdrowie swoich najbliższych oraz o naszą planetę Ziemię.

 

Mikołajki

4 grudnia 2015

W związku z otwarciem basenu uczniów naszej szkoły odwiedziły p. Iwona Latowska z-ca Burmistrza GiM Prosowice i p. Marzena Migas dyrektor ZEAOKZiS , które podarowały mikołajkowy prezent w postaci biletu wstępu na basen. Miłym akcentem było spotkanie ze Św. Mikołajem.

 

Żywa lekcja zoologii

30 listopada 2015

Uczniowie z klas I – VI podczas pokazu zwierząt mogli zobaczyć na żywo pajęczaki, płazy i gady pochodzące z innych kontynentów. Pokaz przeprowadzony został w naszej szkole przez pracowników Firmy Edukacyjno – Pokazowej „Anolis” z Krakowa. Dzieci obserwowały z bliska ptasznika, skorpiona, żaby, jaszczurki, żółwiaka i węża oraz z zainteresowaniem słuchały ciekawych informacji na temat prezentowanych zwierząt. Pokaz zwierząt był dla wszystkich uczniów żywą lekcją zoologii.

 

Zakończenie projektu "Już pływam".

30 listopada 2015

Od 3 października do 28 listopada dzieci z klas podstawowych 1 – 3 miały możliwość nauki pływania w cyklu 16 godzi lekcyjnych podczas 8 dwugodzinnych wyjazdów. Uczniowie uczestniczący w projekcie zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa w wodzie, ze sposobami zapobiegania zagrożeniom, jak i zachowania się na basenie. Zajęcia miały także charakter ćwiczeń oswajających z wodą, ćwiczeń oddechowych w wodzie i ćwiczeń kształtujących elementarne techniki pływania. Wszystkim początkującym pływakom gratulujemy postępów i życzymy bezpiecznych i radosnych przygód z wodą.

 

Andrzejki

27 listopada 2015

Zgodnie z polską tradycją dnia 26.11.2015r. obchodziliśmy w naszej szkole Andrzejki. Zabawę, w której wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły zorganizował Samorząd Szkolny . Zadbano o dekorację, dobrą muzykę, a klasa VI przygotowała wróżby. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

26 listopada 2015

25 listopada przedszkolaki z naszej szkoły pielęgnując tradycję obchodziły "Światowy dzień pluszowego misia"

W tym dniu każde dziecko przybyło do przedszkola w towarzystwie swojego małego lub dużego przyjaciela-Misia. Przywędrowały misie małe, średnie i bardzo duże, białe, brązowe i zielone. Oczywiście każdy z nich był piękny i wyjątkowy.

Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy  w misiowej krainie,poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach związanych z misiem.

Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, zagadki i tańce misiowe, które były połączone z degustacją miodku.

 

Próbny sprawdzian

26 listopada 2015

25.11.2015r. nasi szóstoklasiści przystąpili do napisania próbnego sprawdzianu szóstoklasisty przygotowanego przez wydawnictwo Nowa Era. Zgodnie z harmonogramem o godzinie 9.00 uczniowie rozpoczęli pracę z arkuszem z języka polskiego i matematyki.  O 11.45 zmierzyli się z językiem angielskim. Próbny sprawdzian był przedsmakiem prawdziwego. Wystandaryzowane zadania testowe przygotowali doświadczeni eksperci zgodnie z najnowszymi wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

 

97 Rocznica Odzyskania Niepodległości

12 listopada 2015

W dniu 11 listopada 2015 r. delegacja naszej szkoły na czele z panią dyrektor Anną Kotyzą uczestniczyła w  lokalnych obchodach  97 Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Proszowicach.

 

11 listopada - Święto Niepodległości

11 listopada 2015

Święto Niepodległości przygotowane przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem nauczycielki historii, pani Jolanty Szczesiul miało w tym roku szczególnie uroczysty charakter.

Akademia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Wszyscy zebrani mieli okazję usłyszeć informacje o ważnych faktach z historii Polski - utracie niepodległości, walce o wolność i jej odzyskaniu. Porywające i wzruszające były pieśni legionowe wykonane przez szkolny chór. Zgromadzeni na sali gimnastycznej słuchacze wspólnie z chórem nucili melodie legionowych pieśni. Tegoroczne Święto Niepodległości stało się lekcją patriotyzmu, chwilą zadumy i refleksji nad losami Polski.

 

Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej

10 listopada 2015

129 listopada 2015 r. delegacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w uroczystości związanej z obchodami Remembrance Day, czyli Dnia Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej. Uroczystość na Cmentarzu Rakowickim miała bogatą oprawę. Po okolicznościowych przemówieniach Brytyjski Attaché Obrony płk Simon Blake odczytał Akt Pamięci. Po polsku Akt Pamięci przeczytał Brytyjski Konsul Honorowy Pan Kazimierz Karasiński. Po złożeniu wieńców i modlitwie o pokój ceremonia dobiegła końca. Nasi uczniowie po uroczystości zostali zaproszeni na poczęstunek do restauracji " Zbrojownia".

11

Zdjęcia pochodzą ze stron:

 

 

Rejonowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej

4 listopada 2015

Szkoła Podstawowa  w Ostrowie odniosła awans i zajęła II miejsce w Rejonowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w halowej piłce nożnej dziewcząt w Krzeszowicach.

Uczennice klasy VI rozegrały następujące mecze:

1.SP Ostrów- SP Nowa Góra 0:0

2.SP Ostrów-SP Antolka4:0

3.SP Ostrów-SP  Nowy Wiśnicz 1:0

4.SP Ostrów -SP Kłaj 1:1

W powyższych rozgrywkach brały udział:

Klaudia Sekunda,Karolina Maj,Wiktoria Makola, Olga Świeca, Martyna Milka, Aleksandra Pypno, Weronika Olender, Justyna Rokita, Klaudia Kura, Zofia Olender, Julia Świeca, Klaudia Szymczyk

Gratulujemy sukcesów sportowych !

 

Igrzyska Młodzieży Szkolnej Proszowice

31 października 2015

Dnia 30 października 2015 roku na hali sportowej MKS Nowej Proszowianki odbyły się Powiatowe Zawody Halowej Piłki Nożnej Dziewcząt-Igrzyska Młodzieży Szkolnej Proszowice. I miejsce zajęły uczennice Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Ostrowie. Szkołę reprezentowały dziewczęta klasy VI: Klaudia Kura, Karolina Maj, Wiktoria Makola, Martyna Milka, Weronika Olender, Zofia Olender, Aleksandra Pypno, Justyna Rokita, Klaudia Sekunda, Klaudia Szymczyk, Julia Świeca oraz Olga Świeca pod opieką pani Jolanty Szczesiul. Do rywalizacji przystąpiło sześć drużyn z powiatu proszowskiego. Zwycięska drużyna będzie reprezentowała powiat na Finale Rejonowym w Krzeszowicach, który odbędzie się 4 listopada 2015 roku.

 

Cyrk Obimbolando

29 października 2015

W atmosferze radości i wesołej zabawy upłynęło uczniom naszej szkoły spotkanie z artystami cyrkowymi, którzy odwiedzili nas 27 października 2015 roku. Zwinność i gibkość artystów oraz niezwykła zręczność akrobatów i żonglera wzbudzały podziw i wielki entuzjazm. Znakomity kontakt klauna z dziećmi sprawił, iż czuły się one współkreatorami przedstawienia. A wyczarowany  z kapelusza królik otrzymał gromkie brawa. W serdecznej i radosnej atmosferze zabawy upłynął wspólny czas.

 

27 października 2015

2

3

Urząd Gminy i Miasta Proszowice został beneficjentem nowego programu edukacyjnego Erasmus Plus. Program jest kontynuacją istniejącego dotychczas programu Comenius Regio, a instytucją koordynującą wdrażanie tego programu jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, która pełni jednocześnie funkcję Agencji Narodowej. Program Erasmus+ oferuje wsparcie finansowe dla instytucji i organizacji działających w obszarze edukacji i szkoleń, młodzieży oraz sportu w Europie. Odpowiadając na wyzwania nakreślone przez dokumenty strategiczne europejskiej polityki, program ma się przyczyniać do rozwijania umiejętności jego uczestników oraz zwiększania ich szans na zatrudnienie, a także modernizacji systemów edukacji, szkoleń i wspierania młodzieży.

Korzystając z możliwości oferowanych przez program, UGiM złożył wniosek o dofinansowanie projektu o nazwie „e-plat – Forming Education” który został wysoko oceniony i przyjęty do realizacji. Wniosek będzie realizowany przez konsorcjum szkół podstawowych i gimnazjalnych  gminy Proszowice z udziałem Miejskiej Biblioteki Publicznej jako instytucji kultury, a partnerem zagranicznym jest podobne konsorcjum władz gminnych i szkół z miejscowości Karditsa w Grecji.

Zasadniczym celem projektu jest stworzenie potężnego narzędzia edukacyjnego Zgodnie z założeniami projektu w obydwóch krajach zorganizowano wstępne konferencje skupiające lokalne podmioty zaangażowane w projekt w celu dokładnego zaprezentowania projektu oraz wyznaczenia osób odpowiedzialnych za poszczególne obszary wdrażania wniosku tj koordynatora, księgowego, osoby odpowiedzialnej za promocję projektu oraz grup zajmujących się realizacją poszczególnych zadań typu Intellectual Outputs. Stworzyliśmy projekt Porozumienia pomiędzy wszystkimi lokalnymi podmiotami, które zostało podpisane przez dyrektorów szkół i biblioteki w celu jasnego sprecyzowania praw i obowiązków partnerów lokalnych. Podobne Porozumienie przygotowano dla partnera międzynarodowego, które zostało podpisane podczas pierwszego spotkania roboczego. Powołano grupy zajmujące się przygotowaniem autorskiego materiału edukacyjnego na platformę edukacyjną z obszaru kompetencji kluczowych oraz przedmiotów egzaminacyjnych, podpisano umowy z wybranymi nauczycielami ze wszystkich partnerskich szkół i pierwsza część materiału została już opracowana i przesłana na platformę. Wyłoniono osobę odpowiedzialną za stworzenie platformy od technicznej i informatycznej strony. Zaprojektowano platformę edukacyjną na wykupionym serwerze, zgodnie z zaplanowanymi kosztami wyjątkowymi i zaczęliśmy zamieszczać na niej treści edukacyjne. Powołano też grupę zajmującą się przygotowaniem materiału edukacyjnego z zakresu języka angielskiego. Technicy powołani do pracy w projekcie założyli portal elektroniczny dla rodziców, który jest dodatkiem do dziennika elektronicznego i przeszkolili grono pedagogiczne w zakresie wykorzystania e-dziennika. Odbyły się też spotkania z doradcą zawodowym, który poprowadził zajęcia nagrane na CD z przeznaczeniem do wykorzystania na platformie edukacyjnej.  Odbyły się dwa robocze  spotkania międzynarodowe , pierwsze typu „Kick-off meeting” w Polsce a drugie robocze dotyczące budowy, zawartości  i zasięgu tworzonej platformy w Karditsa w Grecji. Odbyły się da spotkania szkolące dla nauczycieli biorących udział w projekcie i przeprowadzona została ankieta badająca poziom zadowolenia z pracy w programie z wynikiem bardzo dobrym.  Odbyło się też spotkanie promujące projekt wśród  rodziców.

Mamy nadzieję, że podjęte działania przyczynią się do stworzenia ciekawego i niebanalnego narzędzia edukacyjnego, które będzie wykorzystywane przez nauczycieli nie tylko naszego regionu, ale również przez wszystkich edukatorów, którzy będą szukać ciekawych i inspirujących zadań.

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją.

1

 

 

Ślubowanie pierwszoklasistów

14 października 2015

W dniu Komisji Edukacji Narodowej nasi najmłodsi uczniowie przybyli na uroczystość ślubowania. W obecności Pani Dyrektor, wychowawczyni, nauczycieli, uczniów  oraz rodziców składali uczniowskie przyrzeczenie. Wystąpili także ze swoim pierwszym przedstawieniem, przygotowanym pod kierunkiem wychowawczyni p. Grażyny Jachny.

Znalezione obrazy dla zapytania ślubowanie pierwszoklasistów gif

 

Żonkilowy Marsz Nadziei

9 października 2015

8 października 2015r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli po raz pierwszy w Żonkilowym Marszu Nadziei, którego celem jest pomoc podopiecznym Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Klasa VI wraz z opiekunkami panią Dorotą Dziurą i panią Martą Lutecką przyłączyła się do akcji. Uroczyście przeszliśmy spod Barbakanu ulicą Floriańską przez Rynek Główny przed Bunkier Sztuki. Tam na Plantach wszyscy uczestnicy brali udział w sadzeniu żonkili, które utworzyły nowe pole żonkilowe. Zakwitnie ono na wiosnę.

1

 

Sprzątanie Świata

23 września 2015

Sprzątanie Świata to coroczna międzynarodowa akcja, w której biorą udział wszyscy, którym nie jest obojętny los i wygląd naszej planety. Przeprowadzana  we wrześniu,  gromadzi ludzi, którzy organizując zbiórkę odpadów wyrzucanych przez resztę społeczeństwa w wielu miejscach w Polsce i na świecie. W Polsce była to już 22 edycja. My również się do niej przyłączyliśmy w środę 23 września.

1.1

 

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

21 września 2015

21 września 2015r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Ostrowie.

 • Przewodniczący - Zofia Olender kl. VI,
 • Zastępca - Jakub Wąsowicz kl. IV,
 • Skarbik - Marcin Ostrowski kl. IV,
 • Sekretarz - Zuzanna Świeca kl. IV

Kompetencje Samorządu Uczniowskiego określa art. 55 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty oraz Statut Szkoły.

 1. W szkole i placówce działa samorząd uczniowski, zwany dalej "samorządem"
 2. Samorząd tworzą wszyscy uczniowie szkoły lub placówki.
 3. Zasady wybierania i działania organów samorządu określa regulamin uchwalony przez ogół uczniów w głosowaniu równym, tajnym i powszechnym. Organy samorządu są jedynymi reprezentantami ogółu uczniów.
 4. Regulamin samorządu nie może być sprzeczny ze statutem szkoły lub placówki.
 5. Samorząd może przedstawiać radzie szkoły lub placówki, radzie pedagogicznej oraz dyrektorowi wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły lub placówki, w szczególności dotyczących realizacji podstawowych praw uczniów, takich jak:

 • prawo do zapoznania się z programem nauczania, z jego treścią, celem i stawianymi wymaganiami;
 • prawo do jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu;
 • prawo do organizacji życia szkolnego, umożliwiające zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym a możliwością rozwijania i zaspokajania własnych zainteresowań,
 • prawo redagowania i wydawania gazety szkolnej;
 • prawo organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi, w porozumieniu z dyrektorem;
 • prawo wyboru nauczyciela pełniącego rolę opiekuna samorządu.

 

 

Realizacja Projektu "Już pływam 2015"

20 września 2015

W projekcie uczestniczy 170 uczniów ze szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Proszowice. Uczniowie korzystają z 16 godzi lekcyjnych nauki pływania z instruktorem podczas 8 dwugodzinnych wyjazdów na basen. Korzystamy z usług Krytej Pływalni w Miechowie, ul. M. Konopnickiej 4, 32 - 100 Miechów.

Projekt finansowany jest ze środków: budżet Gminy i Miasta Proszowice 40%, budżetu Województwa Małopolskiego 30 %, Rodziców uczniów 30 %.

Wpłata Rodziców dla każdego uczestnika w wysokości 100 zł do dnia 24 września - do nauczyciela z danej szkoły pracującego w projekcie ( nauczyciel dokonuje wpłaty na konto Gminy Proszowice z załączoną listą uczestników).

1. Terminy wyjazdów na zajęcia na basenie:

 • 3  X 2015r. (sobota),
 • 10 X 2015r. (sobota),
 • 17 X 2015r. (sobota),
 • 24 X 2015r. (sobota),
 • 31 X 2015r. (sobota),
 • 14 XI 2015r. (sobota),
 • 21 XI 2015r. (sobota),
 • 28 XI 2015r. (sobota).

2. Harmonogram wyjazdów w każdą sobotę:

 • 9:55 - wyjazd ( 16 uczniów),
 • 11:30 - 13:30 - zajęcia na basenie,
 • 14:30 - powrót.

3. Opieka wychowawców podczas przejazdów i zajęć:

 • 1 nauczyciel + 1 rodzic

 

19 września 2015

1

Małopolski projekt  "Już pływam" w ramach zadania:

Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży

realizowany w Gminie Proszowice poprzez:

 

 

 • uczestnictwo w projekcie 170 uczniów ze szkół podstawowych z terenu Gminy i Miasta Proszowice.
 • Czas trwania projektu 3 października - 28 listopada 2015 r.,
 • udział w projekcie to 16 godz. zajęć z instruktorem podczas 8 sobotnich wyjazdów na krytą pływalnię do Miechowa;
 • udział własny Rodziców to wpłata 100 zł i praca w charakterze opiekuna w formie wolontariatu

 

 

Finansowanie projektu:

 • Pomoc finansowa Województwa Małopolskiego - 30 %
 • środki własne Gminy Proszowice - 40 %
 • Rodziców uczniów - 30 %

 

Komunikat Dyrektora Szkoły

30 sierpnia 2015

Harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego 2015/2016

 • Dowóz uczniów według ustalonego harmonogramu.
 • 800 – Msza Święta
 • 900 – Apel na sali gimnastycznej, w trakcie którego zostaną powierzone obowiązki dyrektora Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Ostrowie pani mgr Annie Kotyzie przez Burmistrza Miasta i Gminy Proszowic.
 • Spotkanie uczniów z wychowawcami.

 

 

Zakończenie Roku Szkolnego 2014/2015

30 czerwca 2015

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2014/2015 tradycyjnie rozpoczęła się mszą świętą o godz. 800. Następnie wszyscy uczestnicy przeszli do szkoły, gdzie po odśpiewaniu hymnu, głos zabrała dyrektor szkoły pani Bernadeta Gruszka. Pani dyrektor serdecznie powitała wszystkich zebranych, a następnie podsumowała miniony rok szkolny. Po przemówieniu pani dyrektor głos zabrali wychowawcy poszczególnych klas, którzy wręczali nagrody wyróżniającym się uczniom.

I na tym zakończyłaby się oficjalna część uroczystości, gdyby nie fakt, że z murami naszej szkoły przyszło się pożegnać pani dyrektor Bernadecie Gruszce, która odchodzi do Szkoły Podstawowej nr 1 w Proszowicach.

Słowami „Ale pamiętajcie, że coś się kończy, ale też coś się zaczyna …” rozpoczęła pani dyrektor swoją wypowiedz, w której pokrótce postarała się podsumować wszystkie lata spędzone w naszej szkole. Dziękowała za czas wytężonej pracy, za chwile radości, ale i za smutki, które okazały się cennymi wskazówkami. Kończąc swoją wypowiedz skierowała kilka słów do pani Anny Kotyzy, która od przyszłego roku szkolnego przejmie obowiązki dyrektora szkoły. Życząc Jej wielu sukcesów, pani dyrektor Bernadeta wręczyła swojej następczyni porcelanowego słonika, którego sama wcześniej otrzymała od swojej poprzedniczki obejmując stanowisko dyrektora szkoły. Następnie pani dyrektor Bernadeta otrzymała podziękowania za wspaniałą współpracę i wieloletnie wsparcie ze strony nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców i uczniów oraz przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowie. Na zakończenie jakże podniosłej i wzruszającej uroczystości głos zabrała pani Anna Kotyza, która podziękowała za zaufanie jakim została obdarzona i obiecała, że nas nie zawiedzie. Kończąc swoje wystąpienie życzyła wszystkim udanych i słonecznych wakacji.

 

31 marca 2015

życzeniasp

 

Drodzy Szóstoklasiści

31 marca 2015

             Wszystkim naszym szóstoklasistom życzymy powodzenia podczas jutrzejszego sprawdzianu.egz

 

Powitanie wiosny

23 marca 2015

Wiosna to czas kiedy wszystko budzi się do życia, kwitną drzewa, rozkwitają kwiaty, ptaki przylatują z ciepłych krajów. Świat z dnia na dzień robi się bardziej kolorowy.

Uczniowie klas I-III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Ostrowie przywitali wiosnę 20 marca 2015 roku. Barwny pochód z Marzannami pomaszerował nad rzeczkę gdzie zgodnie z tradycją pożegnano zimę a przywitano wiosnę. Dzieci śpiewały piosenki o wiośnie i recytowały wierszyki. Marzanny zostały wrzucone do wody i popłynęły do morza zabierając ze sobą zimę. Dodatkową atrakcją zafundowaną przez naturę była możliwość obserwacji zaćmienia Słońca.

Powitanie wiosny było miłym wydarzeniem, które już od lat tradycyjnie świętuje się w naszej szkole.

 

Organizacja ferii zimowych

14 lutego 2015

Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Ostrowie informuje, że w czasie ferii zimowych szkoła organizuje następujące zajęcia dla dzieci i młodzieży:

 • 17. 02. 2015 (wtorek) - Wyjazd dzieci z klas I - III do kina do Krakowa,
 • 18. 02. 2015 (środa) - Wyjazd uczniów na lodowisko do Proszówek,
 • 24. 02. 2015 (wtorek) - Wyjazd uczniów na dwie godziny nauki pływania na krytą pływalnię do Kazimierzy Wielkiej.

Jednocześnie Dyrekcja Szkoły informuje, że do organizacji tych wyjazdów otrzymamy dofinansowanie od Burmistrza Gminy i Miasta w Proszowicach.

 

Zabawa karnawałowa

13 lutego 2015

            Kolorowe światła, uśmiechy i doskonałe humory - tak wyglądała karnawałowa zabawa klas I-III  oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Ostrowie,która  odbyła się 4 lutego 2015r.  Dzieci przybyły na tą zabawę pięknie przebrane w swoich bajkowych ulubieńców albo kostiumy wymarzonych zawodów. Przez cały czas świetnie tańczyły w rytmie muzyki   i chętnie brały udział w organizowanych zabawach. W przerwie rodzice przygotowali pyszny poczęstunek dla wszystkich uczestników.

 

Dzień Seniora

20 stycznia 2015

20 stycznia 2015 r. w naszych progach zawitali niezwykli goście - ukochani Dziadkowie! Przedszkolaki i uczniowie klas I-III umilili wizytę Naszym Seniorom, śpiewając piosenki, tańcząc i recytując wspaniałe wiersze. Było bardzo uroczyście i wzruszająco. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone brawami. Po części artystycznej dzieci zaprosiły Dziadków do swoich klas gdzie czekały na nich upominki i pyszne słodkości. Spotkanie to było znakomitą okazją do kształtowania u dzieci już od najmłodszych lat szacunku dla osób starszych. To niezwykłe spotkanie sprawiło dzieciom i Dziadkom wiele radości i na długo pozostanie w ich pamięci.

 

 

Życzenia świąteczne

19 grudnia 2014

W oczekiwaniu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok

pełni nadziei spoglądamy w przyszłość. Składamy życzenia: zdrowia, pogody ducha,

spełnienia wszystkich marzeń, zawodowej satysfakcji

i wielu sukcesów życzy Dyrektor i Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Ostrowie.

 

Praca Szkoły Podstawowej w czasie przerwy świątecznej 2014

19 grudnia 2014

Organizacja pracy Szkoły Podstawowej w Ostrowie

w czasie przerwy świątecznej 2014.

W dniach od 22.12.2014 r. do 24.12.2014 r. oraz 29.12.2014 r. do 31.12.2014 r. w szkole pracują oddziały przedszkolne w godzinach; 8:00-13:00.

Dla pozostałych dzieci zostaną zorganizowane zajęcia opiekuńczo-wychowawcze również w godzinach 8:00-13:00. Wg następującego harmonogramu;

• 22 grudnia 2014roku-poniedziałek

- 8:00-10:30 - Szczesiul Jolanta,

- 10:30-13:00-Smusz Małgorzata.

• 23 grudnia 2014 roku- wtorek

- 8:00-10:30 - Nowakowska Marzena,

- 10:30-13:00- Dziura Dorota

• 24 grudnia 2014 roku- środa

- 8:00-12:00 – Rusek Danuta,

• 29 grudnia 2014 roku- poniedziałek

- 8:00-10:30 – Lutecka Marta,

- 10:30-13:00-Bartkowska Dorota.

• 30 grudnia 2014 roku- wtorek

- 8:00-10:30 – Lorens Waldemar,

- 10:30-13:00-Maj Teresa.

• 31 grudnia 2014 roku- środa

- 8:00-12:00 – Gruszka Bernadeta ,

- 10:30-13:00- Jachna Grażyna.

 

Wizyta w fabryce ozdób choinkowych w Bęble k. Krakowa

13 grudnia 2014

            Dnia26.11.2014r. dzieci z kl. I-III udały się na wycieczkę autokarową do Fabryki Bombek w Bęble k. Krakowa. Dzieci mogły obserwować długi proces produkcji ozdób choinkowych. Zobaczyły jak powstają bombki od samego początku. Podziwiając ogrom pracy włożony w tworzenie cudownych bombek w pierwszym etapie dzieci zapoznały się z procesem dmuchania bombek w dmuchalni szkła. Uczniowie byli bardzo zaskoczeni, iż bombki robi się ze zwykłego, przezroczystego szkła, które pod wpływem nagrzewania stawało się miękkie i gotowe do nadmuchiwania zupełnie jak balonik. Szklana rurka zmieniała się w bombkę odpowiedniego kształtu, np.: konika itp. Następnie dzieci zapoznały się z etapem „srebrzenia” , gdzie bombka uzyskiwała podkład potrzebny do dalszych etapów. Potem udały się do najciekawszej sali – „dekoratorni”. Tu powstają prawdziwe dzieła. Wszystkie bombki malowane są w tradycyjny sposób, zachowując ręczny charakter wytwarzania. Praca ta wymaga niezwykłej precyzji, trudu i poświęcenia. Po wyjściu z dekoratorni wszystkie dzieci udały się na warsztaty plastyczne. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w lekcji malowania bombek według własnego pomysłu.Dzieci wróciły do domu zadowolone, pełne wspaniałych wrażeń. Na pamiątkę pobytu, każde dziecko otrzymało własnoręcznie ozdobioną przez siebie bombkę

Wizyta w tym miejscu niewątpliwie wprowadziła nas w świąteczny nastrój. Tegoroczne święta będą na pewno wspaniałe, bowiem na choinkach dzieci będzie ich piękna kolorowa bombka. To była naprawdę udana wycieczka!!

 

Mikołajki

10 grudnia 2014

           5 grudnia to dzień na, który wszystkie dzieci czekały z niecierpliwością. A to za sprawą wizyty szczególnego gościa – Św. Mikołaja, to właśnie tego dnia ten miły, starszy, siwy Pan odwiedził naszych najmłodszych. Były piosenki, wierszyki, mnóstwo emocji związanych z obecnością Mikołaja, a także wspaniałe prezenty, na które czekaliśmy cały rok! Mamy nadzieję, że dzieci wywiążą się z obietnicy danej Św. Mikołajowi i będą grzeczne przez kolejny rok!

 

Dzień Pluszowego Misia

3 grudnia 2014

           25 listopada to dzień, w którym na całym świecie obchodzone jest „Święto Pluszowego Misia”. Nie inaczej było również w naszej szkole. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III świętowali urodziny tego Starszego Pana. Każdy przyniósł swojego ulubionego pluszaka i zaprezentował go pozostałym. Misie różniły się od siebie nie tylko kolorem i wyglądem, ale także wielkością. Dzieci miały okazję poznać historię swojego przyjaciela oraz przypomnieć sobie fragmenty bajek z najbardziej znanymi misiami: Miś Kolargol, Kubuś Puchatek, Miś Uszatek. Oprócz tego były również zabawy, gry i konkursy nagrodami. A na koniec było oczywiście pamiątkowe zdjęcie z ulubionymi misiami.

 

Andrzejki

27 listopada 2014

.         27 listopada 2014r. w naszej szkole odbyła się długo oczekiwana przez uczniów zabawa andrzejkowa. Dla dzieci z dwóch oddziałów przedszkolnych , uczniów klas I-III oraz uczniów IV-VI została zorganizowana dyskoteka. W przerwie uczniowie udali się do klas na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

         W tym szczególnym dniu nie mogło zabraknąć również wróżb. Uczniowie mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Całą imprezę uświetniła nam fantastyczna muzyka, którą przygotowali członkowie samorządu szkolnego. Andrzejki były udane i każdy z obecnych bawił się dobrze. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą i spokojną zabawę.

 

 

Wizyta w Ambasadzie Brytyjskiej

10 listopada 2014

         10 listopada br. o godzinie 10.45 na cmentarzu Rakowickim w kwaterze Wspólnoty Brytyjskiej, odbyły się obchody Dnia Pamięci (Remembrance Day) organizowanego przez Konsula Honorowego Wielkiej Brytanii w Krakowie - Pana Kazimierza Karasińskiego. Ambasadę Brytyjską reprezentował Pułkownik (GroupCaptain) David Houghton - RAF - Attaché Obrony, zaś Ambasadę Kanadyjską reprezentowała JE Pani Alexadra Bugailiskis, Ambasador Kanady w Polsce oraz Płk Daniel Geleyn – RCAF - Attaché Obrony. Wojsko Polskie reprezentowali żołnierze z jednostek Garnizonu Kraków. Delegacja naszej szkoły na czele z panią dyrektor Bernadetą Gruszką, jak co roku, była obecna na tej uroczystości. Uczniowie wraz z nauczycielami złożyli kwiaty i oddali hołd bohaterom, którzy polegli za wolność na morzu, lądzie i w powietrzu w czasie I i II wojny światowej.

 

 

Ślubowanie klasy I

10 listopada 2014

13 X 2014r.

.            Na dzień ślubowania – pasowania na pierwszoklasistę czekaliśmy wszyscy od dawna.

Do tej chwili przygotowywaliśmy się od pierwszego tygodnia nauki w szkole. Dzieci zapoznawały się ze swoimi prawami i obowiązkami, poznawały zasady panujące w tym nowym, ważnym dla nich miejscu, doświadczały szkolnego życia – jego smaku i koloru. Były pilne i pracowite. Wiedziały, że aby zostać przyjętym do braci uczniowskiej, trzeba udowodnić, że są tego godne.

Dzieci rozwiązywały zagadki i wykazały się znajomością szkolnego regulaminu. Były też wiersze i piosenki o szkole, przyjaźni, rodzinie, książkach… Emocji było co niemiara u dzieci i u rodziców. Słowa przysięgi w ustach pierwszoklasistów brzmiały niezwykle poważnie.

Dzieci zostały pasowane przez panią Dyrektor na uczniów naszej szkoły. . Uczniowie otrzymali na pamiątkę ślubowania książeczki od rodziców oraz upominki od starszych kolegów. Na zakończenie uczniowie wraz z wychowawcą i rodzicami udali się na poczęstunek do swojej klasy.

 

Akademia z okazji 96 rocznicy Odzyskania Niepodległości

7 listopada 2014

.              7 listopada odbyła się akademia z okazji 96 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę przygotowana przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem p. Jolanty Szczesiul. Natomiast 11 listopada delegacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w obchodach z okazji Święta Niepodległości organizowanych co roku na rynku w Proszowicach.

 

Manufaktura Czekolady w Krakowie

16 października 2014

.            15 października 2014 roku uczniowie klasy II i III byli na wycieczce w Krakowie. Głównym celem wycieczki było uczestnictwo w warsztatach organizowanych przez Manufakturę Czekolady na ul. Szewskiej. Uczniowie samodzielnie wykonywali pralinki i trufle oraz malowali na tabliczkach czekolady. Mogli również próbować różnych rodzajów polew czekoladowych. Były to wyjątkowo słodkie zajęcia.

             Po ich zakończeniu każdy z uczestników został poczęstowany kakao lub lemoniadą ( do wyboru), oraz otrzymał Dyplom Małego Deseranta i zrobione przez siebie słodycze.

            Ostatnim punktem wizyty w Manufakturze były zakupy w przyzakładowym sklepie. Dzieci z zachwytem oglądały czekoladowe cudeńka. Wycieczka ta na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.

 

Sprzątanie Świata - 30.09.2014

30 września 2014

.           „Sprzątanie Świata – Polska” jest częścią międzynarodowej kampanii odbywającej się na całym świecie we wrześniu. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczenia do ich składowania. Do akcji jak zawsze dołączyła nasza szkoła.

 

Wycieczka w Pieniny

30 września 2014

Patrz: Galeria

 

Dożynki Gminne 15 sierpnia 2014 Ostrów

30 września 2014

Patrz: Galeria

 

Raport z ewaluacji zewnętrznej

29 września 2014

1411992310_Raport_1488

 

Certyfikat ,,Szkoła Promująca Bezpieczeństwo"

27 września 2014

CERTYFIKAT „ Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”

Szkoły podejmujące działania na rzecz bezpieczeństwa 24.09.2014r otrzymały certyfikaty.                    Wśród wyróżnionych szkół znalazła się Szkoła Podstawowa im. Lotników Alianckich i Niepubliczne Gimnazjum w Ostrowie. Wyróżnienia wręczyli Małopolski Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Mariusz Dąbek oraz Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski

Uroczystość odbyła się w Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Uczestniczyli w niej m.in. Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa Bogdan Klimek, mł. insp. w st. spocz. Mieczysław Stręk - były Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Krakowie, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Na Rzecz Rozwoju” Ewa Bielecka, przedstawiciele Politechniki Krakowskiej: z Centrum Pedagogiki i Psychologii dr Klaudia Węc, z Instytutu Projektowania Urbanistycznego dr Krzysztof Kwiatkowski.

Przedstawiciele Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich i Niepublicznego Gimnazjum w Ostrowie: Pani dyrektor Bernadeta Gruszka, koordynator projektu Dorota Bartkowska i uczennica Karolina Maj otrzymały certyfikat „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”. 

Projekt Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa został wdrożony w Małopolsce w 2004 roku - na gruncie doświadczeń Policji holenderskiej.

Głównym założeniem przedsięwzięcia jest budowanie lokalnych środowisk, które chcą pracować na rzecz poprawy bezpieczeństwa oraz poczucia bezpieczeństwa. Idea projektu polega na uczeniu współodpowiedzialności za bezpieczeństwo osobiste, lokalne i społeczne. To edukacja prawna i uczenie właściwych postaw i zachowań od najmłodszych lat. To także próba aktywizowania młodzieży do działań na rzecz innych. W projekcie „każdy coś z siebie daje – każdy określa swój zakres kompetencyjny i zobowiązuje się do realizacji konkretnych przedsięwzięć na rzecz bezpieczeństwa szkoły”

                                                                                                                                             GRATULACJE !!

 

Mecz piłki siatkowej Portoryko - USA - Kraków Arena

4 września 2014

           4 września 2014 rok – niby zwykły dzień, lecz dla kibiców siatkówki to szósty dzień Mistrzostw Świata w siatkówce mężczyzn. Wśród naszych uczniów kibiców tej dyscypliny sportu nie brakuje dlatego też wybraliśmy się na mecz USA – Portoryko. Rozgrywka odbyła się w nowo wybudowanej hali - Kraków Arena, która w tym dniu stała się miejscem gdzie drużyny walczą o wyjście z grupy D. Mecz zakończył się wynikiem 3:0 (USA – Portoryko).

 

Witaj Szkoło!

2 września 2014

.          1 września 2014 roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2014/2015.W szkole odbył się uroczysty apel na którym pani dyrektor Bernadeta Gruszka powitała wszystkich uczniów i ich rodziców.Szczególnie serdecznie zostali powitani uczniowie klasy I oraz przedszkolaki którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły.Pani dyrektor życzyła uczniom dobrych ocen,a nauczycielom sukcesów zawodowych.Po apelu uczniowie spotkali się z wychowawcami klas.

 

Szkoła Promująca Bezpieczeństwo

4 maja 2014

W ramach projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa nasza szkoła stara się o certyfikat ,,Szkoła Promująca Bezpieczeństwo" Koordynatorem projektu jest pani Dorota Bartkowska. Projekt rozpoczął się w 2013 roku i trwa do 2015r.

 

 

Poranek Wielkanocny

24 kwietnia 2014

 

Powitanie wiosny

3 kwietnia 2014

Spragnione ciepła i zieleni dzieci z oddziałów przedszkolnych i kl.I-III Szkoły Podstawowej w Ostrowie z utęsknieniem czekały na przyjście wiosny. Kiedy wreszcie nadszedł oczekiwany dzień 21 marca ,dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami wyruszyły barwnym pochodem nad rzeczkę trzymając w rękach Marzanny. W ten sposób chciały wyrazić swoją radość z przyjścia nowej pory roku.Zgodnie z tradycją Marzanny zostały wrzucone do wody a dzieci głośnymi okrzykami i wierszykami pożegnały zimę i powitały długo oczekiwaną wiosnę.

 

Sprawdzian po kl.VI

2 kwietnia 2014

 

Żywa lekcja historii

27 marca 2014

24 marca 2014r. w naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii przygotowana przez grupę artystyczną Rekonstrukto. Podczas pokazu historycznego pt.,,Staropolski Sarmatyzm i Epoka Szlachecka artyści zaprezentowali obyczaje i kulturę epoki, pokazali ekwipunek i uzbrojenie z tamtych czasów,dużą kolekcję broni i rekwizytów pokazali jak działało dawne prawo, przedstawili narzędzia tortur oraz pokazali jak wyglądały gry i zabawy plebejskie. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.

 

Bal Karnawałowy

5 marca 2014

 

W dniu 27. 02 nasza szkoła zamieniła się w magiczne miejsce. Rano do szkoły przyszły te same dzieci, które widujemy codziennie, lecz później przedszkolaki i uczniowie zamienili się w księżniczki,, motylki, rycerzy oraz w  inne postacie z bajek, baśni oraz naszych marzeń.W czwartek w szkole odbył się bal karnawałowy. Sala zamieniona została na salę balową, pełną pięknych kolorowych ozdób oraz balonów. To w niej zebrały się wszystkie dzieci wraz z nauczycielkami oraz z rodzicami którzy chcieli uczestniczyć w zabawie swoich pociech.Zabaw oraz tańców było bardzo wiele. W sali balowej wspaniałą zabawę uwieczniali swymi aparatami, przybyli rodzice.Po zakończeniu zabawy wszystkie dzieci zmęczone, lecz zadowolone i pełne wrażeń rozeszły się do swoich domów.

 

4 marca 2014

 

Uczestnicząc w dniach od 09 do 22 lutego 2014 r. w zagranicznym kursie metodycznym, który odbył się w Richard Language College w Bournemouth, nauczyciel języka angielskiego  Danuta Rusek podnosiła swoje kwalifikacje zawodowe w zakresie poznawania nowych technik i metod nauczania języka obcego oraz poznawała wymagania brytyjskiego systemu edukacji i jego struktury. W czasie zajęć jak i w chwilach wolnych międzynarodowa grupa uczestników kursu poznawała kulturę i bogatą historię uroczego regionu Dorset

Szkolenie mogło się odbyć dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanemu ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego, a realizowane było w zakresie programu „Uczenie się przez całe życie” w działaniu „COMENUS: Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej (IST)”

 

Dzień Seniora 14 I 2014 r.

24 stycznia 2014

14 lutego 2014 r. odbył się w naszej szkole Dzień Seniora. To święto na trwałe zagościło w szkolnym kalendarzu imprez. Dzieci bardzo się starały, deklamowały wiersze, śpiewały piosenki.tańczyły a jubilaci ze wzruszeniem śledzili popisy swoich wnucząt. Przedszkolaki i uczniowie klas I-VI cieszyli się ,że babcie i dziadkowie życzliwie przyjęli ich występy.Oklaskom nie było końca.-Przecież wiadomo nie od dzisiaj, że właśnie wnuki są dla babć i dziadków największą dumą i radością. Na zakończenie dzieci obdarowały swoich gości własnoręcznie wykonanymi kwiatami i laurkami oraz zaprosiły na słodki poczęstunek.

 

Jasełka

27 grudnia 2013

 

6 grudnia-Mikołajki

12 grudnia 2013

Na ten dzień wszyscy czekali z utęsknieniem a najbardziej nasze maluchy. Już od rana  z niecierpliwością wyglądały wizyty św. Mikołaja.Przed południem wreszcie przybył.Radości było wiele. Każde dziecko mogło sobie zrobić zdjęcie pamiątkowe  z niezwykłym gościem.

 

Ślubowanie klasy I

23 października 2013

Dnia 14 października 2013r. w Dniu Edukacji Narodowej odbyło się w naszej szkole uroczyste ślubowanie uczniów klasy I. Dzieci pod kierunkiem swojej wychowawczyni pani Marzeny Nowakowskiej przygotowały bogaty program artystyczny. Poprzez wiersze, piosenki i inscenizacje pokazały, że wiedzą jak należy zachowywać się w szkole i poza nią,znają zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i są w pełni gotowe do zdobywania wiedzy i umiejętności. Zakończeniem tej części uroczystości było wypicie przez uczniów ,,eliksiru mądrości", który był wyjątkowo kwaśnym doświadczeniem. Uczniowie jednak poradzili sobie ztym zadaniem wyśmienicie - z pełnym uśmiechem. Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna.Uczniowie przystąpili do uroczystego ślubowania, a następnie dyrektor szkoły pani Bernadeta Gruszka pasowała, każdego z nich na Ucznia Szkoły Podstawowej w Ostrowie. Dopełnieniem uroczystości były pluszowe niespodzianki przygotowane przez rodziców, oraz samodzielnie wykonane upominki przez uczniów klas I-III. Po zakończonej uroczystości uczniowie klasy I razem z rodzicami i wychowawczynią spędzili miłe chwile w swojej klasie. Rodzice przygotowali dla nich słodki poczęstunek.

 

Jesienne Sprzątanie Świata

18 października 2013

7października 2013r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji Sprzątania Świata. Tegoroczna już 20 akcja odbyła się pod hasłem „Odkrywamy Czystą Polskę!”. Celem akcji było skuteczne i efektywne kształtowanie postaw dzieci zgodnych z etyka ekologiczną. Uczniowie pod opieką nauczycieli porządkowali wyznaczone tereny. W trakcie pogadanek na godzinach wychowawczych uczniowie dowiedzieli się jak prawidłowo postępować z odpadami i – co jeszcze ważniejsze – co zrobić, by było ich jak najmniej. Akcja odbyła się we współpracy z Urzędem Gminy i Miasta w Proszowicach. Za okazaną pomoc dziękujemy.

 

 

 

Święto Szkoły Podstawowej w Ostrowie 2013

25 września 2013

15 września 2013 obchodziliśmy 69 rocznicę katastrofy samolotu alianckiego ,,Liberator" lecącego na pomoc powstańcom warszawskim. Wszyscy uczniowie i nauczyciele pod przewodnictwem pani dyrektor Bernadety Gruszki uczestniczyli w uroczystej Mszy Św. którą odprawił ksiądz kanonik Jan Majka.Następnie po przejściu na szkolny plac hołd poległym lotnikom złożyły delegacje samorządu gminnego i powiatowego na czele z burmistrzem Janem Makowskim, 8 Bazy Lotnictwa Transportowego Kraków-Balice ,którą reprezentowali ppłk.L. Leśniak.ppor.R. Stępiński, ppor. T. Stanek, st. sierż. A Szczygło. Kilkuset zgromadzonych gości i mieszkańców oglądało występy artystyczne w wykonaniu uczniów naszej szkoły. po części oficjalnej uczniowie i goście wzięli udział w pokazie wyposażenia wojskowego pilotów. Do późnych godzin popołudniowych wszyscy uczestniczyli w szkolnym festynie.

 

Zapalmy Światło Wolności - 13 grudnia 2012

19 grudnia 2012

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Ostrowie zapalili Światło Wolności 13 grudnia 2012 ,w ramach akcji "Zapalmy Światło Wolności" ,która upamiętniała wprowadzenie Stanu Wojennego 13 grudnia 1981.

 

"Przez angielski odkrywam świat"

12 listopada 2012

"Przez angielski odkrywam świat"

Stowarzyszenie Aktywnych Nauczycieli Języków Obcych rozpoczęło we wrześniu wdrażanie projektu językowego pod nazwą "Przez angielski odkrywam świat". Jest on realizowany w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ENGLISH TEACHING, którego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA. Przedsięwzięcie dotyczy czterech szkół podstawowych z powiatu proszowickiego: SP Książnicach Wielkich, SP w Żębocinie, SP w Ostrowie oraz SP w Biórkowie Wielkim.

Co tydzień odbywają się 4 formy dodatkowych zajęć językowych dla dzieci:

- dla uczniów klas 1 - "Zajęcia artystyczne z językiem angielskim", podczas których poznawanie języka jest łączone z nauką piosenek, odgrywaniem scenek, przygotowywaniem krótkich występów i przedstawień oraz wykonywaniem prac plastyczno-technicznych. Głównym celem jest więc kształtowanie motywacji do nauki przez sensowne, typowe dla wieku dzieci działanie, dające przyjemność i pozwalające wprowadzać proste treści językowe.

- dla uczniów klas 2-3 - "Zajęcia przyrodnicze z językiem angielskim", podczas których poruszane są w języku angielskim takie tematy, jak: opisywanie pogody, planety Układu Słonecznego, zdrowa i niezdrowa dieta, cykl rozwojowy owadów, katastrofy naturalne, ekologiczny styl życia i inne zagadnienia bliskie zainteresowaniom dzieci. Poprzez angielski dzieci uczą się ciekawych rzeczy o świecie wokół nich.

- dla uczniów klas 4-6 - "Zajęcia kulturowe z językiem angielskim", podczas których dzieci uczą się o krajach anglojęzycznych, najciekawszych atrakcjach turystycznych, świętach i zwyczajach, a także słynnych osobach z tych krajów.

- również dla uczniów klas 4-6 - "Zajęcia projektowe z językiem angielskim", w których dzieci pracują metodą projektu i przygotowują własną grę planszową dla osób uczących się angielskiego, a przy okazji same powtarzają najważniejszy materiał leksykalny i gramatyczny.

Na zakończenie projektu w każdej ze szkół odbędzie się Szkolny Dzień Języków Obcych, podczas którego wyniki całorocznych trudów zostaną przedstawione całej szkolnej społeczności, nauczycielom, rodzicom i zaproszonym gościom. Następnie uczniowie reprezentujący każdą ze szkół spotkają się na Międzyszkolnym Święcie Języków, podczas którego pokażą sobie nawzajem to, czego się nauczyli oraz nawiążą nowe znajomości.

Oprócz wsparcia dla uczniów projekt pozwoli wzbogacić szkolne pracownie języka angielskiego we wszystkich szkołach o nowe pomoce dydaktyczne. Pojawią się w nich nowe, ciekawe lektury anglojęzyczne, zestawy słowników oraz laptopy.

 

Halloween w naszej szkole

31 października 2012

Dnia 31 października 2012r. w naszej szkole odbył się "Halloween day", którego celem było zapoznanie dzieci ze zwyczajami związanymi z tym dniem. Każdy uczeń ubrany był w kolorach czarno-pomarańczowym co zwalniało z pytania.Pomysłodawcą akcji był samorząd uczniowski.

Zdjęcia można obejrzeć w galerii.

 

Ślubowanie

13 października 2012

Dnia 12.X.2012 r. w Szkole Podstawowej w Ostrowie odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów. Zebrani na sali gimnastycznej uczniowie, nauczyciele i rodzice podziwiali występy uczniów klasy I - recytację wierszy, śpiewanie piosenek. Popisy najmłodszych uczniów przyjęte zostały gromkimi brawami.

Jednak najważniejszym punktem było ślubowanie i pasowanie na ucznia. Dyrektor szkoły pani Bernadeta Gruszka przez dotknięcie prawego ramienia „zaczarowanym ołówkiem” dokonała aktu pasowania.

Na zakończenie uroczystości pierwszoklasiści otrzymali od wychowawczyni pani Grażyny Jachny dyplomy, a od rodziców upominki – pluszowe misie.

Galeria

 

Prezentacje naszych uczennic

30 kwietnia 2012

Zdrowa żywność

Chcemy być szczupli , zdrowi i mądrzy

 

Chcemy być zdrowi, szczupli i mądrzy

30 kwietnia 2012

Projekt „Chcemy być szczupli, zdrowi i mądrzy” realizowany był w Szkole Podstawowej w Ostrowie w okresie od lutego do kwietnia 2012 roku.

Jego podsumowaniem był Szkolny Festyn Zdrowia zrealizowany 27 kwietnia 2012r. Na początku festynu odbył się heapening ekologiczny. Uczniowie pracujący w zadaniu „Dbamy o naszą Ziemię” przedstawili w prezentacji efekty swoich działań – badań związanych z zanieczyszczeniami naszego regionu – powietrza, gleby i ziemi. Kolejnym punktem heapeningu był pokaz segregacji śmieci oraz krótki film edukacyjny „Felka rady na odpady” ilustrujący sposoby segregacji śmieci .

W myśl głównego hasła projektu „Chcemy być szczupli, zdrowi i mądrzy” uczniowie uczestniczący w zajęciach informatycznych w swojej prezentacji multimedialnej uświadamiali jak istotny dla człowieka jest zdrowy styl życia, mądre i prawidłowe użytkowanie komputera i Internetu.

Dużą atrakcją festynu była niewątpliwie degustacja zdrowej żywności przygotowanej przez grupę uczniów z warsztatów kulinarnych – kolorowych kanapek i owoców.

Uwieńczeniem proekologicznych działań projektu było posadzenie kwiatów w szkolnych ogródkach. Symbolem tych działań zostanie „Róża projektu” – wielokwiatowy krzew posadzony przy wejściu do budynku szkoły.

Zespół projektowy:

 

Sprzatanie Świata

16 kwietnia 2012

Jak co roku uczniowie szkoły podstawowej i niepublicznego gimnazjum w Ostrowie uczestniczą w akcji Sprzątania Świata. W sobotę 14 kwietnia 2012,

80 uczniów pod opieką nauczycieli i pracowników szkoły rozpoczęło porządkowanie okolicy – terenu wokół szkoły i kościoła, dróg dojazdowych i lasu. Wyposażeni w worki i rękawice uczniowie w ciągu 5 godzin zebrali ponad 100 worków śmieci, spośród których większość to szklane butelki , opakowania po artykułach spożywczych, środkach ochrony roślin, sprzęt gospodarstwa domowego. Niestety można zauważyć, że nawyk dbania o środowisko, estetykę otoczenia nie jest powszechny, o czym świadczą porzucone w przydrożnych rowach worki ze śmieciami. Z naszych obserwacji wynika, że nasz teren zaśmiecają głównie kierowcy poruszający się po naszych drogach. Cieszy fakt, że dzikich wysypisk jest coraz mniej. Być może działania proekologiczne przynoszą efekty.

Dyrekcja szkoły składa podziękowania Urzędowi Gminy i Miasta Proszowice za zapewnienie naszym uczniom posiłku.

 

Poranek wielkanocny

4 kwietnia 2012

 

Topienie Marzanny-powitanie wiosny przez najmłodszych

21 marca 2012

Obrzęd topienia Marzanny znany jest od co najmniej XV wieku. Miał on spowodować odejście zimy i uśpienia całej przyrody. Jak co roku uczniowie klas młodszych naszej szkoły wraz z nauczycielami wybrali się topić Marzanne, by powitać pierwszy dzień astronomicznej wiosny . Olbrzymią kukłę utopiono w stawie .Przyjście wiosny a odejście zimy stało się faktem. Dzieci powitały to okrzykiem radości. Zdjęcia zobacz w galerii.

 

Chcemy być szpuli, zdrowi i mądrzy !

21 marca 2012

Od 1 lutego do 30 kwietnia 2012 w Szkole Podstawowej w Ostrowie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki realizowany jest projekt pt.”Chcemy być szczupli, zdrowi i mądrzy!”. Biorą w nim udział prawie wszyscy uczniowie z klas I-VI, a zajęcia prowadzą szkolni nauczyciele.

Uczniowie uczestniczą w warsztatach i zajęciach dotyczących zagadnień ekologicznych, zdrowotnych, wyrównujących wiadomości i umiejętności z języka polskiego i matematyki oraz rozwijających zainteresowania artystyczne, informatyczne, zdolności do nauki języka angielskiego. Oprócz tego 22 uczniów uczestniczy w bezpłatnej nauce pływania pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Najatrakcyjniejsze dla dzieci są zajęcia kucharskie, polegające na samodzielnym przygotowaniu zdrowych posiłków.

Najważniejszym celem tych zajęć jest uświadomienie wagi zdrowego stylu życia - uprawiania sportu, racjonalnego i zdrowego odżywiania się oraz kształtowania postaw proekologicznych. Zakupione pomoce dydaktyczne, tablica multimedialna oraz różnorodność stosowanych metod i form pracy z dzieckiem uatrakcyjniają zajęcia. Uczestnicy projektu mają zapewnione darmowe posiłki w formie zdrowych przekąsek oraz profesjonalną opiekę

Podsumowaniem projektu będzie Szkolny Festyn Zdrowia, w trakcie którego uczniowie zaprezentują rezultaty swojej pracy.

Adrian Golis