Powitanie wiosny

23 marca 2015

Wiosna to czas kiedy wszystko budzi się do życia, kwitną drzewa, rozkwitają kwiaty, ptaki przylatują z ciepłych krajów. Świat z dnia na dzień robi się bardziej kolorowy.

Uczniowie klas I-III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Ostrowie przywitali wiosnę 20 marca 2015 roku. Barwny pochód z Marzannami pomaszerował nad rzeczkę gdzie zgodnie z tradycją pożegnano zimę a przywitano wiosnę. Dzieci śpiewały piosenki o wiośnie i recytowały wierszyki. Marzanny zostały wrzucone do wody i popłynęły do morza zabierając ze sobą zimę. Dodatkową atrakcją zafundowaną przez naturę była możliwość obserwacji zaćmienia Słońca.

Powitanie wiosny było miłym wydarzeniem, które już od lat tradycyjnie świętuje się w naszej szkole.

 

Organizacja ferii zimowych

14 lutego 2015

Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Ostrowie informuje, że w czasie ferii zimowych szkoła organizuje następujące zajęcia dla dzieci i młodzieży:

  • 17. 02. 2015 (wtorek) - Wyjazd dzieci z klas I - III do kina do Krakowa,
  • 18. 02. 2015 (środa) - Wyjazd uczniów na lodowisko do Proszówek,
  • 24. 02. 2015 (wtorek) - Wyjazd uczniów na dwie godziny nauki pływania na krytą pływalnię do Kazimierzy Wielkiej.

Jednocześnie Dyrekcja Szkoły informuje, że do organizacji tych wyjazdów otrzymamy dofinansowanie od Burmistrza Gminy i Miasta w Proszowicach.

 

Zabawa karnawałowa

13 lutego 2015

            Kolorowe światła, uśmiechy i doskonałe humory - tak wyglądała karnawałowa zabawa klas I-III  oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Ostrowie,która  odbyła się 4 lutego 2015r.  Dzieci przybyły na tą zabawę pięknie przebrane w swoich bajkowych ulubieńców albo kostiumy wymarzonych zawodów. Przez cały czas świetnie tańczyły w rytmie muzyki   i chętnie brały udział w organizowanych zabawach. W przerwie rodzice przygotowali pyszny poczęstunek dla wszystkich uczestników.

 

Życzenia świąteczne

19 grudnia 2014

W oczekiwaniu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok

pełni nadziei spoglądamy w przyszłość. Składamy życzenia: zdrowia, pogody ducha,

spełnienia wszystkich marzeń, zawodowej satysfakcji

i wielu sukcesów życzy Dyrektor i Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Ostrowie.

 

Praca Szkoły Podstawowej w czasie przerwy świątecznej 2014

19 grudnia 2014

Organizacja pracy Szkoły Podstawowej w Ostrowie

w czasie przerwy świątecznej 2014.

W dniach od 22.12.2014 r. do 24.12.2014 r. oraz 29.12.2014 r. do 31.12.2014 r. w szkole pracują oddziały przedszkolne w godzinach; 8:00-13:00.

Dla pozostałych dzieci zostaną zorganizowane zajęcia opiekuńczo-wychowawcze również w godzinach 8:00-13:00. Wg następującego harmonogramu;

• 22 grudnia 2014roku-poniedziałek

- 8:00-10:30 - Szczesiul Jolanta,

- 10:30-13:00-Smusz Małgorzata.

• 23 grudnia 2014 roku- wtorek

- 8:00-10:30 - Nowakowska Marzena,

- 10:30-13:00- Dziura Dorota

• 24 grudnia 2014 roku- środa

- 8:00-12:00 – Rusek Danuta,

• 29 grudnia 2014 roku- poniedziałek

- 8:00-10:30 – Lutecka Marta,

- 10:30-13:00-Bartkowska Dorota.

• 30 grudnia 2014 roku- wtorek

- 8:00-10:30 – Lorens Waldemar,

- 10:30-13:00-Maj Teresa.

• 31 grudnia 2014 roku- środa

- 8:00-12:00 – Gruszka Bernadeta ,

- 10:30-13:00- Jachna Grażyna.

 

Wizyta w fabryce ozdób choinkowych w Bęble k. Krakowa

13 grudnia 2014

            Dnia26.11.2014r. dzieci z kl. I-III udały się na wycieczkę autokarową do Fabryki Bombek w Bęble k. Krakowa. Dzieci mogły obserwować długi proces produkcji ozdób choinkowych. Zobaczyły jak powstają bombki od samego początku. Podziwiając ogrom pracy włożony w tworzenie cudownych bombek w pierwszym etapie dzieci zapoznały się z procesem dmuchania bombek w dmuchalni szkła. Uczniowie byli bardzo zaskoczeni, iż bombki robi się ze zwykłego, przezroczystego szkła, które pod wpływem nagrzewania stawało się miękkie i gotowe do nadmuchiwania zupełnie jak balonik. Szklana rurka zmieniała się w bombkę odpowiedniego kształtu, np.: konika itp. Następnie dzieci zapoznały się z etapem „srebrzenia” , gdzie bombka uzyskiwała podkład potrzebny do dalszych etapów. Potem udały się do najciekawszej sali – „dekoratorni”. Tu powstają prawdziwe dzieła. Wszystkie bombki malowane są w tradycyjny sposób, zachowując ręczny charakter wytwarzania. Praca ta wymaga niezwykłej precyzji, trudu i poświęcenia. Po wyjściu z dekoratorni wszystkie dzieci udały się na warsztaty plastyczne. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w lekcji malowania bombek według własnego pomysłu.Dzieci wróciły do domu zadowolone, pełne wspaniałych wrażeń. Na pamiątkę pobytu, każde dziecko otrzymało własnoręcznie ozdobioną przez siebie bombkę

Wizyta w tym miejscu niewątpliwie wprowadziła nas w świąteczny nastrój. Tegoroczne święta będą na pewno wspaniałe, bowiem na choinkach dzieci będzie ich piękna kolorowa bombka. To była naprawdę udana wycieczka!!

 

Mikołajki

10 grudnia 2014

           5 grudnia to dzień na, który wszystkie dzieci czekały z niecierpliwością. A to za sprawą wizyty szczególnego gościa – Św. Mikołaja, to właśnie tego dnia ten miły, starszy, siwy Pan odwiedził naszych najmłodszych. Były piosenki, wierszyki, mnóstwo emocji związanych z obecnością Mikołaja, a także wspaniałe prezenty, na które czekaliśmy cały rok! Mamy nadzieję, że dzieci wywiążą się z obietnicy danej Św. Mikołajowi i będą grzeczne przez kolejny rok!

 

Dzień Pluszowego Misia

3 grudnia 2014

           25 listopada to dzień, w którym na całym świecie obchodzone jest „Święto Pluszowego Misia”. Nie inaczej było również w naszej szkole. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III świętowali urodziny tego Starszego Pana. Każdy przyniósł swojego ulubionego pluszaka i zaprezentował go pozostałym. Misie różniły się od siebie nie tylko kolorem i wyglądem, ale także wielkością. Dzieci miały okazję poznać historię swojego przyjaciela oraz przypomnieć sobie fragmenty bajek z najbardziej znanymi misiami: Miś Kolargol, Kubuś Puchatek, Miś Uszatek. Oprócz tego były również zabawy, gry i konkursy nagrodami. A na koniec było oczywiście pamiątkowe zdjęcie z ulubionymi misiami.

 

Andrzejki

27 listopada 2014

.         27 listopada 2014r. w naszej szkole odbyła się długo oczekiwana przez uczniów zabawa andrzejkowa. Dla dzieci z dwóch oddziałów przedszkolnych , uczniów klas I-III oraz uczniów IV-VI została zorganizowana dyskoteka. W przerwie uczniowie udali się do klas na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

         W tym szczególnym dniu nie mogło zabraknąć również wróżb. Uczniowie mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Całą imprezę uświetniła nam fantastyczna muzyka, którą przygotowali członkowie samorządu szkolnego. Andrzejki były udane i każdy z obecnych bawił się dobrze. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą i spokojną zabawę.

 

 

Wizyta w Ambasadzie Brytyjskiej

10 listopada 2014

         10 listopada br. o godzinie 10.45 na cmentarzu Rakowickim w kwaterze Wspólnoty Brytyjskiej, odbyły się obchody Dnia Pamięci (Remembrance Day) organizowanego przez Konsula Honorowego Wielkiej Brytanii w Krakowie - Pana Kazimierza Karasińskiego. Ambasadę Brytyjską reprezentował Pułkownik (GroupCaptain) David Houghton - RAF - Attaché Obrony, zaś Ambasadę Kanadyjską reprezentowała JE Pani Alexadra Bugailiskis, Ambasador Kanady w Polsce oraz Płk Daniel Geleyn – RCAF - Attaché Obrony. Wojsko Polskie reprezentowali żołnierze z jednostek Garnizonu Kraków. Delegacja naszej szkoły na czele z panią dyrektor Bernadetą Gruszką, jak co roku, była obecna na tej uroczystości. Uczniowie wraz z nauczycielami złożyli kwiaty i oddali hołd bohaterom, którzy polegli za wolność na morzu, lądzie i w powietrzu w czasie I i II wojny światowej.

 

 

Ślubowanie klasy I

10 listopada 2014

13 X 2014r.

.            Na dzień ślubowania – pasowania na pierwszoklasistę czekaliśmy wszyscy od dawna.

Do tej chwili przygotowywaliśmy się od pierwszego tygodnia nauki w szkole. Dzieci zapoznawały się ze swoimi prawami i obowiązkami, poznawały zasady panujące w tym nowym, ważnym dla nich miejscu, doświadczały szkolnego życia – jego smaku i koloru. Były pilne i pracowite. Wiedziały, że aby zostać przyjętym do braci uczniowskiej, trzeba udowodnić, że są tego godne.

Dzieci rozwiązywały zagadki i wykazały się znajomością szkolnego regulaminu. Były też wiersze i piosenki o szkole, przyjaźni, rodzinie, książkach… Emocji było co niemiara u dzieci i u rodziców. Słowa przysięgi w ustach pierwszoklasistów brzmiały niezwykle poważnie.

Dzieci zostały pasowane przez panią Dyrektor na uczniów naszej szkoły. . Uczniowie otrzymali na pamiątkę ślubowania książeczki od rodziców oraz upominki od starszych kolegów. Na zakończenie uczniowie wraz z wychowawcą i rodzicami udali się na poczęstunek do swojej klasy.

 

Akademia z okazji 96 rocznicy Odzyskania Niepodległości

7 listopada 2014

.              7 listopada odbyła się akademia z okazji 96 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę przygotowana przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem p. Jolanty Szczesiul. Natomiast 11 listopada delegacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w obchodach z okazji Święta Niepodległości organizowanych co roku na rynku w Proszowicach.

 

Manufaktura Czekolady w Krakowie

16 października 2014

.            15 października 2014 roku uczniowie klasy II i III byli na wycieczce w Krakowie. Głównym celem wycieczki było uczestnictwo w warsztatach organizowanych przez Manufakturę Czekolady na ul. Szewskiej. Uczniowie samodzielnie wykonywali pralinki i trufle oraz malowali na tabliczkach czekolady. Mogli również próbować różnych rodzajów polew czekoladowych. Były to wyjątkowo słodkie zajęcia.

             Po ich zakończeniu każdy z uczestników został poczęstowany kakao lub lemoniadą ( do wyboru), oraz otrzymał Dyplom Małego Deseranta i zrobione przez siebie słodycze.

            Ostatnim punktem wizyty w Manufakturze były zakupy w przyzakładowym sklepie. Dzieci z zachwytem oglądały czekoladowe cudeńka. Wycieczka ta na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.

 

Sprzątanie Świata - 30.09.2014

30 września 2014

.           „Sprzątanie Świata – Polska” jest częścią międzynarodowej kampanii odbywającej się na całym świecie we wrześniu. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczenia do ich składowania. Do akcji jak zawsze dołączyła nasza szkoła.

 

Wycieczka w Pieniny

30 września 2014

Patrz: Galeria

 

Dożynki Gminne 15 sierpnia 2014 Ostrów

30 września 2014

Patrz: Galeria

 

Raport z ewaluacji zewnętrznej

29 września 2014

1411992310_Raport_1488

 

Certyfikat ,,Szkoła Promująca Bezpieczeństwo"

27 września 2014

CERTYFIKAT „ Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”

Szkoły podejmujące działania na rzecz bezpieczeństwa 24.09.2014r otrzymały certyfikaty.                    Wśród wyróżnionych szkół znalazła się Szkoła Podstawowa im. Lotników Alianckich i Niepubliczne Gimnazjum w Ostrowie. Wyróżnienia wręczyli Małopolski Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Mariusz Dąbek oraz Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski

Uroczystość odbyła się w Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Uczestniczyli w niej m.in. Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa Bogdan Klimek, mł. insp. w st. spocz. Mieczysław Stręk - były Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Krakowie, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Na Rzecz Rozwoju” Ewa Bielecka, przedstawiciele Politechniki Krakowskiej: z Centrum Pedagogiki i Psychologii dr Klaudia Węc, z Instytutu Projektowania Urbanistycznego dr Krzysztof Kwiatkowski.

Przedstawiciele Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich i Niepublicznego Gimnazjum w Ostrowie: Pani dyrektor Bernadeta Gruszka, koordynator projektu Dorota Bartkowska i uczennica Karolina Maj otrzymały certyfikat „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”. 

Projekt Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa został wdrożony w Małopolsce w 2004 roku - na gruncie doświadczeń Policji holenderskiej.

Głównym założeniem przedsięwzięcia jest budowanie lokalnych środowisk, które chcą pracować na rzecz poprawy bezpieczeństwa oraz poczucia bezpieczeństwa. Idea projektu polega na uczeniu współodpowiedzialności za bezpieczeństwo osobiste, lokalne i społeczne. To edukacja prawna i uczenie właściwych postaw i zachowań od najmłodszych lat. To także próba aktywizowania młodzieży do działań na rzecz innych. W projekcie „każdy coś z siebie daje – każdy określa swój zakres kompetencyjny i zobowiązuje się do realizacji konkretnych przedsięwzięć na rzecz bezpieczeństwa szkoły”

                                                                                                                                             GRATULACJE !!

 

Mecz piłki siatkowej Portoryko - USA - Kraków Arena

4 września 2014

           4 września 2014 rok – niby zwykły dzień, lecz dla kibiców siatkówki to szósty dzień Mistrzostw Świata w siatkówce mężczyzn. Wśród naszych uczniów kibiców tej dyscypliny sportu nie brakuje dlatego też wybraliśmy się na mecz USA – Portoryko. Rozgrywka odbyła się w nowo wybudowanej hali - Kraków Arena, która w tym dniu stała się miejscem gdzie drużyny walczą o wyjście z grupy D. Mecz zakończył się wynikiem 3:0 (USA – Portoryko).

 

Witaj Szkoło!

2 września 2014

.          1 września 2014 roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2014/2015.W szkole odbył się uroczysty apel na którym pani dyrektor Bernadeta Gruszka powitała wszystkich uczniów i ich rodziców.Szczególnie serdecznie zostali powitani uczniowie klasy I oraz przedszkolaki którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły.Pani dyrektor życzyła uczniom dobrych ocen,a nauczycielom sukcesów zawodowych.Po apelu uczniowie spotkali się z wychowawcami klas.

 

Szkoła Promująca Bezpieczeństwo

4 maja 2014

W ramach projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa nasza szkoła stara się o certyfikat ,,Szkoła Promująca Bezpieczeństwo" Koordynatorem projektu jest pani Dorota Bartkowska. Projekt rozpoczął się w 2013 roku i trwa do 2015r.

 

 

Poranek Wielkanocny

24 kwietnia 2014

 

Powitanie wiosny

3 kwietnia 2014

Spragnione ciepła i zieleni dzieci z oddziałów przedszkolnych i kl.I-III Szkoły Podstawowej w Ostrowie z utęsknieniem czekały na przyjście wiosny. Kiedy wreszcie nadszedł oczekiwany dzień 21 marca ,dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami wyruszyły barwnym pochodem nad rzeczkę trzymając w rękach Marzanny. W ten sposób chciały wyrazić swoją radość z przyjścia nowej pory roku.Zgodnie z tradycją Marzanny zostały wrzucone do wody a dzieci głośnymi okrzykami i wierszykami pożegnały zimę i powitały długo oczekiwaną wiosnę.

 

Sprawdzian po kl.VI

2 kwietnia 2014

 

Żywa lekcja historii

27 marca 2014

24 marca 2014r. w naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii przygotowana przez grupę artystyczną Rekonstrukto. Podczas pokazu historycznego pt.,,Staropolski Sarmatyzm i Epoka Szlachecka artyści zaprezentowali obyczaje i kulturę epoki, pokazali ekwipunek i uzbrojenie z tamtych czasów,dużą kolekcję broni i rekwizytów pokazali jak działało dawne prawo, przedstawili narzędzia tortur oraz pokazali jak wyglądały gry i zabawy plebejskie. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.

 

Bal Karnawałowy

5 marca 2014

 

W dniu 27. 02 nasza szkoła zamieniła się w magiczne miejsce. Rano do szkoły przyszły te same dzieci, które widujemy codziennie, lecz później przedszkolaki i uczniowie zamienili się w księżniczki,, motylki, rycerzy oraz w  inne postacie z bajek, baśni oraz naszych marzeń.W czwartek w szkole odbył się bal karnawałowy. Sala zamieniona została na salę balową, pełną pięknych kolorowych ozdób oraz balonów. To w niej zebrały się wszystkie dzieci wraz z nauczycielkami oraz z rodzicami którzy chcieli uczestniczyć w zabawie swoich pociech.Zabaw oraz tańców było bardzo wiele. W sali balowej wspaniałą zabawę uwieczniali swymi aparatami, przybyli rodzice.Po zakończeniu zabawy wszystkie dzieci zmęczone, lecz zadowolone i pełne wrażeń rozeszły się do swoich domów.

 

4 marca 2014

 

Uczestnicząc w dniach od 09 do 22 lutego 2014 r. w zagranicznym kursie metodycznym, który odbył się w Richard Language College w Bournemouth, nauczyciel języka angielskiego  Danuta Rusek podnosiła swoje kwalifikacje zawodowe w zakresie poznawania nowych technik i metod nauczania języka obcego oraz poznawała wymagania brytyjskiego systemu edukacji i jego struktury. W czasie zajęć jak i w chwilach wolnych międzynarodowa grupa uczestników kursu poznawała kulturę i bogatą historię uroczego regionu Dorset

Szkolenie mogło się odbyć dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanemu ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego, a realizowane było w zakresie programu „Uczenie się przez całe życie” w działaniu „COMENUS: Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej (IST)”

 

Dzień Seniora 14 I 2014 r.

24 stycznia 2014

14 lutego 2014 r. odbył się w naszej szkole Dzień Seniora. To święto na trwałe zagościło w szkolnym kalendarzu imprez. Dzieci bardzo się starały, deklamowały wiersze, śpiewały piosenki.tańczyły a jubilaci ze wzruszeniem śledzili popisy swoich wnucząt. Przedszkolaki i uczniowie klas I-VI cieszyli się ,że babcie i dziadkowie życzliwie przyjęli ich występy.Oklaskom nie było końca.-Przecież wiadomo nie od dzisiaj, że właśnie wnuki są dla babć i dziadków największą dumą i radością. Na zakończenie dzieci obdarowały swoich gości własnoręcznie wykonanymi kwiatami i laurkami oraz zaprosiły na słodki poczęstunek.

 

Jasełka

27 grudnia 2013

 

6 grudnia-Mikołajki

12 grudnia 2013

Na ten dzień wszyscy czekali z utęsknieniem a najbardziej nasze maluchy. Już od rana  z niecierpliwością wyglądały wizyty św. Mikołaja.Przed południem wreszcie przybył.Radości było wiele. Każde dziecko mogło sobie zrobić zdjęcie pamiątkowe  z niezwykłym gościem.

 

Ślubowanie klasy I

23 października 2013

Dnia 14 października 2013r. w Dniu Edukacji Narodowej odbyło się w naszej szkole uroczyste ślubowanie uczniów klasy I. Dzieci pod kierunkiem swojej wychowawczyni pani Marzeny Nowakowskiej przygotowały bogaty program artystyczny. Poprzez wiersze, piosenki i inscenizacje pokazały, że wiedzą jak należy zachowywać się w szkole i poza nią,znają zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i są w pełni gotowe do zdobywania wiedzy i umiejętności. Zakończeniem tej części uroczystości było wypicie przez uczniów ,,eliksiru mądrości", który był wyjątkowo kwaśnym doświadczeniem. Uczniowie jednak poradzili sobie ztym zadaniem wyśmienicie - z pełnym uśmiechem. Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna.Uczniowie przystąpili do uroczystego ślubowania, a następnie dyrektor szkoły pani Bernadeta Gruszka pasowała, każdego z nich na Ucznia Szkoły Podstawowej w Ostrowie. Dopełnieniem uroczystości były pluszowe niespodzianki przygotowane przez rodziców, oraz samodzielnie wykonane upominki przez uczniów klas I-III. Po zakończonej uroczystości uczniowie klasy I razem z rodzicami i wychowawczynią spędzili miłe chwile w swojej klasie. Rodzice przygotowali dla nich słodki poczęstunek.

 

Jesienne Sprzątanie Świata

18 października 2013

7października 2013r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji Sprzątania Świata. Tegoroczna już 20 akcja odbyła się pod hasłem „Odkrywamy Czystą Polskę!”. Celem akcji było skuteczne i efektywne kształtowanie postaw dzieci zgodnych z etyka ekologiczną. Uczniowie pod opieką nauczycieli porządkowali wyznaczone tereny. W trakcie pogadanek na godzinach wychowawczych uczniowie dowiedzieli się jak prawidłowo postępować z odpadami i – co jeszcze ważniejsze – co zrobić, by było ich jak najmniej. Akcja odbyła się we współpracy z Urzędem Gminy i Miasta w Proszowicach. Za okazaną pomoc dziękujemy.

 

 

 

Święto Szkoły Podstawowej w Ostrowie 2013

25 września 2013

15 września 2013 obchodziliśmy 69 rocznicę katastrofy samolotu alianckiego ,,Liberator" lecącego na pomoc powstańcom warszawskim. Wszyscy uczniowie i nauczyciele pod przewodnictwem pani dyrektor Bernadety Gruszki uczestniczyli w uroczystej Mszy Św. którą odprawił ksiądz kanonik Jan Majka.Następnie po przejściu na szkolny plac hołd poległym lotnikom złożyły delegacje samorządu gminnego i powiatowego na czele z burmistrzem Janem Makowskim, 8 Bazy Lotnictwa Transportowego Kraków-Balice ,którą reprezentowali ppłk.L. Leśniak.ppor.R. Stępiński, ppor. T. Stanek, st. sierż. A Szczygło. Kilkuset zgromadzonych gości i mieszkańców oglądało występy artystyczne w wykonaniu uczniów naszej szkoły. po części oficjalnej uczniowie i goście wzięli udział w pokazie wyposażenia wojskowego pilotów. Do późnych godzin popołudniowych wszyscy uczestniczyli w szkolnym festynie.

 

Zapalmy Światło Wolności - 13 grudnia 2012

19 grudnia 2012

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Ostrowie zapalili Światło Wolności 13 grudnia 2012 ,w ramach akcji "Zapalmy Światło Wolności" ,która upamiętniała wprowadzenie Stanu Wojennego 13 grudnia 1981.

 

"Przez angielski odkrywam świat"

12 listopada 2012

"Przez angielski odkrywam świat"

Stowarzyszenie Aktywnych Nauczycieli Języków Obcych rozpoczęło we wrześniu wdrażanie projektu językowego pod nazwą "Przez angielski odkrywam świat". Jest on realizowany w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ENGLISH TEACHING, którego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA. Przedsięwzięcie dotyczy czterech szkół podstawowych z powiatu proszowickiego: SP Książnicach Wielkich, SP w Żębocinie, SP w Ostrowie oraz SP w Biórkowie Wielkim.

Co tydzień odbywają się 4 formy dodatkowych zajęć językowych dla dzieci:

- dla uczniów klas 1 - "Zajęcia artystyczne z językiem angielskim", podczas których poznawanie języka jest łączone z nauką piosenek, odgrywaniem scenek, przygotowywaniem krótkich występów i przedstawień oraz wykonywaniem prac plastyczno-technicznych. Głównym celem jest więc kształtowanie motywacji do nauki przez sensowne, typowe dla wieku dzieci działanie, dające przyjemność i pozwalające wprowadzać proste treści językowe.

- dla uczniów klas 2-3 - "Zajęcia przyrodnicze z językiem angielskim", podczas których poruszane są w języku angielskim takie tematy, jak: opisywanie pogody, planety Układu Słonecznego, zdrowa i niezdrowa dieta, cykl rozwojowy owadów, katastrofy naturalne, ekologiczny styl życia i inne zagadnienia bliskie zainteresowaniom dzieci. Poprzez angielski dzieci uczą się ciekawych rzeczy o świecie wokół nich.

- dla uczniów klas 4-6 - "Zajęcia kulturowe z językiem angielskim", podczas których dzieci uczą się o krajach anglojęzycznych, najciekawszych atrakcjach turystycznych, świętach i zwyczajach, a także słynnych osobach z tych krajów.

- również dla uczniów klas 4-6 - "Zajęcia projektowe z językiem angielskim", w których dzieci pracują metodą projektu i przygotowują własną grę planszową dla osób uczących się angielskiego, a przy okazji same powtarzają najważniejszy materiał leksykalny i gramatyczny.

Na zakończenie projektu w każdej ze szkół odbędzie się Szkolny Dzień Języków Obcych, podczas którego wyniki całorocznych trudów zostaną przedstawione całej szkolnej społeczności, nauczycielom, rodzicom i zaproszonym gościom. Następnie uczniowie reprezentujący każdą ze szkół spotkają się na Międzyszkolnym Święcie Języków, podczas którego pokażą sobie nawzajem to, czego się nauczyli oraz nawiążą nowe znajomości.

Oprócz wsparcia dla uczniów projekt pozwoli wzbogacić szkolne pracownie języka angielskiego we wszystkich szkołach o nowe pomoce dydaktyczne. Pojawią się w nich nowe, ciekawe lektury anglojęzyczne, zestawy słowników oraz laptopy.

 

Halloween w naszej szkole

31 października 2012

Dnia 31 października 2012r. w naszej szkole odbył się "Halloween day", którego celem było zapoznanie dzieci ze zwyczajami związanymi z tym dniem. Każdy uczeń ubrany był w kolorach czarno-pomarańczowym co zwalniało z pytania.Pomysłodawcą akcji był samorząd uczniowski.

Zdjęcia można obejrzeć w galerii.

 

Ślubowanie

13 października 2012

Dnia 12.X.2012 r. w Szkole Podstawowej w Ostrowie odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów. Zebrani na sali gimnastycznej uczniowie, nauczyciele i rodzice podziwiali występy uczniów klasy I - recytację wierszy, śpiewanie piosenek. Popisy najmłodszych uczniów przyjęte zostały gromkimi brawami.

Jednak najważniejszym punktem było ślubowanie i pasowanie na ucznia. Dyrektor szkoły pani Bernadeta Gruszka przez dotknięcie prawego ramienia „zaczarowanym ołówkiem” dokonała aktu pasowania.

Na zakończenie uroczystości pierwszoklasiści otrzymali od wychowawczyni pani Grażyny Jachny dyplomy, a od rodziców upominki – pluszowe misie.

Galeria

 

Prezentacje naszych uczennic

30 kwietnia 2012

Zdrowa żywność

Chcemy być szczupli , zdrowi i mądrzy

 

Chcemy być zdrowi, szczupli i mądrzy

30 kwietnia 2012

Projekt „Chcemy być szczupli, zdrowi i mądrzy” realizowany był w Szkole Podstawowej w Ostrowie w okresie od lutego do kwietnia 2012 roku.

Jego podsumowaniem był Szkolny Festyn Zdrowia zrealizowany 27 kwietnia 2012r. Na początku festynu odbył się heapening ekologiczny. Uczniowie pracujący w zadaniu „Dbamy o naszą Ziemię” przedstawili w prezentacji efekty swoich działań – badań związanych z zanieczyszczeniami naszego regionu – powietrza, gleby i ziemi. Kolejnym punktem heapeningu był pokaz segregacji śmieci oraz krótki film edukacyjny „Felka rady na odpady” ilustrujący sposoby segregacji śmieci .

W myśl głównego hasła projektu „Chcemy być szczupli, zdrowi i mądrzy” uczniowie uczestniczący w zajęciach informatycznych w swojej prezentacji multimedialnej uświadamiali jak istotny dla człowieka jest zdrowy styl życia, mądre i prawidłowe użytkowanie komputera i Internetu.

Dużą atrakcją festynu była niewątpliwie degustacja zdrowej żywności przygotowanej przez grupę uczniów z warsztatów kulinarnych – kolorowych kanapek i owoców.

Uwieńczeniem proekologicznych działań projektu było posadzenie kwiatów w szkolnych ogródkach. Symbolem tych działań zostanie „Róża projektu” – wielokwiatowy krzew posadzony przy wejściu do budynku szkoły.

Zespół projektowy:

 

Sprzatanie Świata

16 kwietnia 2012

Jak co roku uczniowie szkoły podstawowej i niepublicznego gimnazjum w Ostrowie uczestniczą w akcji Sprzątania Świata. W sobotę 14 kwietnia 2012,

80 uczniów pod opieką nauczycieli i pracowników szkoły rozpoczęło porządkowanie okolicy – terenu wokół szkoły i kościoła, dróg dojazdowych i lasu. Wyposażeni w worki i rękawice uczniowie w ciągu 5 godzin zebrali ponad 100 worków śmieci, spośród których większość to szklane butelki , opakowania po artykułach spożywczych, środkach ochrony roślin, sprzęt gospodarstwa domowego. Niestety można zauważyć, że nawyk dbania o środowisko, estetykę otoczenia nie jest powszechny, o czym świadczą porzucone w przydrożnych rowach worki ze śmieciami. Z naszych obserwacji wynika, że nasz teren zaśmiecają głównie kierowcy poruszający się po naszych drogach. Cieszy fakt, że dzikich wysypisk jest coraz mniej. Być może działania proekologiczne przynoszą efekty.

Dyrekcja szkoły składa podziękowania Urzędowi Gminy i Miasta Proszowice za zapewnienie naszym uczniom posiłku.

 

Poranek wielkanocny

4 kwietnia 2012

 

Topienie Marzanny-powitanie wiosny przez najmłodszych

21 marca 2012

Obrzęd topienia Marzanny znany jest od co najmniej XV wieku. Miał on spowodować odejście zimy i uśpienia całej przyrody. Jak co roku uczniowie klas młodszych naszej szkoły wraz z nauczycielami wybrali się topić Marzanne, by powitać pierwszy dzień astronomicznej wiosny . Olbrzymią kukłę utopiono w stawie .Przyjście wiosny a odejście zimy stało się faktem. Dzieci powitały to okrzykiem radości. Zdjęcia zobacz w galerii.

 

Chcemy być szpuli, zdrowi i mądrzy !

21 marca 2012

Od 1 lutego do 30 kwietnia 2012 w Szkole Podstawowej w Ostrowie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki realizowany jest projekt pt.”Chcemy być szczupli, zdrowi i mądrzy!”. Biorą w nim udział prawie wszyscy uczniowie z klas I-VI, a zajęcia prowadzą szkolni nauczyciele.

Uczniowie uczestniczą w warsztatach i zajęciach dotyczących zagadnień ekologicznych, zdrowotnych, wyrównujących wiadomości i umiejętności z języka polskiego i matematyki oraz rozwijających zainteresowania artystyczne, informatyczne, zdolności do nauki języka angielskiego. Oprócz tego 22 uczniów uczestniczy w bezpłatnej nauce pływania pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Najatrakcyjniejsze dla dzieci są zajęcia kucharskie, polegające na samodzielnym przygotowaniu zdrowych posiłków.

Najważniejszym celem tych zajęć jest uświadomienie wagi zdrowego stylu życia - uprawiania sportu, racjonalnego i zdrowego odżywiania się oraz kształtowania postaw proekologicznych. Zakupione pomoce dydaktyczne, tablica multimedialna oraz różnorodność stosowanych metod i form pracy z dzieckiem uatrakcyjniają zajęcia. Uczestnicy projektu mają zapewnione darmowe posiłki w formie zdrowych przekąsek oraz profesjonalną opiekę

Podsumowaniem projektu będzie Szkolny Festyn Zdrowia, w trakcie którego uczniowie zaprezentują rezultaty swojej pracy.

Adrian Golis